Čachtická paní (2009)

Premna osobne vo výsledku podstatne lepšie než Jakubiskove spracovanie ale zároveň s dosť zbytočným Love Story motívom,ktorý umna mierne kazí výsledný dojem.Inak ale realistické spracovanie s nádhernými lokáciami(ten Čachtický hrad vyzerá ako by tomu skutočnému v stredoveku z oka vypadol),obstojnými hereckými výkonmi(Delpy podstatne lepšia než Friel)a vlastne je vydieť že aj keď tvorcovia spracovali pre nich neznámu historiu,dali si naozaj záležať.Veď v origináli sa spomínajú napríklad miesta ako Beckov alebo Nováky,takže už aj na tomto príklade je vydieť že tvorcovia sa naozaj snažili!

Vrahouni (2010)

Prevarený nápad(Pán a pani Smithovci,Knight and Day...), s množstvom ultratrápnych scénoch(prezradenie skutočnej identity už na prvom rande) ale zároveň s celkom sympatickou dvojicou Kutcher - Heigl,ktorý chvílami naozaj dobre bavili:)

Barbar (2009)

Dávam z milosti 1* aspon za tú asmosféru,ktorá sa filmu určite nedá uprieť.Inak ale len na začiatku trochu brutality(vytrhnuté črevá atd.) a potom len velká nuda,ktorá sa tvárila že je v skutočnosti nejakou skrytou filozofickou úvahou v hlave niekoho o koho identite sme sa počas celých 90 minút nedozvedeli absolutne nič.Bezdejová a prázdna nuda bez jediného výraznejšie lepšieho bodu,ktorú nezachránil ani Mikkelsen,svojím stále rovnakým výrazom(a iba s jedným okom).(Cinematik 2010)

Božský (2008)

V prvej polke som to ešte stíhal chápať a celkom ma to aj bavilo ale v tej druhej ako sa na Giulia,začali sypať obvinenie som sa načisto stratil.Bolo to premna neprehladne natočené alebo až príliš komplikované???Alebo som to možno vôbec nepochopil!Sám neviem...ale ten originálny a u talianskeho filmu netradičný soundtrack potešil rovnako ako Toni Servillo v hlavnej úlohe.A treba ešte spomenúť účasť Flavia Bucciho(postava Franca),ktorého si každý ihned vybaví ako vlkolaka z Jakubiskoveho Pehavého Maxa a Strašidiel.

Smím prosit? (2004)

Toto bolo tak otrasné a zlé,že som to ani dopozerať nemohol...čistokrvné americké klišé v celej svojej kráse!

Box (2009)

Tak atmosféru to malo solidnú to sa musí nechať.....ale o čo tam vlastne v skutočnosti DOPRDELE išlo???Marťania alebo nejaká vyššia moc???Čo sa vlastne plánovalo s našou planétou???Vlastne niečo čo by urobilo film napínavejším a nie len večné čumákovanie na spálený ksicht Franka Langellu,kde význam jeho postavy v deji je premna tiež záhadou!!!

Legenda o létajícím Cypriánovi (2010)

Vydím že napísať objektívnu kritiku na (po dlhej dobe) zasa Slovenského filmu sa velmi nikomu nechce!Tak to urobím sám....A začnem od hlavnej postavy:Marko Igonda dal postave Cypriána tú správnu charizmu a začial čo Vondráček(Jánošík) alebo Frielová(Bathory) považovali svoje úlohy len ako šancu posunúť sa v kariere, Igonda prepožičal svojej postave akoby dušu a úplné ponorenie do postavy je vydieť nielen v prvej polke,keď je prezentovaný ako zbojník a pytliak ale aj v tej druhej keď príjme v kláštore meno Cyprián a zloží slub mlčania,takže sa spolieha už len na svoju mimiku.A dej možno príde niekomu nudný a scénaristický nevyužitý ale to nieje pravda.Len režisérka Solčanská si nenechala kecať od producentov a nesnažila sa silou mocou natočiť smiešnu historickú frašku s jednou - dvoma trápnymi bitkami(Bathory/Jánošík) ale sústredila sa na vykreslenie postavy,jej vnútorných démonov,doby a hlavne prostredia v ktorom Cyprian žil.Príbeh sa nikam neponáhla a pôsobí viac komornejšie než výpravnejšie čo možno mainstreamový priemerný Slovák asi len ťažko dokáže stráviť.Vďaka kamere sa jej podarilo zachytiť nádhernú atmosféru Červeného Kláštora nasnímaného vo všetkých ročných obdobiach,ktorý akoby zaspal v čase(rovnako ako hlavný hrdina v ňom).A pri nádherných záberoch prírody a kláštora to nekončí...Dej doplná skvele zvolená hudba Vladimíra Martinku,ktorý sa spoliehal vzhladom na atmosféru hlavne na chorály čo do príbehu zapasovalo znamenite.Pri Legende som nemal ani ten pocit ako napr.pri Nedodržanom Sľube,že aj keď sa natočil dobrý film ako celok v niektorých momentoch nefunguje a pôsobí dosť roztrieštene.Legenda o lietajúcom Cypriánovi ako celok naopak funguje znamenite,a je vydieť že tvorcovia filmu(hlavne režisérka Solčanská) sa obklopili dobrým tímom a na Slovenské pomery natočili výnimočný a dosť citlivý film,ktorý ale ako som už spomínal hlavne kvôli svojej komornosti nebude chutiť každému a je určený hlavne divákovi,ktorý nehladá len prostoduchú zábavu bez myšlienky ale dokáže ten dej prežívať a ponoriť sa doneho.A to je hlavne kúzlo tohto výnimočného počinu v novodobej Slovenskej kinematografie.

Ženy v pokušení (2010)

Prevláda umna po vzhliadnutí absolutná spokojnosť že aj napriek absencii v Slovenskej filmovej tvorbe nám to naši niekdajší bratia Česi bohato vynahradzujú.Ženy v pokušení sú vtipnou,nevtieravou a súčasnou komediou ktorá milo pobaví a neurazí a ktorá pritom dokáže nekonfliktne do deja vtisknúť aj dramatickejšiu rovinu.Herecké výkony sú úžasné (hlavne podla mna životná úloha pre Elišku Balzerovú),vždy skvelá Lenka Vlasáková alebo celkom civilný Vojtech Dyk a všetko perfektne zrežírované Jiřím Vejdělkem,ktorý svojou čoraz zaujímavejšou tvorbou začína celkom isto šliapať na paty môjmu oblúbencovi Hřebejkovi.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Škoda len že režisér Slade naplno svoj talent prejavil až v druhej polke filmu (súboj medzi novorodenými upírmi,upírmi a vlkmi/stanovačka vysoko v horách).Tak by som šiel s hodnoteným aspon o jednu hviezdičku hore a tak som sa nakoniec dočkal len priemernej prvej polky plnej kecov (presne to čoho sa my dostalo v prvých dvoch častiach) a napínavej a temnejšej druhej polky.Chce sa my povedať že toto bol najlepší diel (zatial)...ale neviem....(zatial) považujem za najlepší diel predchádzajúci New Moon aj keď dosť presvedčivo neviem vysvetliť že prečo!!!