Nedodržený slib (2009)

Slovenský film sa pomaly ale isto začína prebúdzať z dlhého obdobia,kedy sa tu natočili tak max.1-2 nové filmy ročne ale o ich kvalitách sa tiež nahlas nedalo hovoriť!To obdobie už pomaly odchádza a ja sa už začínam tešiť na zmrtvýchvstanie Slovenského filmu.A ked si odmyslím večného provokatéra Rapoša/Cinka Panna/ alebo nejaké tie vztahové a konverzačné blbosti z poslednej doby/Tango s komármi,Nebo Peklo...Zem/stále mi tu zostáva celkom vydarený Pokoj v duši alebo polovojnový dokument Ako sa varia Dejiny či Slepé Lásky!Bathory nespomínam zámerne pretože tento film mi príde ako účelový a viac koprodukčný ako náš Slovenský!Ale potom ako som vzhliadol v kine Nedodržaný Sľub začínam veriť aj tomu že unás sa už začínajú točiť aj velmi dobré filmy!Silná téma prevedená na plátna takmer bez chýb!Režisér Chlumský pracuje zručne a citlivo k spracovavanej látke a poňal film ako výpravnú story z obdobia 2.svetovej vojny zasadenú na našé malé krásne Slovensko!A ja už neviem čo mám začať vychvalovať skorej!Či už je to spracovanie filmu,ktoré mi prišlo viac europske teda grandioznejšie než na aké som na Slovensku zvyknutí.Alebo je to Samo Spišák,ktorý síce v hlavnej úlohe nepodáva prevratný výkon ale aspon sa snaži a je to nanom tiež vydieť!Potešila aj účasť velkého množstva niekdajších hereckých elít,ktoré ale časom zapadli do zabudnutia/Vetchý,Slovák,Romančík,Černý,Kríž,Paulovič,Palúch...../.Nádherné exteriery,výborný hudobný doprovod,uveritelnosť príbehu....a takto by som mohol pokračovať donekonečna ale nebudem.Súhrn:Nedodržaný Sľub sa oplatí vidieť a to nielem kvoli tomu že ja osobne ho beriem ako začiatok novej ery Slovenského filmu ale aj preto že sa jedná o naozaj silný a ľudský film a pri ktorom mi nakonci skrsla myšlienka že aj na takých Oscaroch,by sme už neboli úplne bez šance!

Nenarození (2009)

Priemerný teenagerský horor,ktorý vykráda scénky z iných hororov ako na bežiacom páse!Ochrnutý starec/dievčatko kráčajúce po schodoch v Exorcistovi,posadnutý čierny knaz/černoch nakazený vírusom zúrivosti v O 28 dní potom,ničenie zrkadiel/horor Mirrors a mohol by som pokračovat dalej..Tento horor neprináša nič nové a viac ako báť sa prinom budete nudit a nepomožu mu ani sexy telo hlavnej hrdinky či Gary Oldman v úlohe rabína.

Nezvratný osud 4 (2009)

Lutujem dvoch vecí:1.Že tvorcovia nezabalili túto sériu už s trojkou a mohli odísť ako hrdinovia s trilogiou.2.A to hlavne lutujem 7 eur za lístok!!!Stále jedna a tá istá pesnička a s pribudajúcimi dielmi aj so stále trápnejšími umrtiami a vykrádaním z predchadzajúcich dielov.Jedine čo mi po tomto filme zostalo boli bolavé odtlaky na nose po tých ťažkých 3-D okuliaroch!

Normal (2009)

Po vizuálnej stránke europsky nadpriemer ale po tej príbehovej absolútna katastrofa!Načo je dobré sa opájať nádherne nasnímanými zábermi,keď sa v ních nevyvýja žiadny príbeh a ešte k tomu všetkému hlavný hrdina Gajdoš je nalíčený ako keby uznával EMOštýl,Veškrnová vyzerá už pekne zostarnutá a Kňažko po celú dobu len sedí a melie samé nezmysly!A bohužial mierny nezmysel je aj tento pokus o akýsi pokrok v českej kinematografii,ktorý bohužial Ševčíkovi velmi nevyšiel!Keby sa radšej vykašlal na tie vizuálne hrátky a zameral sa viac na príbeh mohlo to dopadnuť lepšie!Bohužial tento rok po T.M.A. už druhé výrazné sklamanie z inak skvele sa vyvýjajúcej súčastnej českej kinematografie!

