Pearl Harbor (2001)

Michael Bay je akční mistr,o tom žádná.Transformers nebo Skála budiž důkazem.Tohle se mu ale příliš nepovedlo. Akční scény ujdou,ale tentokrát mělo jít taky o romantiku a to Bay zkrátka příliš neumí.Zapojil sem moc klišé a kýčovitých motivů,k tomu neobsadil zrovna nejlepší možné herce.Bena Afflecka s Joshem Hartnettem bych ještě snesl,ale Kate Beckinsale je hodně špatná.Prostě přeslazený hollywoodský průměr,jeden z nejslabších Bayových filmů. 50 %

Hříšné noci (1997)

Bál jsem se,moc jsem se Hříšných nocí bál.A to hlavně kvůli monstrózní stopadesátiminutové stopáži.Říkal jsem si:To zas bude nuda.Jenže to jsem se měl napřed podívat na jméno režiséra.Paul Thomas Anderson dokázal jedno stejně dlouhé drama o ropném průmyslu natočit neuvěřitelně,podobně(i když ne tak dokonale) se mu to povedlo i v této sondě do pornoprůmyslu 70. let.Neuvěřitelné množství špičkových herců sem dokázal narvat.Mark Wahlberg tuhle roli asi už nepřekoná.Herci typu Williama H. Macyho,Johna C. Reillyho nebo Philipa Seymoura Hoffmana jsou sázka na jistotu.Poměrně mě překvapil dokonalý Burt Reynolds,kterého jsem jako dobrého herce rozhodně zafixovaného neměl.Dal bych i pět hvězdiček,ale je pravda,že chvílemi se to přece jen trochu táhlo,takže zůstanu na silných čtyřech a moc se těším na další Andersonovy výtvory,se kterými jsem zatím neměl tu čest. 85 %

30 dní dlouhá noc (2007)

Po dlouhé době konečně pořádný horor.V přítmí kina jsem se dost klepal,ta atmosféra byla úžasná.David Slade si vzal těžce stylizovaný komiks a udělal z něj hustě stylizovaný nářez.Krví se tady opravdu nešetří a masakr upírské holčičky ve mně bude doznívat ještě hodně dlouho.Nejpůsobivější scénou je nicméně letecky zabraný útok upírů na město.Sněhové pláně se barví krví mrtvých,všude zní děsivý jekot a vy se bojíte.Josh Hartnett už není jen hezounkem,po Nabít a zabít je tady další film,ve kterém hraje skvěle.Jedno z největších překvapení poslední doby.85 % Update Napodruhé zdaleka ne taková zábava jako v kině,spousta klišé,přehrávající vampýři a občas lehce směšné dialogy.Film ale naštěstí pořád boduje stylizací,Hartnettem a nekompromisní brutalitou,takže o hvězdičku dolů nejdu.Ale bylo to docela těsný... 75 %

Připoutejte se, prosím! (1980)

Klasika všech parodií,která je po 85 % své stopáže fakt hodně vtipná,ale občas vystrčí růžky slabší momenty,díky kterým jdu o hvězdičku dolů.Přesto výborná zábava,od které se mají dnešní parodie co učit. 80 %

Addamsova rodina 2 (1993)

Podle mě naprosto srovnatelné s výbornou jedničkou.Christina Ricci dostala na letním táboře víc prostoru,což je jen a jen dobře.Joan Cusack je parádní mrcha a vedoucí tábora jsou zábavně trhlí.Jinak vše zůstalo při starém a v tomto případě to vůbec nevadí.90 %

Addamsova rodina (1991)

Miluju Addamsovy!Miluju Christinu Ricci!Miluju černý humor!Miluju Anjelicu Houston!Miluju celej tenhle film!90 %

Iron Man (2008)

