Interstellar (2014)

Tento film sa radí medzi Hard Sci-fi, ktoré mám naozaj rád. Je vizuálne úžasne natočený a zážitok podtrhuje fantastická hudba. Matthew je famózny a výsledok ako celok je nadpriemer. Jediné čo ma sralo bol scénar....strašná sračka po zakysanom mlieku...chvalabohu do čista vytretá toaletným papierom s hviezdami a pruhmi.

Železná srdce (2014)

Príbeh o tankistoch v jednom historicky a technicky nie veľmi dobrom tanku, ktorému sa podarilo poraziť Tigra a vykosiť prápor Waffen SS. Príbeh nijak neprekvapí, veď rozvíjať nejaké milostné romance či etické kódexy v krvavom apríli 1945 kdesi v Reichu by nemalo veľký význam. Cítite ten opar, ktorý sa plazí po jarnej tráve a ticho šepká : zabi, alebo budeš zabitý. O to tam vtedy šlo, je to nepopierateľný fakt ktorý sa ozýva z rehotu vrahov a zúfaleho kriku vraždených, na oboch stranách. Surový, realistický a veľmi dobre technicky zvládnutý snímok. S posolstvom, ktoré je tak neuveriteľne pravdivé, až mrazí : " Ideály su ušľachtilé a dejiny....dejiny su krvavé priateľ môj !

Trýzeň svedomia (1994) (TV film)

TV inscenácia o Slánskeho procese v roku 1952. Spomienky Eugena Löbla, pretavené do TV podoby, znásobené skvele hrajúcim Mariánom Slovákom.

Babylon 5 (1993) (seriál)

Komentár som začínal asi 5x, vždy som to zmazal a skúsil napísať niečo iné, lepšie a výstižnejšie. Stále to nebolo ono, stále mi tam čosi chýbalo ! V podstate je dôležité riadiť sa jednou zásadou...vydržať prvú sériu. Bakelitová scéna, obalená kartónovými kulisami a na môj vkus veľmi zlými trikovými sekvenciami sa od druhej série pomaličky prehupne do niečoho, čo predstavuje vrchol sci-fi tvorby konca 20 storočia. Grandiózne sci-fi, ktoré ani po rokoch nenudí. Babylon 5 proste musíte vidieť !

Star Trek: Do temnoty (2013)

Ak je toto budúcnosť Star-Treku, som buď už príliš starý alebo príliš starý ! Až na vizuálnu stránku a krátke cameo Leonarda Nimoya nevidím na tomto snímku nič, čo by skalného fanúšika Treku mohlo nadchnúť či obohatiť. Je to iba velkolepo farebný ohňostroj, po ktorom zostane len sírny smrad nad hrobom fenoménu, ktorému sme kedysi vravievali Star-Trek ! Česť jeho pamiatke.

Kolonie (2013)

Postapo jednohubka, ktorá neurazí ! Trochu viac Fishburna a mohli sme sa baviť v úplne inej rovine. 2 a 1/2 *

Nevědomí (2013)

Podarené ! Nebyť akčných scén, bez problémov udelím 5 hviezd. Akčné scény vôbec nie sú zlé, len mi akosi nesedia do konceptu. Chápem, že sa jedná o príbeh "človeka" na pozadí futuristického stretu civilízácii a následného konfliktu, ale hlavná príbehová línia sa mi zdá natoľko silná a zaujimavá, Tomov herecký prejav solídny a presvedčivý, že prílišný dôraz na akčnosť snímku ma trochu mrzí. Veľmi ma tiež oslovila hudba, ktorá skvele dotvára atmosféru. Bez pochyby zdravé sci-fi, pre milovníkov žánroviek !

Zpráva o Europě (2013)

Jupiterov mesiac Europa je naozaj fascinujúci svet pre vedcov, snílkov či optimistických utopistov. Pre milovníkov Star Wars mám však zlú správu, pravdepodobne začnete od nudy obhrýzať svoj svetelný (prípadne iný) meč ! Ja som však zažil nádherný, realistický a dojemný výlet po slnečnej sústave. Malé odporúčanie na záver. Prečítajte si niečo o Europe a až potom sa vrhnite na tento film. Osobne zdieľam názor, že práve náš mesiac a mesiac Európa sú kľúčové pre búdúcnosť ľudstva...taký odrazový mostík pre postup na vyšší level vesmírneho výskumu a cestovania medzi planétami a snáď aj medzi hviezdami.

Válečná generace (2013) (seriál)

V Nemecku prešlo cez ozbrojené sily počas vojny zhruba 20 milionov ľudí, z toho len na Wehrmacht pripadá 17 miliónov. Ukázať na všetkých prstom a označiť ich ako vraždiace monštrá je čistá demagógia. Na každej strane, v každom zákope, tanku či v pevnosti, na obidvoch stranách barikád ľudia bojovali a umierali za svoje ideály, vlasť, fuhrera, rasu, z donútenia, za stranu či oboch fúzatých bláznov. Všetko to tu nájdete, je to surové, krvavé, plné bahna a zápachu hnijúcich tiel. Že je nemecký poručík a jeho brat zidealizovaný ? Pri čistení mínového poľa ruskými roľníkmi, či strieľaní civilistov "hrdinami" tohto seriálu, som tvorcom občasné klišé odpustil. Nehrajú sa na svoju pravdu, neidealizujú nemeckého vojaka, rozprávajú príbeh zopár príslušníkov Wehrmachtu, ktorí za svoje opojenie "fuhrerom" a horlivosť pri rozšírovaní novej ríše zaplatili daň. A odpuste mi moju aroganciu vo viere v to, že pri 17 milionóch ľudí, ktorí zdvihli zbraň za nacistické Nemecko, nebolo zopár snílkov a inteligentých ľudí, ktorí pochopili svoj omyl až pri prvom zastrelenom civilistovi. Bodaj by nikto z nás už nikdy nemusel zažiť to, čo prežilo bezpočet Friedrichov, Helmutov, Jackov, Martinov, Borisov či Ivanov. Históriu píšu víťazi......vysvetlite 72 miliónom mŕtvych, kto je víťaz a kto porazený !