• Western

Waterloo (1970)

Historický veľkofilm so všetkým tak ako má byť. Desaťtisíce štatistov, státisíce kostýmov, gigantické bojové scény bez akýchkoľvek počítačových trikov. Geniálny režiseér Sergej Bondarčuk natočil najlepšiu sériu historických filmov, odohrávajúcich sa v ére Napoleona (spolu so sériou Vojna a mier). Kam sa hrabe celý súčasný Hollywood so svojimi trápnymi filmami, ktoré vyhlasujú za historické veľkofilmy a vystupuje v nich akurát tak 50 otrávených a unudených štatistov. Niekedy mám dojem, že odkedy sa objavili počítačové triky, tak mnohí režiséri zabudli točiť poriadne filmy s veľkým počtom hercov a spoliehajú sa už len počátačové triky. Na takýto film sa dá pozerať opakovane a opakovane a stále v človeku zanechá hlboký dojem. Kto chce poznať históriu a priebeh poslednej Napoleonovej bitky, nech si pozrie tento film a nemusí čítať žiadne historické knihy.

Vetřelec (1979)

Keď som s kamarátmi v kine videl po prvý krát film Votrelec, tak sme sa počas nočného presunu na internát stále obzerali po všetkých temných kútoch, čo odtiaľ nevylezie dáky votrelec a nevrhne sa na nás. Film mal aj super pokračovanie v druhej časti VOTRELCI, kde vyvrcholil super súboj votrelcov a špeciálne vycvičenej vojenskej jednotky. Len škoda, že to nespočili po dvoch častiach, od tretej časti je to už len úbohý odpad, vrátane 2 blbostí votrelci vs. predátori.

Propast (1989)

Jeden z absolútne najlepších sci-fi filmov. Cameron je génius. Dokázal, že skvelý sci-fi film môže byť aj bez rakiet, medziplanetárnach letov, mimozemských príšer, kozmických bitiek a pod. Výborné spracované triky. Možno aj tu získal povesť tvrdého režiséra, keď neváhal opakovane vykúpať všetkých hercov vo vode. Jediná fyzicky nevieryhodná vec bol ponor v skafandri do hĺbky viac ako 5000 metrov, v skutočnosti by tam človeku nepomohla ani dýchacia tekutina, skafander a ani nič iné. Jednoducho by ho to rozpučilo.

Planeta opic (1968)

Tento film je medzi priaznivcami Sci-fi pojmom, skutočne perfektný. To sa už nedá povedať o jeho knižnej predlohe, ktorá bola a je stále zapadnutá medzi inými knižnými skvostami Sci-fi a nie je veľmi známa (ťažko knižnú predlohu,ktorú napísal Prierre Boule nazvať románom, skôr je to taká rozsiahlejšia poviedka - vydanie ktoré mám doma má len cca 125 strán). Film sa dočkal ďaších filmových a seriálových pokračovaní, ktoré však už ani zľaleka nedosahujú kvalitu tohto filmu. Film bol natočený v čase vrcholiacej studenej vojny a každodennej hrozby jadrových zbraní a tak logicky poukazuje na to, ako môže ľudstvo skončiť, ak sa nepoučí. Aj keď treba povedať, že opice sa nesprávajú oveľa inteligentnejšie ako ľudia (zatajovanie informácií, klamstvá a prenasledovanie nových myšlienok zo strany opičej vlády, prevládajúci militarizmus a pod.) a keby mali dostatok času a priestoru, skončili by rovnako ako ľudia.

Kleopatra (1963)

Najlepšie spracovaný historický príbeh o Kleopatre, Cézarovi a Antóniovi. Veľkofilm v pravom zmysle slova. Takéto filmy sa už žial roky netočia a točiť asi už ani nebudú. Elizabet Taylor v slovej nezabudnuteľnej úlohe.

Cliffhanger (1993)

Výborný film. Fantastická scenéria talianskych Dolomitov kombinovaná s perfektnou akciou. Osobne som pochodil takmer všetky miesta, kde sa film odohráva, húpal sa na visiacich rebríkoch, šplhal po kopcoch. Pri každej návšteve Dolomitov sa mi vždy pri túre vybavia scenérie a zábery z tohto filmu. Podľa mňma jednoznačne najlepší Stalloneho film. Neskôr sa pokúšali viacerí režiséri a producenti vykrádať jeho nápady a akcie, dokonca celé filmové sekvencie boli použité v jednom braku, ale Cliffhanger je proste neprekonateľný. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi akciu, fantastickú prírodnú scenériu a originalitu. Väčšina akčných filmov vyprodukovaných v posledných rokoch je v porovnaní s týmto filmom obyčajným odpadom.

