Svědek (1985)

Bohužel, opět mi to nějak nesedlo. Nedávno jsem viděl film Vysoká hra patriotů a to také nebylo nic extra, prostě nuda - to samé v tomto případě. Film má celkem nezajímavý příběh o poldovi, kterého hraje Harrison Ford - ten musí chránit malého chlapce (svědka, jenž viděl brutální vraždu jednoho policisty) a jeho matku. Úvod filmu nezáživný. V necelé patnácté minutě filmu chlapec vidí onu vraždu. Pak na scénu nastupuje Harrison Ford, což je nejlepším kladem filmu. Má občas dobré hlášky a grimasy. Jenže pak se to táhne do zhruba čtyřicáté minuty, kdy je Ford postřelen. Náhle spolu s oním chlapcem (svědkem) a jeho matkou ujíždějí do jejich vesnice, kde mají svoje pravidla. Ta Fordovo vážné postřelení vyléčejí. A od té doby jak už jsem psal, zhruba čtyřicáté minuty se děje tolik věcí. A to myslím ironicky. Forda přitahuje přítomnost chlapcovi matky a to samé časem platí i o ní. Forda učejí na vesnici tvrdou, poctivou práci, dokonce i dojení krav ! :-D Z toho jsem fakt nemohl. Nebo spolu s vesničany stavěl velkou stodolu, asi zhruba 10 minut tato "úžasná" scéna trvala. Sakra já z toho opravdu nemohl. To znamená, že nějakým způsobem divně nostalgický, romanický film se z toho stal. A nějaké drama ? Znám lepší, takže mi to moc nesedlo no. A až ke konci, konečná asi slabá patnáctiminutovka, ani snad ne se vrátí 3 lumpové, včetně toho vraha do té vesnice a vše dpadne dobře. Ford nakonec důstojně odejde z vesnice. No, nevím nevím. Romantické filmy moc nemusím, ale i mi to tak nepřišlo. Bylo to takové divné, těžko popsat. Některé scény byly příjemné, jak se Ford přivyknul zvykům rodiny ve vesnici, ale mohlo to být více vylepšené. Jako scény jsou skoro všechny přehnaně zdlouhavé, 10 minut staví dům, skoro dvě minuty se lidi dívají na sebe, hrůza. Potěší ještě jedna rvačka proti dvěma otravům na konci, kdy se s nima Ford hezky vypořádá. Co se týče hereckého obszanení. Nejlépe to táhne samozřejmě Harrison Ford. Zbytek ujde. Danny Glover v menší, vedlejší roli záporáka zde nemá moc prostor, moc se nepředvedl, ale potěšil účastí. Hudba celkem jde, ikdyž v některých scénách je divná. Ve výsledku vidím bohužel hluboký podrůměr, nikomu film neberu, ale mě holt nesedl. Rozmezí mezi 1 a 2 hvězdou. Ale tak snímek neměl zas tak drastické chyby, tak dávám druhou. Hodnotím na 30% = **

Vysoká hra patriotů (1992)

Tak teda, mě to nějak moc nesedlo. Divím se zdejšímu hodnocení, ale nikomu ho neberu. Takže to nějak shrnu. Příběh je celkem dobrý, s tím nemám problém. Nějaká pořádná zápletka, nápady, akční scény, logičnost - to už je velký problém. Úvod je normální, ničím nezáživný. Zhruba v necelé desáté minutě filmu započna osudová zápletka, kdy Ford zabrání zločincům v atentátu. Jenže Ford zastřelí zločince, takže jeho bratr přísahá pomstu Fordovi a jeho celé rodině. Pak je to celkem nostalgické příjemné a hezky zahrané, Ford exceluje, s ním nemám problém, takže tuhle část snímku můžu s radostí pochválit. Ale nějak se to táhne do zhruba čtyřicáté minuty, kdy je Fordova rodina napadena a těžce zraněna. A pak je strašná nuda až do poslední patnáctiminutovky filmu. V této části nudy baví možná Ford jak řeší případ. Ale je to tak nudné, scénáristicky nelogické, takže hrůza. Herecké obsazení je pestré, ale zas taková pecka to není. Harrison Ford zasluhuje ode mě pochvalu, sehrál svoji roli výborně. Samuel L.Jackson mi zde připadal zbytečný, nějak nezaujal. James Earl Jones už zaujal více, ikdyž to nebylo úplně ono. A zato Sean Bean si to u mě pěkně pokazil v tomto filmu. Divná, bezcharakterní postava, takže nemám slov. Vůbec nenaháněl strach jako hlavní padouch. Takže ta poslední zhruba patnáctiminutovka, kde se střílelo, to nebylo nic nového. Konec mohl být lepší. Takže ve výsledku hluboký podprůměr se spousty chyb a děsnou NUDOU. Něco se dalo zaujmout či pochválit, ale bylo toho málo. Slabé 2 hvězdy. Celkově hodnotím na 34% = **

