Yes Man (2008)

Problémem Yes Mana není jenom překvapivě nízké množství vtipu a víceménně totální absence čehokoliv alespoň částečně překvapivého, ale především naprostý tvůrčí zmatek v tom, co nám jeho autoři chtěli sdělit. Nejprve je nám předkládáno, že říkat na všechno "yes" je správná cesta ke spokojenému životu, kteréžto tvrzení je v závěru vyvráceno, čímž se vlastně vracíme znovu na začátek. No zkrátka chaos. Každopádně, být do hlavní role obsazen kdokoliv jiný než Carrey, který dokáže místy táhnout film i tam, kde selhává scénář, dopadl by Yes Man ještě mnohem hůře.

Smrt přichází v bílém (2003)

Hodně, hodně jsem se bál, což je u hororu nejdůležitější. A "Dead End" očividně ani jiné ambice, než donutit diváka k vyměně spodního prádla nemá. Když se zkombinuje skutečně strašidelná atmosféra a jistá dávka sebeironie a černého humoru, vznikne zkrátka horůrek podle mého gusta.

Okno do dvora (1954)

Ten film má naprosto všechno, co má dokonalý film mít, a ode všeho to správné množství. Je tam originální zápletka, napětí, moment překvapení, charismatický herec (J. Stewart), krásná herečka (G. Kelly) a v neposlední řadě osvěžující humor. Jeden z nejlepších Hitchcockových filmů.

Mezi zdmi (2008)

Konečně se někomu povedlo stvořit film ze školního prostředí, kde jsou učitelé skutečnými životnými postavami a ne jen přehnanými karikaturami, dětští herci nehrají křečovitě a kde diváci (ať už z řad dětí či dospělých) mohou skutečně zaznamenat důvěrně známé situace ze školních lavic. Výtečně napsaný, ani chvíli nudný a skutečně emotivní film, který předčil má očekávání.

Předčítač (2008)

Jak to říkala Kate Winslet v Extras? "Natoč film o holocaustu a máš jistýho oscara." A fakt že jo. Co na tom, že Předčítač je povětšinou těžká nuda, která za honosný hábit těžko schová myšlenkovou prázdnotu.

Obvyklí podezřelí (1995)

Po prvním shlédnutí se mi točila hlava, byl jsem zahlcen informacemi, překvapen, možná i trochu zmaten, ale zaručeně přesvědčen o tom, že na Obvyklích podezřelích je cosi geniálního. Po druhém shlédnutí, při kterém jsem si (víceménně) objasnil předešlé nejasnosti ohledně zápletky, se z onoho "cosi" stalo "všechno". Obvyklí podezřelí jsou filmem dokonale vypiplaným po všech stránkách, přičemž žádná stránka vyloženě nevyčnívá. Klobouk dolů před (v době vziku filmu ani ne třiceliletým) Singerem, všemi zůčastněnými herci a zkrátka všemi, kdo stáli za vznikem jednoznačně nejlepšího krimi-thrilleru všech dob. A mimochodem, pokud jste se to náhodou z ostatních komentářů nedočetli, pointa je vynikající.

Dvanáct (2007)

Řemeslně bezchybné, obsahově zajímavé, nicméně hluboce zaostávající za originálem. Jako by zde byla až přílišná snaha se od původního filmu odlišit. Argumentace a vzájemné přesvědčování jsou možná až moc často nahrazeny filozofiíí a symbolikou, "Fondova" postava je místy zbytečně upozaděna a změny názorů jednotlivých porotců působí občas podivně, nicméně ruský kabát, ve kterém je film oděn, mě zaujal a herecké výkony ještě víc.

Quantum of Solace (2008)

Nová bondovka pokračuje tam, kde Casino Royale skončilo, a to nejen dějově, ale i celkovým laděním a střihem. Bohužel, Quantum of Solace zaostává za svým předchůdcem téměř ve všem a nepřináší nic nového navíc. To, že si Bond za celý film ani jednou neobjedná vodku s martini ani nevyřkne legendární "Bond, James Bond, by mi samo o sobě tolik nevadilo (ostatně ani Casino Royale nectilo zdaleka všechna bondovská pravidla), ale tvůrci nedokázali nedostatek "bondovosti" vyvážit nápaditostí v akčních scénách či nečekanými dějovými zvraty. Za tím, že Craig je jeden z nejlepších Bondů si stále stojím, ale koukat na něj hodinu a půl, jak pouze běhá, mlátí, střílí a padá (díky němu jsem zjistli, že padák lze v klidu otevřít i dva metry nad zemí a nic se vám nestane) je nuda. Těch náhlědů do Bondovy duše je méně a už nepůsobí tak emotivně jako v Casinu. Quantum of Solace je zkrátka průměrnou bondovkou a jen lehce nadprůměrným akčním filmem. Alespoň ústřední píseň se po delší době povedla.

Věznice (2000)

Čekal jsem, že Buscemiho film nabídne trochu hlubší a syrovější pohled do vězěňského života. Bohužel mě jako diváka Věznice nedokázala dostat "do centra dění", charaktery a motivace jednotlivých postav, na kterých je založena většina vězeňských filmů, nebyly dostatečně dobře rozpracovány a příběh byl přinejmenším málo strhující. Dafoe byl však vynikající, jeho charisma táhne značnou část filmu, který je jinak těžce průměrný, což mě mrzí, jelikož filmy s vězeňskou tematikou jsou pro mě vždy velkým lákadlem.

Temný rytíř (2008)

Napínavá akční jízda s mnoha nezapomenutelnými momenty. Děj je neustále překvapující a nepředvídatelný, a to jednoduše proto, že během jeho sledování zkrátka nemáte čas přemýšlet, co bude dál a nezbývá vám, než s otevřenou pusou sledovat onen vizuální i herecký (Ledger) koncert. Postava Jokera má díky Heathovi skutečně ambice vstoupit do historie jako jeden z nejdokonalejších filmových padouchů všech dob. Rok 2008 nenabídl lepší akční film. A nejen rok 2008.