Ben Hur (1959)

Historický veľkofilm taký ako má byť. Takéto filmy sa točili v Hollywoode v 60. a 70. rokoch minulého storočia a zrejme sa už nikdy také točiť nebudú. Výborný Charles Heston. Pri pretekoch koňských záprahov som mal zimomriavky, absolútne najlepšie preteky záprahov v histórii filmu a pritom o niečom takom ako počítačová animácia a počítačové triky ani nesnívali. Viem si predstaviť ako by takýto film sprznili v Hollywoode dnes - namiesto tisícom štatistom 20 unudených primitívov rozmnožených na PC a preteky koňských záprahov by vyzerali ani prihlúpla počítačová hra. Klobúk dolu!

Noční hlídka (2004)

Výborný film natočený podľa románu mladého ruského autora Sergeja Lukjanenka. Noční hlídka je prvý diel z celej série románov - nasleduje Denní hlídka, Šedá hlídka, Temná hlídka a Poslední hlídka. Jedna z najlepší sci-fi a fantasy sérií posledných rokov. Keď som ich čítal, neveril som, že by bolo možné ich sfilmovanie, vzhľadom na komplikované vzťahy temnej a svetlej strany, množstvo ľudí nadaných mimoriadnymi schopnosťami pričom ani temná ani svetlá strana nesmie silou prikláňať ľudí ani na jednu stranu - každý človek sa musí sám rozhodnúť na ktorú stranu sa prikloní. Nad dodržiavaním všetkých pravidiel dohliada nezávislý dozor - Šedá hliadka, ktorá je zložená zo zástupcov dobra aj zla. Musím povedať že režisérovi aj scenáristovi sa vcelku dobre podarilo vystihnúť celú ideu aj keď pre niektorých, ktorí nepoznajú knižnú predlohu môžu byť niektoré časti trochu nezrozumiteľné. Veľmi zaujímavo je riešený tiež prechod do rôznych úrovní "tieňov". Strana svetla zastúpená Nočnou hliadkou dohliada na činnosť strany temna, ktorá je zase zastúpená Dennou hliadkou, aby dozerali na stranu svetla. Obe strany majú jeden hlavný cieľ - udržať rovnováhu medzi oboma stranami. Ak jedna strana získa novú posilu tak druhá strana má právo takisto získať jednoho prívrženca. Medzitým sú obyčajný ľudia bez akéhokoľvek nadania, ktorí sú využívaní, alebo zneužívaní oboma stranami. Neexistuje čisté dobro ani čisté zlo. Aj strana dobra obetuje nevinných ľudí v záujme vyšších cieľov - napríklad prideľovanie kvóty ľudí, ktorým môžu upíri potom beztrestne vysať krv a tak ich zabiť. Záujemcom doporučujem prečítať si celú knižnú sériu, je super.

Bitva o Británii (1969)

Výborný vojnový film. Záujemcovia o históriu ocenia najmä reálne historické lietadlá aj keď nemecké messerschmitty 109 sú tu predstavované ich španielskou variantou s trochu iným motorom, ako mali originálne stroje. Británia vyhrala, aj keď to bol vtedy pre celý svet veľký zázrak, aj vďaka typickému britskému kľudu a pokoju za každej situácie. Celá bitva je zobrazená v surovej holej nahote, bez akéhokoľvek prikrášľovania a zbytočných hrdinských vyhlásení. Chvála bohu, že to netočil Hollywood, určite by z toho bola podobná sračka ako Pearl Harbor.

Hvězdná brána (1994)

Hviezdna brána je fenomén sám o sebe. Podľa mňa jeden z absolútne najlepších sci-fi filmov v histórii. Úplne originálne poňatý spôsob cestovania na iné planéty, ktorý neskôr inšpiroval mnoho ďalších aby ho napodobňovali. O jeho veľkom úspechu svedčí aj to, že sa dožil pokračovania vo forme 3 ďalších filmov (Deti bohov, Archa pravdy, Návrat) ale aj 220-dielneho televízneho seriálu a získal si po celom svete stovky miliónov fanúšikov a ďalšieho voľného pokračovania vo forme Hviezdnej brány Atlantis. To, že egyptské pyramídu sú dielom mimozemšťanov, to tu už bolo, ale že sú to vlastne pristávacie rampy pre mimozemské medzihzviezdne lode, to bolo skutočne originálne, rovnako ako skutočnosť, že všemocní mimozemšťania, vládcovia galaxie sú vlastne len obyčajní paraziti, ktorí prežívajú len vďaka svojim nosičom, inak ich možno zašliapnuť ako odporný hmyz. Minimálne raz ročne ma pochytí ošiaľ a potom si musím pozrieť tento film znovu a spolu aj s celým seriálom a tak potom asi dva týždne nepozeráme doma nič iné len Hviezdnu bránu. Takže som doma nakazil Hviezdnou bránou už celú rodinu. Posledné dva roky boli doma dokonca menšie rozbroje, keď synovia prišli skôr zo školy a stihli si už pozrieť niektoré diely zo seriálu a potom si manželka presadila, že sa musia pustiť ešte raz, lebo ich ešte nevidela.