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Tak čím začít ? Žádná velká pecka to rozhodně není, popravdě čekal jsem více, ne nějakou pecku, ale ty 4 hvězdy jsem tušil. Nedopadlo to tak, ale nevadí. Film má obyčejný, ale celkem zajímavý příběh o týmu S.W.A.T. Herecké obsazení je velmi pestré. Nejvíc mě zaujal hlavní hrdina Colin Farrell, který mě bavil od začátku do konce. Samuel L.Jackson také potěšil, zahrál přesvědčivě v rámci své postavy ve filmu. Jeremy Renner zde byl méně výrazný než ho znám, ale šlo to. Zato Michelle Rodriguez mi zde nějak neseděla a to umí hrát jinač v jiných filmech celkem solidně. Na úvod menší zásah jednotky, obyčejné, nic zásadního. Takže první hodina je jen o výcviku jednotky a o konverzacích jednotky. Celkem mě to bavilo, ale celá hodina bez akce či nějakých dramatických scén - to je chyba. Poslední zhruba čtyřicetiminutovka byla akčnější, ale jednalo se pouze o obyčejnou akci, zaujalo mě jen zastavení letadla, což bylo celkem dobře natočeno. Film měl svůj osobitý styl, svoji hudbu a to mě celkově moc nebralo. Čekal jsem více, lepší a drsnější výchvik jednotky, nějaké nostalgické scény, lepší akci, nějakou tu vážnost a to mi tento film bohužel nenabídl. Přesto je to koukatelný průměr, čistý, ale přeci jenom koukatelný. Potěší i zajímavý zvrat ke konci filmu. Je toho ale dost vytknout. Takže celkově to nějak tak hodnotím na 56% = ***

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Dnes jsem si uvědomil během dívání na tento skvost, že jsem udělal v prosinci dobře, že jsem na toto nešel do kina. Podle traileru jsem čekal hodně solidní film. A dnes jsem dostal co ? Strašnou nudu, takovou jakou jsem už dlouho nezažil. Takže nějak začnu "stručně pokud možno" shrnout toto dílo. Film má průměrný, možná lehce podprůměrný příběh, který hned od začátku moc nezaujme. Úvod je naopak zajímavý, kdy vidíme zabijáka, který zlikviduje hned několik lidí. Pak se vše začne moc natahovat. Na scénu vstoupí Tom Cruise coby Jack Reacher a o nudu je postaráno nadále. V první hodině filmu zažijeme jednu velmi slušnou sekvenci, kdy Cruise položí na zem díky svému bojovému umění ve filmu hned několik protivníků. Jinač v této hodině je strašná nuda, nudné, nezáživné dialogy, kdy postava Reachera vyšetřuje onen případ zabijáka na začátku. Druhá hodina obsahuje další menší, koukatelný souboj, jednu honičku autem, která je celkem dobře natočena, ale je suchá a bez nápadu. V této sekvenci mě zaujalo jen to, jak mazaně dokázal Reacher uniknout policajtům. No a pak je tu finále, které mě totálně zklamalo, jeden slušný fight proti záporákovi a obyčejné střílení, kdy to měl Reacher až moc lehké. Konec filmu bez větší logiky. Takže příběh je nakonec hodně složitý a ani jsem ho moc dobře nepobral. Jak to mám přesněji ještě shrnout ? Velká nuda, každý rozhovor či dialog okolo 7minut průměrně, opravdu nuda, žádné vybroušené průměrné drama či thriller. Toto je propadák. Zaujaly mě jen souboje a postava Reachera. Takže Cruise je kladem, ten se snažil, ale moc nemůže za to do jakého díla vstoupil. Ještě z herců mě docela zaujala Rosamund Pike. I hlavní záporák ušel. Film měl potenciál, ale scénáristicky ho zpackal. I hlubokým nedostatkem akce či nějakých dramatických scén. Hudba ujde, ale moc ji zde není, i v akčních scénách je film bez hudby. No myslím si, že už nemá cenu pokračovat. OBROVSKÁ NUDA. Takže Cruise, Pike, lehký - nevyužitý potenciál a souboje - to se mi celkem líbilo. I nějaký ten nápad na úvod padl, ke konci jeden minizvrat, to je vše. Takže celkově hodnotím na slabých 20% = *

