Rodinná oslava (1998)

(1001) Bohužiaľ pre mňa najslabší Vintetberg ale na druhú stranu dráma je silná ako vždy u neho až zarážajúca. Ako inscenácia to funguje, ako divadlo určite no ako film to na mňa nezaposobilo.

X (2022)

Snímok „X“ je nehanebná óda na slasher filmy, ktorá dokáže zachytiť to, čo robí tie  dobré dobrými, a zároveň ich brzdí to, čo robí tie zlé zlými. „X“, ktorý napísal a režíroval  Ti West a produkovalo A24, skláňa svoj klobúk pred niekoľkými filmami z hororového žánru aj mimo neho. West ťahá najviac z „Texasského masakru motorovou pílou“ z roku 1974 – modrá dodávka, texaské vidiecke cesty, zastávka na starej čerpacej stanici, odľahlý statok Dokonca aj zábery kamery sú vytrhnuté priamo z Hooperovej klasiky. Dovoľte mi ale povedať, že „X“ je ďaleko od „Texasského masakru motorovou pílou“. Možno je to trochu  nespravodlivé porovnanie. Ale pre film, ktorý sa snaží ho kopírovať ako tento, je to prirovnanie, ktorému sa dá len ťažko vyhnúť. „X“ ukazuje, že má prostredie, atmosféru a občas aj filmára s technickým know-how na vytvorenie niečoho v duchu „motorovej píly“. West sa však spolieha na nesprávne veci a stráca príliš veľa času s nudnými scénami. Najhoršie je, že to všetko pôsobí ako imitácia. A väčšina jeho pokusov o „čerstvosť“ sa javia ako triky, len aby boli veci odvážnejšie alebo nervóznejšie. Akoby sa snažil oživiť atmosféru starých grindhouse filmov. Ale okrem jeho stabilnej dávky špinavosti a retro sekvencií s titulkami, proste zaostáva. Najlepšia scéna (a niektoré z najlepších čistých filmov) je úvodná. West sedí s kamerou vo dverách stodoly a pozerá na starý statok, ktorý je obsadený dvoma policajnými autami. Do záberu prichádza tretie policajné auto, ktoré riadi šerif Dentler (James Gaylyn). Kamera sa potom pomaly plazí zo stodoly a zameria sa na šerifa, ktorý kráča do domu. Mŕtve telá posiate toto krvou nasiaknuté miesto činu. Westova kamera a jeho spoliehanie sa na okolité zvuky ( cvrcky, vtáky)  umocňujú znepokojujúcu náladu a pomáhajú scéne predznamenať to, čo príde. Potom však preskočíme len o 24 hodín skôr (časová os v tejto veci sa nikdy celkom nesčíta). Píše sa rok 1979 a skupina priateľov nakladá do starej dodávky a odchádza z Houstonu na vidiek, aby nakrútila amatérsky porno film s názvom „The Farmer's Daughters“. Výkonný producent projektu Wayne (Martin Henderson) si prenajal chatku patriacu chorľavému staršiemu páru Howardovi a Pearl. Nachádza sa asi 100 metrov od statku starého páru, čo by malo byť dostatočné súkromie na ich natáčanie. Má to však háčik. Wayne nikdy Howardovi nepovedal, že budú natáčať film.  K Waynovi sa pripája jeho naštrbená priateľka a ctižiadostivá porno hviezda Maxine (Mia Goth). Je tu blonďavá diva, ktorá by chcela Bobby-Lynne (Brittany Snow) a jej priateľ/partner zo scény, Jackson (rapper Kid Cudi). Je tu režisér a kameraman pornofilmu RJ (Owen Campbell), ktorý sedí v ilúzii, že sa chystá urobiť skutočný filmový kúsok. A potom je tu Lorraine (Jenna Ortega), RJova priateľka a operátorka boomu, ktorá neochotne súhlasí, že príde. Lorraine, prezývaná Wayne ako „kostolná myš“, predstavuje nejaký druh morálneho váhania, s ktorou film nič nerobí. Po nerovnomernej a niekedy zívajúcej prvej hodine, kedy Westovu zamilovanosť do jeho porno filmu vo vnútri filmu preživa väčšinu času na plátne, sa film konečne uvoľní a prináša to, na čo sú tu fanúšikovia slasherov. Ako pravdepodobne tušíte, zo starého páru sa vykľuli geriatrickí psychopati, najmä Pearl, ktorú tiež stvárňuje Goth s nemotorne vyzerajúcom make up, ktorý je miestami až na smiech. Práve tu robia už aj tak plytké postavy tie isté hlúpe rozhodnutia, aké sme už videli nespočetne veľakrát (nečudo, že v týchto filmoch vždy zomierajú). „X“ sa ocitá v pasci medzi ctením slasherových klasík a jeho cieľom je byť „umelý“ alebo „povznesený“. Nič z toho nie je obzvlášť presvedčivé. Zdá sa, že film chce povedať niečo o starnutí a sexuálnej slobode. Ale je ťažké ho brať vážne, keď sa postavy cítia tak falošne. Dokonca aj otrasne náhle pokusy o poľudštenie vrahov sú hranične až komické. Rovnako ako obyčajná kritika náboženstva vo filme, ktorá prichádza najmä cez plošné znázornenie znovu sa objavujúceho televízneho kazateľa s ohňom a sírou, nič z toho sa nezdá byť zmysluplné. Áno, je zábavné vidieť kývnutie na „Psycho“, kývnutie na „The Shining“, dokonca aj kývnutie na „Aligátora“ z 80. rokov. Áno, niektoré z hrozných zabití v posledných 30 minútach sú dobre prevedené (zamýšľaná slovná hračka). A áno, viem, že žáner slasherov je známy svojou zbierkou hlúpych ľudí. To však neznamená, že „X“ sa  dostane  z toľkého množstvo prešľapov. V konečnom dôsledku to jednoducho vyzerá ako zbytočný film . A veci, ktoré X  údajne robí na osvieženie žánru slasher, sú také drobné a malicherné, že je ťažké nazvať ho „originálnym“. „ HODNOTENIE- 4/10

