Dreamgirls (2006)

Dreamgirls není muzikál, to se na mě nezlobte..je to film s hodně písničkami, to z něj však ještě muzikál neudělá - Zpívání v ešti, West side stroy, Jesus Christ Superstar, Moulin Rouge! to jsou muzikály.. Jennifer Hudson má však nadpozemskej hlas a Eddie Murphy konečně dostal roli, kde dokázal, jak skvělej herec je.. 50 % s odřenýma ušima

Krvavý diamant (2006)

řekl bych, že to je o dost slabší, než Poslední skotský král...ale DiCaprio byl výtečnej.. skoro si myslim, že mu škatulka "hezoun, kterej neumí hrát", kterou mu mediální idioti přišívaj, dopomohla k ohromnýmu hereckýmu růstu.. jen tak dál..

Dracula (1996) (divadelní záznam)

asi nejlepší (resp. jediný obstojný) "původní" český muzikál, byť mi při poslechu v mysli neustále vytanují Pink Floydi.. a právě proto se mi to asi tolik líbí..

Fontána (2006)

Nedávno jsem se na těchto stránkách dočet, že si všichni "filmoví kritici" vylámou zuby na Loni v Marienbadu.. přiznávám, že jsem až tak egoistickej, že to bych si klidně zkusil.. ale napsat skutečně odpovídající kritiku na Fontánu, to ne.. 30 stran textu je málo, především kvůli nemožnosti popsat její narativní postupy.. o tomto filmu zkrátka nelze psát, mluvit a (až mě to skoro děsí) přemýšlet - ano, budete na něj myslet ještě hodně dlouho po jeho skončení, ale přemýšlet o něm ne.. o Aronofskym jsem napsal, že je "bůh, nebo spíš Ďáběl".. tenhle film dokazuje, že je asi obojí.. PS: Mansellův soundtrack poslouchám už přes měsíc a je dokonalej, ale ve spojitosti s Aronofskyho obrazy, je ještě víc..ďábelsky božský, božsky ďábelský spojení

Atentát v Ambassadoru (2006)

narativně se to snaží podobat Magnolii (či Prostřihům), ale na sofistikovanou sondu PTA to nemá (především kvůli scénáři)..navíc výběr hrdinů divák pochopí až téměř na samém konci, což je poměrně matoucí..ALE: minimálně dvě scény patří mezi to nejlepší, co za poslední dobu vzniklo - konkrétně scéna, kdy opilá zpěvačka v podání Demi Moore opilecky žvaní o stárnutí hvězd žijících především ze své krásy a poslouchá ji stejně stárnoucí Sharon Stone (což je neskutečně syrové a nepříjemně pravdivé), druhým silným momentem pak je řeč RFK (aka Bobbyho) hudebně doprovázená geniální skladbou Sound of Silence dvojice Simon & Garfunkel.. tyto dvě scény jsou nezapomenutelné a i kdyby jen kvůli nim, snímek za to stojí.. 70 %

Babel (2006)

myslel jsem si, že uplyne delší doba po Clerks 2 a United 93, kdy o nějakém filmu napíšu, že byl dokonalý. Babel je snad ještě dokonalejší. jeden z nejsmysluplnějších filmů posledních let, který je jakoby z jiné doby..z doby, kdy povrchnost přestane světu vládnout a lidé zase začnou aspoň minimálně přemýšlet.. a zjistí, že si za všechny problémy můžou sami, páč spolu nejsou ochotni komunikovat.. v takové době bych chtěl žít.. teď aspoň vím, že třeba jednou taková doba přijde..

Dveře dokořán (2006)

nejsem "notorickej uplakánek", ale Minghella mě jedním momentem dostal - když Jude Law řiká, že teď to byly jen zuby... a sigur ros na konci..díky!

Jedné noci v jednom městě (2007)

bizarní, absurdní, šílené, ošklivě krásné...sice se mi výtvarné řešení Jana Baleje moc nelíbí (podobně jako u Fimfára), ale jeho imaginace je neskutečná. pro mě je vrcholem snímku druhá povídka o kamarádství Větvičky a Ploutvičky (a v ní geniální Větvičkova noční můra).

Fast Food Nation (2006)

nene, tak tohle se Linklaterovi prostě moc nepovedlo - skoro to vypadá, jako by se US-indie scéna vyčerpala. je to moc ukecané (salónní levičáctví snímku velmi dominuje, Evropa bude nadšena), natočeno bezpohlavně, beze stylu. výsledek zachraňuje výtečná muzika a především závěrečná scéna na jatkách, to bylo skutečně MASO!

Eden (2005) (seriál) odpad!

ano, je skutečně smutné, do jak hlubokého marazmu se propadla česká seriálová tvorba - komerční produkty komentovat nebudu, ale to, co v poslední době vyprodukovala ČT (stále ještě televize veřejné služby), je hmus. bahno. zapáchající hniloba. která i při sledovanosti 1000 % bude pořád jen zapáchající hnilobou. z devadesáti procent se stydím za současnou českou původní tvorbu a směju se každému, kdo si pořád myslí, že co je české, je dobré, a nadává na americké seriály. rozdíl mezi českými a americkými tvůrci je v tom, že ti američtí TO umějí. vlastně ani nevím, proč se stydím já, stydět by se měli ti, kdo jsou za to zodpovědní - od programového ředitele čt po scénáristy a režiséry - hamba vám!