Nedodržený slib

Scénář:

Jan Novák

Kamera:

Ján Ďuriš

Samuel Spišák, Peter Oszlík, Ondřej Vetchý, Ina Gogálová, Ľubomír Bukový, Norman Šáro, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková (více)

Drama skutečného osudu slovenského Žida Martina Friedmanna za druhé světové války. Talentovaný fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu. Další cesta zavede Martina také do plicního sanatoria, do kláštera i k partyzánům, své židovství na mnoha z těchto míst musí zapírat. Snímek předkládá příběh mladého muže, který unikl smrti ne díky svému hrdinství, ale díky štěstí a fotbalovému talentu. Epizodická struktura filmu zachycuje všechny významné mezníky Martinova válečného období a soustředí se zejména na základní linii jeho touhy po přežití. (MFF KV) (oficiální text distributora)

nascendi

Je ťažké napísať niečo o tomto filme a nenaraziť pritom na najrôznejšie spoločenské limity a predsudky. Rovnako je ťažké posúdiť, či filmov o holokauste už bolo dosť a téma je vyčerpaná alebo je ešte priestor na vznik ďalších. Nedokážem ani posúdiť, či cena za českú koprodukciu v podobe neúspešného režiséra a povinne obsadzovaného Ondřeja Vetchého nebola príliš vysoká. Dobré je, že film vznikal podľa skutočnej postavy, aj keď jej pestrý osud spôsobil drobenie filmu na epizódy. Zlé je, že opúšťaním jedných klišé sa do témy vnášajú nové (idylický obraz židovskej rodiny, Slováci ako opilci iba uniformou odlíšiteľní od gardistov, partizáni ako banditi a pod.). Téma si vyžadovala, aby obraz protižidovských, ale aj vo všeobecnosti vojnových represálií bol omnoho krutejší a desivejší. Predsa nebolo úmyslom nakrútiť film o putovaní Martina Friedmanna. Film určite nie je prelomový a ani nesignalizuje príchod lepších časov slovenského filmu. Napriek tomu je v ňom možné nájsť množstvo pekne nasnímaných obrazov, zaujímavých scén, sem-tam sa prihodí aj dobrý dialóg a tolerantný divák potom odpustí neúčelne prehnanú stopáž, amatérske bojové scény i ďalšie zo sedadla dvíhajúce nedostatky. ()

Loki81

Na cz/sk pomery nadprumerny pocin. Vice takovych... Prozite valecne obdobi se sice zda byt na jednoho cloveka jen tezko uveritelne - osa koncentrak - fotbalista - sberac listi - sanatorium - klasterni chovanec - partyzan - je prece jen dosiroka rozevrenymi nuzkami. To ovsem nic nemeni na prijmne a bez vycitek ztravenych vice nez 2 hodinkach... ()

tron

„Hlava vždy krváca najviac.“ Snímka inšpirovaná skutočnými udalosťami. Nie je to prehra, ale ani žiadne veľkolepé víťazstvo. Je to "len" dobrý film, u ktorého budete mať síce stále pocit, že všetko (akcia, výprava, herci) mohlo byť lepšie, ale nudiť sa nebudete. Potešilo ma, že tvorcovia sa neboja nadávok, krvi, ani erotiky. Bohužiaľ, väčšinu času kĺžu po povrchu a časté menenie miesta (pracovný tábor, nemocnica, kláštor, partizánsky tábor) diváka vyhadzuje zo sedla, hoci v pôvodných predstavách tvorcov mal asi budiť dojem veľkoleposti a štedrého rozpočtu. Pozitívne hodnotím sympatický, prirodzený výkon Sama Spišáka. ()

Arius

Tak konečne som sa prepracoval k dlho očakávanému Nedodržanému sľubu a musím povedať, že v podstate splnilo očakávania. Tá snaha vytvoriť velkofilm, majestátne dielo tam bola evidentná. Dopomáhala k tomu premakaná výprava ale aj silný námet ktorý predpokladám že prešiel menšími korekciami, aby boli niektoré scény divácky zaujímavejšie. V podstate to spracovanie chválim, rovnako ako väčšinu hercov, trochu som sa obával Spišáka kvôli jeho detskému looku no napokon som mohol byť spokojný, ako sa s tým popasoval. Taktiež Luknár v nacistickej uniforme, hoci bol trochu odveci bol geniálny. Zato Kerekeš či Kříž boli zlé voľby, no bolo to zanedbatelné. Kvalitný štvorhviezdičkový prožidovský film ktorý v svojej druhej polovici nastavoval zrkadlo SNP a hrdinstvu partizánov. Celkovo si však myslím že každý môže byť spokojný a na stredoeurópske pomery je to skvelé. ()

Rudinsky

Na slovenské pomery FANTASTICKY technicko-režisérsky zvládnutý film, ktorý mal neuveriteľnú atmosféru, pretláčali sa na povrch aj nejaké tie seriózne emócie, mal dostatok brutality a režisérskych vychytávok...Scény v Tatrách a pod Strečnom boli nádherné, výprava solídna a exteriéry musím vychvaľovať do nebies...Konečne si niekto uvedomil potenciál našej krajiny a jej bohatej a hlavne napínavej histórie. Herecké výkony sínusoídne, Samuel Spišák je na tých maximách... Hlboký skok vpred, popri ostatných potratoch, ktoré sa na niečo iba hrajú. Stále však cítiť absenciu finacii, ale to nevadí, pretože manželia Černý sú veľmi schopní producenti. Čo mi tak trošku prekážalo bola slabá dynamizácia deja, mohli sa s niektorými vecami vyhrať trošku viac, mali obrovský potenciál, a priznajme si, nezávisel od rozpočtu...Hudobný motív pekný, ale taktiež mohol byť akýmsi spôsobom viac pretlačený do popredia... Ale celkové hodnotenie - v rámci SR a otrasných projektov ako Panelák, Susedia, Kutiyl s.r.o. a podobne - veľké prekvapenie Len si treba uvedomiť, že v tom pomaranči, čo tak vehementne vytláčajú, ešte vždy nechávajú nejakú tu šťavu naviac... ()

• V Bánovciach nad Bebravou, kde sa narodil hrdina biografického príbehu Martin Friedmann (Ondřej Vetchý), bol farárom Jozef Tiso. [Zdroj: Premiere] (Don Jebal)
  • Slovenský snímek získal v Los Angeles hlavní cenu na Jewish Film Festivalu. (M.B)
  • Nakrúcalo sa 56 filmovacích dní v približne 140 rôznych prostrediach. Film mal premiéru 27.4.2009 v Bratislave v Palace Cinemas Auparku. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)