Manželství Marie Braunové (1979)

(1001)  Rainer Werner Fassbinder nudný až to svojej smrti proste raz a navždy nie jeho filmom.

Putovní divadlo (1975)

(1001)   Pre mňa veľmi zlé a nudné 4 hodiny , nebavil má tento snímok a to nie som žiadny komerčný divák.

Sandman (2022) (seriál)

Som rád že som to zvládol no nikdy asi viac .Na tejto sérii je toľko vecí, ktoré nie sú v poriadku, no tou najväčšou je, že je to hlboká nuda. Ľudia stojaci za Sandmanom našli spôsob, ako urobiť vesmírne boje zábavnejšími, než sledovať schnúcu farbu. Ďalším zjavným problémom je vraj nedostatok vernosti pôvodnému komiksu.( Ja ho nepoznám a po tomto som stratil absolútne záujem niečo si zháňať). Fanúšikovia pôvodných grafických diel Gaimana nebudú spokojní so zmenami, ktoré boli v tejto interpretácii urobené, pretože im bolo poskytnutých veľa významných dôvodov na nespokojnosť. V skutočnosti je ťažké uveriť, že Gaiman je s týmto prepracovaním svojej práce taký spokojný, ako tvrdí. Čo sa týka ostatného obsahu... Kostým a výprava sú veľmi krásne. CGI niekedy celkom ujde. Bohužiaľ, nie je to dosť dobré na to, aby uniesli príbeh. Inak povedané, ak by sa to posudzovalo tak, ako posudzujete obraz, páčilo by sa vám to oveľa viac. Herectvo je náročné na posúdenie, pretože kvalita je veľmi rozporuplná. Bez uvedenia mien hercov niektorí členovia hereckého obsadenia zjavne neboli vybraní na základe svojich hereckých schopností. Ono ťažko niečo hrať keď scenár je len blato.   V konečnom dôsledku ide o tragický prešľap, ktorý bol urobený sice možno z duše ktoré malo obrovský potenciál no sklamalo. Kľudne by mi stačil film hodinu a pol a nie naťahovať tú neskutočnú nudu dookola. Je tragické, že to zostane v pamäti len ako ďalší príklad scenáristov, ktorí odmietajú rešpektovať obľúbené príbehy fanúšikov, ktorich sa snažia využiť len na zisk.   Prečo štúdiá naďalej prijímajú tento prístup, ktorý nevyhnutne zlyhá, zostáva pre mňa záhadou. Dúfam že pokračovanie radšej zrušia.   PS: Aby som len nekrivdil 1 no hlavne 5 a 6 diel boli fakt vydarené samotné ich hodnotím vysoko no to nestačí. A čo sa týka LGBT to mám v podstate na háku, ale všetkého veľa škodí a v tomto seriáli ani nehovoriac. HODNOTENIE: 3/10