IRON MAN! Když hned od začátku začne hrát rocková pecka od AC/DC Back in Black,je mi jasný,že tohle bude maximální pecka.A pecka to byla,ale maximální zase ne.Když ale Robert Downey Jr. vypustil z úst první super hlášku,stal se miliardář Tony Stark mým jednoznačně nejoblíbenějším komiksovým hrdinou a sesadil tak z trůnu původně neotřesitelného Hellboye.Robert se pro tuhle roli prostě narodil.Hodně mě taky překvapil režisér Jon Favreau,kterého jsem měl zafixovaného jako chlápka,kterej natočil "tu vánoční blbost s Willem Ferrellem".A on přitom zvládl ukočírovat hollywoodský trhák s až neuvěřitelnou precizností.Ještě musím připočítat naproto okouzlující Gwyneth Paltrow,která je jako Pepper Potts mnohem víc než jen hezkým přívěskem hlavního hrdiny.Je jenom škoda,že záporák Jeffa Bridgese nebyl dvakrát výrazný a akce bylo pomálu.Když na ni ale došlo,byla to paráda.Úvodní útěk z teroristické základny nebo špásování se stíhačkami bylo hodně dobře udělané a scéna,kdy si hrdina zaletí do Afghánistánu postřílet pár teroristů je nezapomenutelná.Stejně jako úvodní testování obleku a pár hlášek na úkor přístrojů.Jen škoda té závěrečné bitky,která sice nebyla špatná,ale bylo vidět,že by se tady někdo moc chtěl vyrovnat prvním Transformers a ještě na to tak úplně neměl.Tu pátou hvězdičku si tedy schovávám pro druhý díl,ve kterém se snad podaří vychytat poslední mouchy a vznikne dokonalá letní oddychovka,která rozdrtí veškerou konkurenci.P.S. Potitulková sekvence se Samuelem L. Jacksonem je parádní.85 %

Muž se železnou maskou (1998)

Naprosto skvěle obsazený film.Říkal jsem si,film kde hraje Leonardo DiCaprio,Jeremy Irons,John Malkovich a Gérard Depardieu přece nemůže být špatný.Ale může.A jak!Nezajímavý,nudný a naprosto zbytečný film.Vlastně ani nevím,proč dávám dvě...30 %

Ztraceni (2004) (seriál)