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Shlédnuto v kině ve 2D. Neměl jsem nějak chuť na 3D, ikdyž pár dobrých efektů jsem uznal i ve 2D. Vyhrál jsem lístek zdarma, což bylo hlavním důvodem, že jsem na to dnes šel. Nějak jsem se na to netěšil, neboť jednička mi přišla dost podprůměrná. Tohle mě teda opravdu uzemnilo. Jsem překvapen, čekal jsem mnohem horší podívanou. Avšak, bylo mi jasné, že toto dle hodnocení, ohlasů atd by mělo být o něco lepší než jednička, ale, že to bude taková BOMBA, to jsem nečekal. Příběh je klasický, dobře podanný, chybí tomu akorát tak velkolepost či lepší dovysvětlení příběhu, což je ale jen a jen malá chyba. Film má velmi dobré herecké obsazení. Dwayne Johnson coby můj oblíbený Rock zahrál opravdu skvěle, drsňáka jak se sluší a patří. Channing Tatum zde předvedl svůj standart jako v jedničce a neměl zde tolik prostoru (asi tak prvních 15 minut slabých zde hrál) což ale nevadí. Zbytek hereckého obsazení v pořádku, všichni bavili. Bruce Willis ve vedlejší roli rozhodně potěší, také nemám nějak extra hodně prostoru, ale potěší především pár jeho dobrých hlášek. Akčních scén je zde dost a jsem nadšen. Jsou perfektně natočeny, ke konci obrněné vozy, spousta přestřelek a i taky nějaký ten souboj, třeba Rock ke konci se hezky pral. Akce je rozložena po celém filmu a má neuvěřitelné množství nápadů. Akční scény nejsou tak přehnané jako v jedničce. Akorát jedna dlouhá akční sekvence ve skalách je dost přehnaná, ale zase na druhou stránku luxusně natočená. Kamera, střih, technická stránka filmu a ostatní režijní aspekty jsou na vysoké úrovni - nemám žádný problém. Ještě jednou zdůraznuji, že akční scény jsou úderné, rychlé a dynamické, opravdu stojí za to. Takže akorát ještě krom vylepšení příběhu bych zrenovoval finále, které bylo trošku jednodušší, ale zase velkolepé. Nějaká ta přehnanost atd se tu taky najde, ale film má opravdu minimum záporů. Hudba je dost dobrá. A výsledek ? Na rozmezí mezi 4 a 5 hvězdou. Ale vzhledem k tomu, že mě to překvapilo a bavilo po celý čas filmu, tak dávám plný počet. Už se těším na DVD. Hodnotím celkově na zasloužených a pevných 90% = *****

Šerifové (1998)

Ze začátku připomínám, že je tento film podobný Uprchlíkovi, kde hrál hlavního hrdinu Harrison Ford. Uprchlík byl o něco lepší než toto, ale ne o moc. Tak film má skvělý příběh, který dokáže zaujmout od začátku do konce. Má ale nějaké logické nedostatky a ne moc přesvědčivě vysvětlen závěr, což je chybou. Ještě tak mohl být lepší úvod, trochu svižnější, ale nevadí, po dvaceti minutách filmu zhruba, dky se zřítí letadlo je film už lepší a lepší. Nějaké mezery a nedostatky se najdou, ale není to nic extra závažné. Co se týče akce, pár přestřelek, nějaký souboj, závěrečný hlavně: Jones vs Snipes, ale spíš se i líbilo zběsilé pronásledování během celého filmu, takže o napínavosti není nouze. Chybí ale trocha nostalgie, ale dá se bez toho obejít. Vyjmenoval jsem pár záporu, neloičnosti, lepší úvod, záběr, přidat nostalgii atd, takže je co vytknout bohužel no. Ale zase obrátím list. Hudba od Goldsmitha je hodně vydařená, dá se hezky poslouchat po celý čas filmu. Co se týče hereckého obsazení, to je obrovský klad filmu. Wesley Snipes rozhodně zaujal, ikdyž jsem od něj čekal více soubojl a že se bude prát (to jsem zvyklej u něj, respektivě téměř u všech jeho béčkových filmů se slušně pere), ale nevadí. Tommy Lee Jones mě zaujal ještě víc, pro mě přímo exceloval. Jasně v něm byla cítit autorita. Po celý čas snímku mě neuvěřitelně bavil, měl i pár dobrých hlášek. Robert Downey Jr. také potěšil, vůbec bych nepoznal, že je to on, je to k neuvěření, že tento herec ztvárňuje v současné době Marvelovského hrdinu Iron Mana. Zbytek herců v pohodě. Takže celkově jsem dost spokojen, čekal jsem méně. Vyjmenoval jsem pár záporů, ale to bylo spíše tak k vylepšení, respektivě k vytvoření nejvyšší dokonalosti filmu. Takže i přes tyto zásadní zápory jsem si film užil a celkově je to hodně slušný, výrazný naprůměr. Já ho hodnotím velmi slušně na 79% = ****

