• Pohádka

Armáda pěti mužů (1969)

Viděl jsem mnoho westernů, ale na tento jsem si musel počkat 53 let od vzniku. Shodou náhod jsem zahlédl na ČT2 a podíval se na něj ze záznamu. Přestože kostra příběhu je taková neoriginální, provedení je skvělé, je jen částečně předvídatelný, jsou tam i dobré nápady. Nalákal mě Bud Spencer, ale Peter Graves je výborný. Až na konci jsem si všiml, že výborná hudba není náhoda, takže jsem si i doplnil sbírku Morriconeho klasických melodií. Poctivé **** Škoda jen dabingu z roku 2021, Buda mluvil někdo jiný. Žeby starší dabing za těch 53 let nevznikl?

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Nečekal jsem, že film, který se vrací cca 40 let do minulosti, uvidím až cca 40 let po natočení ;-) V současnosti již průměr, ale ve své době jistě atraktivní podívaná v podobě klasické americké vojenské agitky.

Gentlemani (2019)

Nejdřív mě moderní pojetí střihu, pomalý start a (pro mne) nesympatičtí herci moc nebrali, ale hodnocení zde mě u filmu udrželo. Je to trochu Pulp Fiction, Podfuck apod., ale výsledný mix stojí za to dát si sklenku whiskey, nohy do výšky a užít si v klidu rozplétající se příběh.

Zaklínač - Kaer Morhen (2021) (epizoda)

Příběhové linie: 1) Geralt a Ciri dorazí na Kaer Morhen, kam se na zimu sjeli zaklínači (inspirace: částečně první díl románu Krev elfů) 2) Yen a Fringilla Vigo zajme Filavandrel, který je dovede před Francescu Findabair (inspirace: vymyšleno)

Muž z Ria (1964)

Ve své době to musela být originální akční pecka. Po téměř 50 letech ale scénář časový test již nezvládá a zmlsaného diváka nenadchne. Můžeme obdivovat Belmonda pro jeho odvážné a fyzicky náročné kousky, které dnes již nikdo nezvládne, resp. mu to nikdo ani nedovolí. Začíná z toho tak být skoro historický film, který vypovídá o stavu soudobé architektury v Riu (obrovské stavby na pozadí až pouštní prázdnoty mě překvapily) a jak se natáčela akce bez digitální mlhy.

Flashdance (1983)

Natočeno mezi Pomádou a Dirty Dancing. Pohádkový příběh, americký sen. Řeklo by se limonáda pro baby, ale v dnešní uhozené "woke" době by se takovýhle film v Americe natočit myslím už nedal. Pány pohled na tanečnice jistě neurazí, ale co opravdu přežije, je skvělá hudba 80s.

Zaklínač - Zrádce měsíc (2019) (epizoda)

Příběhové linie: 1) Geralt potkává Triss při zakázce na strigu (inspirace: první povídka vůbec - Zaklínač) 2) Yen se stává čarodějkou (inspirace: vymyšleno)

Zaklínač - Čtyři marky (2019) (epizoda)

Příběhové linie: 1) Původ Yen (inspirace: vymyšleno) 2) Ciri na útěku (inspirace: vymyšleno) 3) Geralt potkává Marigolda v Údolí květů (inspirace: povídka Konec světa)

Zaklínač - Zrnko pravdy (2021) (epizoda)

Příběhové linie: 1) Geralt a Ciri; cestou se zastaví u Nivellena (inspirace: povídka Zrno pravdy) 2) Tissaia de Vries s mágy v Arethuse (inspirace: vymyšleno) 3) Yen a Fringilla Vigo (inspirace: vymyšleno)

Časové pásmo bylo změněno