Orphan (2009)

Prekvapenie Roka!!!Podla traileru som čakal ohrané a nudné klišé ale nakoniec som zistil že pri tomto filme som sa pekne o.ebal!!!Napínavé počas celých dvoch hodín a bez jediného slabšieho miesta!Síce námet to nebol originálny ale umenie spočívalo v tom ako perfektne bol film napísaný,zrežírovaný a skvele zahraný!Hlavne predstavitelka Esther si získala všetky moje sympatie zato čo vo filme predviedla!A aj ked som pointu tušil už od začiatku pri jej objasnení my to nakoniec aj tak nijako nevadilo a perfektne som si to vychutnal!A objavil sa aj Kája Roden ,síce v malej ale v dôležitej úlohe!A nemôžem nespomenúť moju oblúbenu hlášku:"Niesom tvoja skur...a matka"!!!Zatial jeden z najlepších filmov tohoto roka!!!

Pan Nikdo (2009)

Úchvatný filmový zážitok akých sa v poslednej dobe nerodí mnoho a ešte k tomu v europskej koprodukcii.Amerika sa má zasa čo učiť:)

Pařba ve Vegas (2009)

Na rozdiel od ostatných umna sa žiadne poriadne naťahovanie bránice bohužial nekonalo!Slabší úvod sa síce potom celkom slušne rozbehol a prišlo aj na pár naozaj vydarených momentov(masturbujúci kojenec,postava vyšinutého Chowa) ale ku koncu keď sa všetko pekne krásne vysvetlilo a skončilo typicky americkým happyendom som si uvedomil že celá táto zábava mi síce nejako nedávala zmysel ale zároveň som sa pritom vobec nenudil.Takže dávam solídne 3*.

Peklo s princeznou (2009)

Dosť rozpačitá rozprávka aspoň podla mna!Šmídmajer sa síce snaží o niečo nové a originálnejšie v tomto žánri ale mne osobne to prišlo dosť zvláštne.Pretože na jednej strane je dobrý hudobný doprovod(ktorý síce občas vôbec nespolupracoval s dejom ale to nevadí),krásne kulisy,skvelá kamera,obstojné herecké výkony,prijatelná ústredná dvojica(vzájomná chémia občas medzi nimi aj fungovala).Ale na strane druhej je tu blbý scénar,obkukané rozprávkové scény(hlavne tie s čertami) a dosť nevýrazná réžia.Troška síce neexperimentuje ale jemu to aj tým pádom zožeriem lahšie.Ale ako odvážný ( a z časti aj vydarený) pokus v dobre sa rozvýjajúcej českej kinematografii musím dať predsa 3*.A cameo Miloša Formana ako čerta nozaj nemalo chybu!

Pevné pouto (2009)

Z tohto filmu mám trochu zmiešané pocity!Na jednej strane mi to príde ako úžasná fantasy dráma od toho najpovolanejšieho(Peter Jackson),ktorá rozoberá mnoho témat naraz(život,smrť,niečo ako očistec,nebo,rodinné vzťahy...) ale na druhej strane sa tak krásny námet snaží Jackson podať v mnou trochu nejasnej forme,ktorá je až príliš zdlhava a občas nudná a s niekolkými primitívnimi vsuvkami(Ray sa zničoho nič zaľúbi do Suzie,svižná starká v podaní Susan Sarandon).A možno aj toto je dôvod,prečo nakonci zostali moje oči úplne súché aj keď k pravým nefalšovaným slzám nemali ďaleko!Aspoň že na toho úchylného vraha v podaní Stanleyho Tucciho sa tak dobre pozeralo:-))

Pokoj v duši (2009)

Konečne po dlhej dobe som videl v kine"DOBRY"Slovenský film a slovičko dobrý som zámerne zvýraznil!Po revolúcii som mal pocit , že čo zatial u naších českých susedov sa točí o stošest a dost kvalitne, unás vznikajú len samé nepodarky:Rivers of Babylon,Modré z neba,Śulajová Krajinka alebo Záhrada ,Zostane to medzi nami,Vášnivý bozk atd.A z poslednej doby spomeniem hlavne Malé Oslavy a Tango s Komármi.. no proste otras!Ale u tohto filmu som sa ani trochu necítil trápne ale práve naopak ma potešilo že už konečne niekdo vypadol z mesta a pomaly ale iste sa natáčanie filmov presúva aj na vidiek a do naších krásnych hor!Ved my Slováci máme tak nádhernú prírodu že nám ju závidia aj bratia Česy a tak prečo ju neukázat?A to si asi povedal aj režisér Balko a vo výsledku natočil celkom vydarený film odohrávajúci sa v lone nedotknutelnej a krásnej slovenskej prírode,spolu s medzinárodným..ale celkom vydareným obsadením a s príbehom ktorý trefne vystihuje ako to v súčastnosti unás na Slovensku vlastne chodí!A to bez trápneho prikrášlovania!Z kina som teda po mierných obavách nakoniec odchádzal spokojný a s pocitom že som prispel konečne po dlhej dobe na niečo naozaj vydarené v zatuchlej súčastnej slovenskej kinematografii!