Saltová (2010)

Celkově slušná podívaná, bavil jsem se dostatečně a ani na chvilku jsem se nenudil. Film má velmi dobrý příběh, který má sice dost nedostatků, ale dokáže ihned zaujmout. Akčních scén je zde celkem dost, hlavně samé naháněčky, kdy prchá jako o závod Angelina Jolie. Akční scény - najde se tu pár soubojů, které jsou dobré a hlavně pár výbuchů a přestřelek. Kamera, technická stránka filmu a podobné režijný aspekty splněny téměř dokonale. Akční scény byly velmi přehledné, takže tu nemám problém. I herecké obsazení je výborné, Angelina Jolie zaujme hned od začátku. Tempo filmu je stejné, normální. Atmosféra už chybí. Největšími chybami je asi uvěřitelnost, která zde chybí, vážnost, nostalgie a hlavně co mi vadilo bylo neuvěřitelné množství zvratů. Konečný zvrat pokazil snad vše co se dalo. Atentát na prezidenta, či nějaké úmrtí a nepřipadalo mi, že by se k tomu připisovala nějaká vážnost. Hodně nelogických prvkl zde nalezneme, i nějakých zásadních chyb, při kterých mi rozum fakt selhává. Je to velká škoda, nebýt těch zvratů, tak bych dal 4 hvězdu bez váhání. Hudba celkem dobrá. Tak to je asi vše - doufám, že jsem tento snímek dostatečně shrnul. Nemám už co napsat. Takže ve výsledku je to i tak nadprůměrná zábava, která pobaví nanejvýš tak dvakrát. Ty zvraty tomu bohužel ubrali no, ale i tak hodnotím solidně na 69% = ***

Mama (2013)

Shlédnuto v kině. Mírně temný mysteriózní horor s dávkou nepředvídatelností a extrémně a bravurně lekacími prvky. Tak bych to zhruba a lajcky zhrnul. Očekával jsem trochu méně, dostal jsem víc, takže jsem spokojený a ani tenhle snímek nemůžu řadit do těch nadprůměrných - dopadlo to o dost lépe :-) . Zde si režisér dal opravdu záležet, protože tohle rozhodně připomíná více starých hororových klasik. Příběh má film hodně vydařený, nějaké nesrovnalosti v příběhu nalezneme, ale vcelku nejde o nic zásadního. Film má stejné tempo, trochu slabší, ke konci trochu nabere obrátky. Atmosféra je zde mírná, ke konci na závěr hodně silně funguje. Hudba je vybraná dobře, není nějak úchvatná či bezchybná, ale krásně byla zasažena do dění ve filmu, ke konci zajímavé skladby. Hororové prvky ? Lekacích scén zde bylo poměrně dost a k tomu 2 naprosto šíleně lekací - to musím pochválit. Nebo závěrečná hrůzostrašná scéna v domě, to jsem se fakt děsil - což je dobře, neboť tak má slušný horor vypadat. Takže děsivost se zde najde, hlavně v této posl.scéně, mohlo ji být více, ale nevadí. Krvavost ? Nějaká krev zde byla, ale bylo jí málo, což ale v rámci tohoto filmu nebyl závažný nedostatek. Úvod byl opravdu dobrý, dokázal bez problému zaujmout. Scénář neměl moc chyb, spíše mohlo být více nápadů. Ke konci filmu mohl být lepší závěr, ale i tak se mi líbil, hlavně ta atmosféra, neuvěřitelnost zrůdy, která účinkovala po většinu dění ve filmu. Herecké obsazení bylo vybráno dobře, neměl jsem s nikým žádný problém. Jessica Chastain mě zde bavila, ale ze začátku mě moc nezaujala, možná i tím, že měla jiné vlasy, než své přirozené, v těch přirozených se mi líbí víc, ale to je detail. :-) Ve výsledku jsem nadmíru spokojen, dostal jsem víc než jsem původně čekal. Film, který má hodně blízko k starým hororovým klasikám. Nějaké nedostatky jak už jsem psal by se našli, ale velký problém nemám. I více zapamatovatelných scén mohlo být, ale i tak paráda. Režie a technická stránka filmu bez problému. Kamera v pohodě, slušně odvedená práce. Návštěvy kina nelituji. Takže celkově hodnotím na pevných a zasloužených 85% = ****

