Space Jam: Nový začátek (2021)

Nový Space Jam prináša všetko podstatné zo starého Space Jamu, len to robí horšie. Hviezdička za niekoľko trefných vtipov (MBJ a AD), LeBron je najhorší neherec v dejinách nehrania.

Konzultant (2013)

Prepánajána, toto bol snáď dokonalý film.

Chlapi sobě (2019) odpad!

Absolútna primitívnosť, ktorá nikdy nemala byť natočená. Hviezdičku by som dal, keby šlo o teenagerskú kravinu, ale toto natočili pre seba pädesiatnici, ktorí v kariére nemali poriadnu rolu. Nepozerajte to.

8. míle (2002)

Celý film je viac než hodinový prológ k záverečnej 20minútovke. Wannabe sociálny komentár je slabý ako generický scenár, ale všetko to prebijú 3 kolá záverečného battlu. Tie sú totálna legenda a každý by ich mal raz v živote vidieť; lepšie však ich je poznať naspamäť.

Spalující touha (1999)

Sugestívne, iné slovo mi nenapadne. Kamera, soundtrack aj téma. Milujem túto klasickú filmárčinu.

Výlet s mámou (2012)

Veľa som nečakal, takže som bol spokojný. Priemerná feelgoodovka s neokukaným námetom, okukaným vývojom a veľmi, veľmi príjemnou Barbarou S. (nech si hovorí kto chce, čo chce). Vidieť snahu Setha R. vymaniť sa zo svojej jedinej hereckej polohy bolo tiež celkom príjemné. Na sobotné poobedie k upratovaniu dokonalé.

Equalizer 2 (2018)

Denzel je v dvojke laureátom Nobelovej ceny za mier - pomáha starčekom, deťom, dámam a mentoruje mladých mužov vo svojom okolí. Hoci je táto filantropia trochu smiešna, základná premisa - zásadový ex-badass školí zloduchov - stále funguje. Vadila mi miestami kinematografia (na niekoľkých miestach som si hovoril, že sú strihy dramaturgicky podivné a chýba niekoľko establishing shots) a zčasti scenár, ktorý je priehľadný ako sklo. Napriek všetkému slušná zábava.

Uprchlík (1993)

Tieto tridsaťročné filmy majú niečo do seba. Neviem, či to je hand-made soundtrackom alebo sympaťáctvom hlavných dvoch hrdinov, ale jestvuje to a objaviť to ide prirodzene a ľahko. Hoci záverečný twist dokážeme ľahko odhadnúť, scenár ostáva nadpriemerný, no prím hrá zápletka, pri ktorej nečakane fandíme obom stranám. A v tomto prípade je starý dobrý hollywoodsky happyend najlepším možným záverom. Klasika.

Zodiac (2007)

Ak si pri filme trvajúcom bezmála 160 minút poviete, že k spokojnost potrebujete, aby trval ešte aspoň 30 minút, niečo je správne. Fincher vystaval skvelú konverzačku, ktorú tých niekoľko thrillerových scén prešpikuje korením k vrcholnej spokojnosti. Píšuc túto recenziu krátko po tom, čo bola konečne vyriešená aj posledná Zodiacova šifra však musím dodať, že dodatočné skúmanie reálií (veľmi, veľmi výživná youtubová séria) ma naplnilo malým odporom k reálnemu Robertovi Graysmithovi, ktorý sa publikovaním svojho neautorizovaného riešenia poslednej šifry zachoval pomerne zmrdsky. Film však bez váhania 5/5.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Trpí to všetkými symptómmi sequelovosti - minimum pridanej hodnoty, odhadnuteľný dejový vývoj (matku a smrť otca som uhádol doslova v prvých desiatich minútach, ak môžem zaflexiť) a nejasnosti vznikajúce rozširovaním pravidiel univerza (prečo alfa z jednotky neovládla drakov, ktorí proti nej bojovali). Záporák je slabý, nová postava (Eret) je nevyužitá a šťavu trochu dodáva rovnoramenný milostný teenagerský trojuholník. Jednotka je hodná opakovaných zhliadnutí, dvojka not so much, ani (už tradičný) Jónsi na konci to nezachráni.