Mužský rod, ženský rod (1966)

(1001)  Bože ten Goddard je nudný...ako sa viac ako polovica jeho filmov dostalo do 1001 ostane pre mňa záhadou. Nie bohužiaľ znesiem hocičo ale tá francúzska vlna ide mimo mňa

Kočičky (2020)

Akože niektorí to ani nevideli a už hneď píšu o pedofilnom filme a hnuse a podobne.  No vážení mudrci točia sa aj horšie filmy s touto tematikou. Dospievanie mladých dievčat z nie moc dobrých rodín,  zrada tkz. kamarátov a nejaké tie tance. Nič pedofilne v zasranej show Česko Slovensko má talent ich zažijeme viac a nikto sa nesťažuje. Ale k veci. Film sa zdal v pohode, ale mňa nudil. Scéna so žehlenim vlasov či zničenie svojej rivalky mi prišli celkom dobré ale ako celok to moc nedrží.  Nejedná sa podľa môjho názoru o nič kontroverzné no k snímku sa viac nevrátim.

Zelený rytíř (2021)

Nekompromisný, pôsobivo vyzerajúci film, pohybujúci sa presne na hranici nudného artu. Verzia s anglickými hercami z roku 1984 síce nebola tiež extra ale aspon bola trochu naivná a zábavná. Tu som nechápal o čo ide tvorcom či unudiť ma k smrti alebo pôsobiť to malo ako umenie? Kvôli finálnej scenáristickej slučke som nedal menšie hodnotenie , ale určite sa k tomuto snímku vracať nebudem nikdy.on vlastne aj zapadne prachom dejín kinematografie ako jeho predchodca.

Move On (2012)

Hodnotenia pridám samozrejme kvôli Madsovi a aj kvôli tomu že niektoré scény sa odohrávajú na Slovensku. Gabika Marcinková je stále pekná a sekne jej to prajem to najlepšie v herectve no lepšie filmy čo najskôr. Táto road movie s jedným kufríkom omrzela rýchlo. No potešila ma ešte skladba od Františka Krištofa Veselého Jaj Zuzka Zuzička alebo skôr pobavila .

Mořská horečka (2019)

U írskeho filmu Morská horúčka sa mi páčilo nasadenie tvorcov na ničom nešetriť a ísť do toho s plným nasadením. Tam kde sa to dalo sú efekty a scény pojaté tak ako to len najlepšie šlo. Problém je že aj keď je technická stránka kvalitná, herci slušní, príbeh je len ďalšia vykrádačka Votrelca či a jeho klonov tipu Vec a naposledy snímok Pod vodou. Na rozdiel ale od neho sa dej odohráva na morskej hladine na rybárskej lodi. Posádka sa potrebuje vrátiť s úlovkom a tak ich kapitán vezme do zakázanej oblasti. Tam však narazia na podivného podmorského tvora a nešťastie je na svete skôr než poviete Ripleyová. Ako som už spomínal, baví ma tá snaha pri ktorej tvorcovia hľadali nové polohy a varianty toho čo sme už videli viackrát. Bohužiaľ to skoro vôbec nefunguje. O nejakom obrovskom napätí či atmosfére strachu sa vôbec nedá rozprávať. Na film sa síce dobre pozerá ale zážitok z neho je veľmi nevýrazný. Akurát mi miestami tí ľudia v tomto filme pripomenuli momentálnu situáciu vo svete. Tiež sa niektorí správali sebecky a nezodpovedne a nepozerali na druhých len na seba a takéto správanie vedie len ku katastrofálnym následkom čo potvrdzuje aj tento snímok i napriek tomu že je vymyslený.