Je to zvláštní pocit,když člověk dokouká poslední epizodu seriálu,který jej provázel téměř pět let jeho života.Ztraceni jsou seriálem,který mě bezpochyby hodně ovlivnil a přestože možná úplně uspokojivě nezodpověděl všechny otázky,měl několik slabších částí a mnoho lidí jej v jeho průběhu odsoudilo jako fantasmagorii,se kterou jen marní čas,já mu zůstal po celou dobu věrný a nelituju jediné vteřiny,kterou jsem s ním strávil. 1. série: Celé to začalo jako misteriózní drama nabalené na tak trochu robinsonovský koncept,no a chytlo mě hned po pilotu.První řada byla především od toho,aby seznámila s postavami,které se zdají být klasickými archetypy (dokonale charakterní doktor,ve skrytu duše hodná trestankyně,fetující rocková hvězda nebo frajerský grazlík), ale jak už to tak bývá,nikdo není tak docela tím,čím se zdá být.Vrší se jedna záhada na druhou,tvůrci jasně ukazují,že se vůbec nebojí nechat nečekaně umírat důležité postavy a překvapivých zvratů zde rozhodně není málo. 95 % 2. série: Setkáváme se s novými postavami,tvůrci šikovně pracují s mystickou aurou kolem "Druhých" a rozhodně není nouze o napínavé okamžiky.Oproti první řadě přeci jen trochu zmizel prvek překvapení a koncept flashbacků se začíná trochu okoukávat,ale pořád si seriál drží velmi vysokou kvalitu a hlavně originalitu. 90 % 3. série: První skutečně krizový moment seriálu přichází s prvními zhruba osmi díly třetí řady,jejichž děj by dle mého šlo srazit do tří solidníh epizod.Nic moc se neděje,flashbacky jsou naplněné vatou a motivace postav občas silně skřípou.Ovšem jakmile se větší iniciativy ujme Desmond,třetí řada začne velmi silně gradovat,tvůrci překvapují svou odvahou směrem,kterým se seriál rozhodli stočit a k tomu nabídnou naprosto skvostný konec,který je jednou z nejdojemnějších částí celého seriálu.Matný dojem z první poloviny série se tedy nakonec povedlo solidně napravit. 85 % 4. série: Ve čtvrté řadě tvůrci potvrdili,že proměna z mysteriózního thrilleru do časoprostorové sci-fi je definitivní,proběhla ovšem natolik hladce,že mi ani v nejmenším nevadila.Ostrov se stává místo tajemného ráje podivnou anomálií,flashbacky jsou nahrazeny velmi efektivními flashfowardy,které nám prozrazují,kterým trosečníkům se podařilo dostat z ostrova,vyostřují se spory mezi Jackem a Lockem,seznamujeme se s novými důležitými postavami a jsme svědky dost možná nejlepšího dílu celého seriálu - Konstanta.Čtvrtá série byla ve znamení zásadního dějového i žánrového zlomu,za který jsem nakonec velmi vděčný. 95 % 5. série: A nastává nejlepší řada celého seriálu.Dostáváme sice málo Desmonda,což je ovšem bohatě kompenzováno závratným množstvím nezapomenutelných scén.Emoce ještě nikdy nebyly tak silné,což je způsobeno hlavně zvýrazněním role Juliet,která se stává jedním z nejnosnějších charakterů seriálu.John Locke je díl od dílu záhadnější,Jacobova role se zvětšuje a finále řady mě uzemnilo na hodně dlouhou dobu.Nezapomenutelné! 100 % 6. série: A máme tady závěr.Ten přinesl uspokojivé odpovědi na velkou část otázek,některé nechal (záměrně?) otevřené a dovedl seriál,řekl bych,ke zdárnému konci.Dvě roviny vyprávění se podařilo výtečně spojit,Desmondova role byla přesně tak podstatná,jak jsem si myslel a přestože má prostřední část řady několik slabších míst,celkově musím tvůrcům poblahopřát,protože vytvořili kompaktní celek,který asi neuspokojil všechny fandy,ale to snad ani nebylo možné.The End je úžasným završením cesty všech trosečníků,kteří tehdy byli na tom osudném letu 815.A právě o ně celou tu dobu šlo.Ne o záhady,o různé časoprostorové hrátky nebo konspirační teorie.Postavy a vztahy mezi nimi,to je tím hlavním předmětem seriálu.To musí každý pochopit ve chvíli,kdy Charlie ukazuje Desmondovi ruku s oním klíčovým nápisem,když v dešti Sayid drží v náručí Shannon,když Desmond volá Penny v Konstantě nebo když Sawyer z posledních sil drží Juliet nad propastí.Žádný z charakterů nezůstal nezměněn.Každého Ostrov poznamenal,každému něco dal i sebral.A já jsem jen šťastný,že jsem u toho mohl být s nimi.Myslím si,že podobný seriál už nikdy nikdo nenatočí.Ztraceni jsou na seriálovém poli unikátním počínem,kterého bychom si měli vážit a ne jej hanět.Je to opravdu zvláštní pocit,že už nebude žádná nová epizodds,žádná otázka ke zodpovězení,ale já jsem hlavně šťastný,že můžu říct,že Ztraceni mě ani jednou nezklamali.A to není vůbec málo.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Skvělý film.Zatím to jediné,co jsem od Herzoga viděl,ale po tomhle si rád seženu víc jeho filmů.Je tu skvěle znázorněno postupné větší a větší šílenství,které je občas(pouze občas) proloženo zrnky humoru.Úžasná výprava,dokonalý Klaus Kinski.Jeden z nejlepších německých filmů,jaké jsem viděl.85 %