VALL-I (2008)

geniální! nejlepší pixar so far. 100 %

Code Monkeys (2007) (seriál)

totálně šílená záležitost - animovaný seriál, jehož poetika vychází z dřevních počítačových her

Máj (2008)

ne, já tohle TO prostě hodnotit nebudu (kdyby mi to nebylo jedno, bal bych se, ze mi zase nejaky grafoman napise rozhorceny mail).. nechápu, co lidé, co TO viděli, dělali, že mohou hodnotit tak příznivě, ale tenhle film je podobně špatný jako Jakubiskovo Post coitum.. kamera přehnaná, onanistická a stoprocentně naplňuje definici kýče.. Brabcův Máj si hraje na symboličnost, ale pouze tím, že zachycuje symboly věky provařené (sochy, kříže), snaží se vzbudit dojem jakési éteričnosti, poetičnosti, ovšem podobně jako u Jakubiska, vyznívají tyto snahy trapně, ne, spíše hloupě.. opět přichází hra na umění, která se naivně uchyluje k pseudosložitosti (bizarnost postav, jejich stylizovanost) a pseudoartovosti (sen, který je až tak pitomý, že se člověk musí smát), navíc za užití tradičních prostředků, což je přístup s uměním se vylučující.. Kytice vlastně byla formálně úplně stejná, ale na kratší ploše několika minut pro každou baladu se nestačila naplno projevit prázdnota konceptu, navíc se tam skutečně občas něco dělo (takže nemá smysl natáčet podobný film znovu); to se v Máji neděje, Vilém a Jarmila jsou zcela hloupé postavy (on blb, ona nevěstka, mlynář slizkej úchylák) a to platí i o všech ostatních postavách, navíc jejich herecké ztvárnění je prostě nesnesitelné (hlavně "romantická dvojice").. kam se poděla romantická rozháranost? kde je osudovost? romantický hrdina 21. století v podání F. A. Brabce je přeslazený naivní blbeček, který zasněně kouká kamsi.. do prdele..

Rolling Stones (2008) (koncert)

spíš zklamání.. pro fandy RS jistě kultovní záležitost už před samým zhlédnutím, ale pro diváka méně zaujatého legendou spíš průměr, ze kterého zcela vybočuje fantastická expozice, kdy scorsese ukazuje zákulisí, jak se podobný projekt vaří..ale pak už nic převyšujícího standard záznamů živých koncertů.. naopak nestandardní práce se zvukem byla spíše na škodu..tak 70 %

Kdyby... (1968)

nadherna oslava terorismu

Pomsta kameramana (1912)

téměř sto let od vzniku a pořád avantgarda jak sviňa.. Pixar se může jít klouzat a Andy Warhol se svými CHelsea Girls se asi taky někde inspiroval ;-)

Ghetto jménem Baluty (2008)

dobrý nápad vystihnout genia loci jednoho nepříliš přívětivého místa, ovšem prolínání dvou linií dopadá výtečně pouze občas, dějepisná linie z druhé světové války je příliš formální, výsledek výrazně vylepšuje současná rovina plná neutěšenosti.. tak 65 %

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008) odpad!

opravdu strasne spatny velkofilm.. vypada to, ze Lewis s Tolkijenem nebyli pouze kamarádi, ale taky seděli v jednom kabinetu, chodili do stejny hospody a psali ta sva veledila dohromady..jediny, co je na tomhle super, je skutečnost, že to demaskuje naprostou zbytečnost a vyprázdněnost filmového (nikoli knižního, ten mě nezajímá) pseudožánru fantasy.. ale je fakt, že jsme se s Cívalem a Trelínem zasmáli dost :)

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

a to jsem si myslel, že větší kravina, než společenstvo LOTRů není..je. btw: ty konflikty, co Lewis v originále předkládá jsou celkem zajímavý (i když na Alenku to teda nemá), ale to upachtěné filmové zpracování je spolehlivě pohřbívá

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Indy trochu zestárnul, zešedivěl, zpomalil, ale pořád mu to sakra sluší. první půlka plná odkazů na sebe sama i na filmové dějiny a vykreslení doby je perfektní, od příchodu do jungle to trochu drhne.. ale špatnej film to teda rozhodně není, jen to zkrátka nedosahuje totální dokonalosti Poslední křížové výpravy.. 85 %.. tak se mi to při psaní recenze rozleželo a vylezlo to na 90 %