Wanted (2008)

Tak teda, jsem v ohromném šoku, opravdu. Co to mělo znamenat ? Mám hrozně moc v oblibě akční filmy, některé i z mé strany lehce nadhodnocuju, ale tenhle paskvil ? Opravdu nevím kde mám začít. Hodnocení zde v červených barvách ? Tak každý má svůj názor, nikomu neberu. Spomalovačky, během níž jsou rádoby střeštěné vtipné momenty - to mě dostalo. Nesympatický hlavní hrdina, nelogičnost téměř ve všech scénách a trapný ubohý zvrat spojený se závěrem. Akční scény zdigitalizované, spomalené, avšak technická stránka byla celkem slušná, což je jedním z mála kladů filmů, ještě hudba solidní. Angelina Jolie také ušla, zato Freeman mě zde štval. Fakt otřesné, blbý příběh, rádoby pubertální hrdina, trapně vtipně založené scény, které jsu především v akci. Připomnělo mi to střeštěnou kravinu Zastav a nepřežiješ 1 a 2. Nemám slov, nemůžu dále pokračovat popisovat film. Trošku nadhodnocuju, odpad nedám, znám horší, ale i tak je to slabota. Takže takhle s hodně odřenýma ušima: 13% = *

Street Kings (2008)

Tak toto jsem teda nečekal, fakt skvělý krimi thriller z policejního prostředí. Ayer mi začíná dokazovat, že je fakt expert v policejních dramatických kriminálkách. Od začátku do konce jsem byl vtažen do děje a ani na minutu jsem se nenudil. Snímek nabízí perfektní příběh o policistech, zejména o hlavním hrdinovi, kterého hraje Keanu Reeves (ten mě zaujal především ve skvělém filmu Nebezpečná rychlost). Reeves hraje zcela přesvědčivě, na vlastní pěst si řídí svůj způsob plnění práce policajta, někdy ne třeba až tak podle předpisů, ale mě si získal. Vedle něho mě ještě bavili herci Forest Whitaker coby šéfem hlavního hrdiny. A ještě tak mě zaujal Hugh Laurie (toho znám jako Dr.House v mém oblíbeném seriálu), zde mě také silně zaujal - ten fakt hrát umí. Jak bych měl dále pokračovat ? Jde taky o velkou napínavost, charakter hlavního hrdiny, řetězení postav, způsob jednání hl.hrdiny (někdy dost tvrdé, přesvědčivé a nekompromisní), solidní, poutavá hudba, nepředvídatelnost a hlavně zvratyn ve filmu, zejména ten poslední a zcela nečekaný. Kolikrát jsem si myslel, že to Reeves nepřežije a vždycky si nějak poradil. Za zmínku stojí třeba hned úvodní přestřelka, která je fakt rychlá a adrenalinová. Jinač nějak o akci nejde moc. Zápory ? Uf, moc jich není, respektive, žádný zásadní problém. Třeba bych dal více přestřelek, dramatičtější konec (ne, že by byl špatný, jen to trochu více stížit hl.hrdninovi), trocha víc nostalgie a tak dále. Nějaká velkolepost, nějaký výbuch by také potěšil, ale vůbec nevadí. No prostě detaily. Jsem teda nesmírně spokojen, toto jsem teda nečekal. Jako první film od Ayera jsem viděl Patrolu, ta mě zaujala, jen mi tam vadil ten styl vlastní kamery. Takže dnes mě chytlo toto a co nejdřív musím dát film DRSNÝ ČASY. A v lednu 2014 hurá do kina na TEN s Arnoldem Schwarteneggerem ! Také si přeju, aby Ayer natočil více podobných filmů. Takže celkově hodnotím na 94% = *****