Fullmetal Alchemist: Bratrství (2009) (seriál)

Fullmetal Achemist Brotherhood byla opravdová jízda a to jsem byl ze začátku, asi tak prvních 10 dílů, silně rozladěný. Rychlý start, hodně věcí z původní série chybělo, ale když jste vypustili všechno, co jste znali z minula, začal děj nabírat obrátky. Je až skoro neskutečné, jak si autoři dokázali pohrát se všemi postavami, vytvořit jim takřka dokonalou historii (což asi nebyl až takový problém, stačilo čerpat z komixů), ale právě komplexnosti a rozložení jak v prostoru tak v čase, získává novější zpracování navrch.

Girls und Panzer (2012) (seriál)

Absurdita na n-tou. Kupodivu ale funguje víc než dobře. Kombinace středoškolských kroužků a obrněné techniky z WWII je dokonalá a až nebudou tankové bitvy ze strategického hlediska nijak převratné, jsou velmi dobře filmově zpracovány. Nedokážu si představit, co by se stalo při větším rozsahu, ale při délce 12 dílů to funguje dokonale. A navíc, pokud jste aspoň minimální fanda do vojenské techniky, tak překousnete i školní pasáže.

Pán času - The Day of the Doctor (2013) (epizoda)

Tak jsem včera konečně viděl posledního Doctora a... jsem rozladěn. Asi pár lidí naštvu, ale prostě to nemělo vůbec šťávu. Dobrý scénář, dobrá režije a hudba, všechna práce odvedena na výbornou, ale nějak to nefunguje. Billie Piper už po těch letech nějak není Rose. Ano, ani to nebyla Rose, ale nějak na ni jde vidět, že vypadla z kolotoče filmování. Můj oblíbený David Tennant stratil něco ze své roztržitosti a už je jenom jedním z Doctorů. Holt divadlo mu sedí viditelně víc. A zápletka? Fajn, už nemáme nenáviděného Doctora, ale lidumila, pro sebe sama je očištěn a kupodivu by tohle mělo být trhákem, ale celkově je tenhle film natočený prostě celkem nezáživně. Holt si s sebou nese prokletí druhé půlky poslední série, která byla hodně rozvláčná a k uzoufání unylá. Jak jsem napsal výše, jsem rozladěn...

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Doručovací služba čarodějky Kiki je jeden z filmů, který mi od Mijazakiho úplně unikl. Věděl jsem o něm, ale nějak na něj nebyl čas. Naštěstí dcera dospěla do věku, kdy se rozhodla, podle upoutávek v TV, zkusit tuhle věc. Za její rozhodnutí jsem rád, taky jsem s anime začínal na Mijazakim, a za druhé jsem konečně tento kousek viděl. Nezklamal. Trochu z něj mám podobný pocit jako z Totora, kdy není vše jednoznačně řečeno a na druhou stranu působí podobně jako starší Karigurashi no Arrietty. Nehodnotím plným počtem, možná proto, že jsem už částečně vyléčen z Ghibli závislosti a vím, že jsou daleko lepší věci, ale tohle je ideální, odpočinková věc, u které není vše nalajnováno tak, jak se na první pohled zdá. A ještě se to líbí 4letým holčičkám.

Darker than Black: Kuro no keijakuša - Rjúsei no Gemini (2009) (série)

Navzdory všem okolo musím říct, že hlavní problém této série není ve vyrkádání čehokoli, ale spíše v tom, že se odchýlila od původního konceptu. Mnoho lidí to prostě nepřekousne. Já bych naopak řekl, že to sérii velmi prospělo a tak místo točení se kolem stejných témat, jdeme dál a dost razantně.

Darker than Black: Kuro no keiyakusha - Gaiden (2010)

Série Darker than Black je mne na hodně vysokých místech, ale tato třetí série je ješětě o něco lepší, než původní první. Komu se nelíbilo zakončení, tak tyhle 4 díly to bezmezně vynahrazují. Celý seriál jsem sledoval chronologicky, tedy v pořadí 1.-3.-2. série a vyplatilo se to. Mnoho otázek je tak zodpovězeno a hodně věcí vám tak docvakne docela rychle. Nicméně nouze o neskutečná převapení není.

Darker than Black: Kuro no keijakuša (2007) (seriál)

Podivné. Postavy jsou silně černobílé, ale nakonec vás stejně přitáhnou. To, co na jednu stranu působí jednoznačně, není až tak jasné. Moderní Japonsko v seriálu prakticky beze změn. Život funguje normálně, ale svět se změnil. Hodně se mi líbí myšlenka, že za použití "magie", musíte zaplatit podle smlouvy. Celkové vykreslení světu ale hraje až druhé housle, protože opět jde hlavně o vztahy lidí a kontraktorů.

Danganronpa: Kibó no gakuen to zecubó no kókósei – The Animation (2013) (seriál)

Těžko hodnotit po 12 dílech, ale pokud si počkáte a vydržíte prakticky stereotipní skladbu příběhu, tak vás čeká neskutečně zajímavé a nevšední finále. A i ona skladba opakujících se vražd není úplně stejná. Několikrát dokážou tvůrci překvapit a táto víc než příjemně a tak jen Naegi působí při Třídních soudech jako moc velký profík (skoro jako Phoenix Wright). Nicméně, pokud překousnete nevšedního ředitele, který není tím, za ce jej všichni mají, a podivnou střední školu, která není až tak podivná, doporučím tento seriál všem, kteří si umí počkat na finále. /// Finále nezklamalo a jen potvrzuje předchozí hodnocení.

Black Lagoon - The Second Barrage (2006) (série)

Po první sérii, která chvilkama vázla, je tohle svěží vítr, plný prázdných nábojnic, vyhřezlých střev a smysluplných hovorů. Vůbec jsem po shlédnutí Second Barrage měl pocit, že šlo první sérií jen o nějakou předehru a naservírování principů, kterými se bude seriál dál ubírat. Po naprosto brutálních dílech s dvojčaty, se Rock s Revi přesouvá tam, kde by měl najít relativní klid a místo toho jej konání lidí kolem poznamená víc, než by chtěl. Oproti velkému množství názorů kolem, že by mělo být zakončení jiné, zastávám opačný názor. Nebyla to jízda, mělo to logiku!

Black Lagoon (2006) (seriál)

Od první chvíle pěkná jízda. Seriálu vadí jen jedna věc a tou je jisté rozdělení a ne zrovna moc provázaný děj. Nicméně všechno, co by jste si od podobné věci přáli, to zde najdete. Hlavní linka se sice zdánlivě točí kolem agentury Lagoon, a potažmo kolem antihrdinky Revi, ale postupně na sebe strhne větší pozornost sám Rock, který se do světa plného násilí a takřka bezdůvodného vraždění, podplácení a prostituce, snaží vnést určitý řád a slušnost. Odpovědí jsou mu většinou rány.