Time Changer (2002)

Opravdu se to se společností děje? Ano, opravdu. :( Nepříjemná ukázka toho, jak rychle se slušnost, morálka a civilizovanost vytrácí z dnešní přetechnizované, konzumní společnosti. A náboženské otázky jsou rozebírány více než snesitelně a dávají smysl.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Popravdě, zklamalo.. Ve srovnání s knihou je to mnohem méně zábavné, méně logické (ano, opravdu) a zřetelně pro širší obecenstvo určené. Hloupé love story, hloupý happyend a hloupí vogoni.. Ale úvod je stejně jako ten knižní výborný, citace z Průvodce srážejí do kolen a při poezii teče krev z nosu. Takže na dobré 3 v pohodě. Ale heslo ručník chybělo znatelně. PS: Marvin nejsympatičtější postava filmu, přidaný Malkovich naprostá zbytečnost..

Hunger Games (2012)

Pro čtenáře, který se díky přečtení celé trilogie v postapo světě orientuje docela dobře (nebo aspoň tak dobře, jak to chtěla Collins) povedená adaptace. Něco je zkráceno, něco zrychlené, něco vypuštěné, ale věrné je to dostatečně. A to potěší. Navíc Jennifer Lawrence je opravdu úžasná herečka a zase svým výkonem zastinuje většinu ostatních postav. Ne že by ostatní postavy měly vůbec čas něco ukázat, to už byl ale trochu problém i v knize, holt ich forma je ich forma. Tady je ten problém ovšem zvýrazněn problémem většiny adaptací (a někdy to opravdu zamrzí) - a to absencí myšlenkových pochodů hrdinů. Potom i ta romantická linie vypadá ještě méně romanticky než už v předloze a vztahy mezi postavami jsou ploché až až. No, atmosféru si to udrželo, polovina filmu - příprava - výborná, druhá polovina obohacená arena střediskem a Iron Man hrátkami, škoda jen toho PG-13, které způsobuje hroznou roztřesenost kamery a i přes snahu to udělat co nejvíce syrově tomu chybí ten Battle Royale look. Když nad tím přemýšlím, kdybych nečetl předlohu, asi bych hodnotil 3, ale takhle jsem byl nasycen uspokojivě a těším se na další díl. Jestli využijí nápady autorky v aréně dobře, bude to teprve bomba. Nebo hodiny. 4 PS: Soundtrack dost nevýrazný, ta představovačka splátců s římsky laděnou atmosférou dobrej nápad, ale mne to nezaujalo.

Diktátor (2012)

Vidím, že tu většinově převládá jiný názor, ale pro mne určitě o třídu lepší než Borat, který se v druhé polovině utopil v humoru zcela těžícím z nechutností a zbytečného balastu.. Tady to kopání do Ameriky funguje po většinu času, nu, dalo by se říct stále, na druhou stranu Cohenovi právě to jde nejlépe, a osobní rovina filmu a takové ty vyplňovačky z normálního života byly asi lepší v Boratovi. Jako satira a pohled z odvrácené strany funkční jako zaokrouhlená nukleární střela. Baron Cohen je opravdu dnes už nevídaný druh, dokáže chytře a přitom vidlácky bodat do stereotypů a hnízd tzv. liberálů, a přitom to vše působí velmi chutně. A sem tam je to dochucováno naprosto geniálními (z řeči hráče) critical hity - například camea mne dostala do kolen, stejně jako pohřeb.. A závěrečný proslov v UN je opravdu jedno z nejlépe podaných odhalení politiky.. I když to bude stejné hodnocení, satira dvakrát nekorektnější a desetkrát zábavnější než Iron Sky.. Ten měl jiné trumfy..

Transformers 3 (2011)

Bay sice dokázal za ty léta na písečku vytvořit více sexy hračky a více megalomanských "hradů" než ostatní věčné děti, ale písek je jenom písek a jednou dojde a musí se recyklovat.. To sice už dělal i dříve, a popravdě se to docela pěkně snažil zakrýt menší epilepsií a vůbec celkově lepším snímáním, ale jistá sterilita přehlídnout nejde. Na druhou stranu stále na písku opravdu neexistuje lepší režisér co se tohoto stylu týče, cit pro eye-candy a slow-mo má Michálek vynikající, o výbuších raději ani nemluvě, ale chtělo by to po tomhle sérii vlít novou krev (nový materiál :). Anebo alespoň vynechat ty naprosto trapné, ploché, nudné figurky, které od druhého dílu až na chválihodné menší množství fekalit nikam nepokročily. Vyhodit vřískajícího paviána, vzít zpátky sexy Lišku, najmout nového krotitele (dozorce) a vyměnit scénaristu. A pude to.. Takhle 3 (dobré, u TF2 to bylo spíše kvůli vzpomínkám na úžasnou jedničku a i tak mně svrbí ukazovák)

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

výborné, drsné a každým coulem profesionální. Takto bych si představoval filmového Punishera... PS: Ta láhev JD je fakt smrtící věc :)

Zrození Planety opic (2011)

Ty dvě scény v podstatě dělají tento film, tím ovšem nechci říct, že by ostatek byl průměr. Výborně vybalancované dobrodružství podané velmi jednoduchým způsobem, a přes to vás chytne za srdce. Neznámý režisér Wyatt ví, jak pracovat s emocemi, akcí i myšlenkou, a dokáže z digitálních opic vyždímat úplně všechno, jestli člověk váhá v první polovině, komu fandit, v druhé jsou lidé zapomenuti a nastupujou chlupáči. Hlavně pak hrdina filmu Caesar je díky pokročilému motion-capture tak sympatický, že byste tento rok marně hledali někoho lepšího.. Revoluce je tady! Nepromeškejte ji.

Pátý element (1997)

Určitě výborná na hranách trapnosti, parodie a vážnosti se pohybující scifi, ovšem někdy jsem měl pocit z té záplavy barev, kuriozních postaviček, ještě šílenějších záběrů a celkového vykreslení této budoucnosti, jako by si Besson řekl: Ok, tak po dvou opravdu seriózních a výborně přijatých filmech teď potřebuji něco lehčího.. A nejlepší, když tam prostě hodím cokoliv, co mně přes dnešní den napadne." Bylo by určitě zajimavé analyzovat, kdy např. vymyslel toho černocha, protože ten působil jak z hajzlu :) a je skvělým příkladem velmi velké samoúčelnosti některých aspektů filmu. Nicméně, hlavní herecký ansámbl je zdařilý, Willis hraje zase mlčenlivého, ironizujícího badasse se šrámy z minulosti, Jovovich je jako křehká kráska k sežrání a Oldman si opakuje scénář z Leona. Řemeslně o třídu až dvě lepší než o dva roky mladší Epizoda 1, vizuálně kýčovité leč povětšinou chutné.. A nemůžu neříct, že jsem se nesmál :) Takže 4. A závěr se snaží o nějaké moralizování a docela mu to chvíli jde

Šifra mistra Leonarda (2006)

opravdu, o třídu horší než Andělé a Démoni, ve všech aspektech, od herectví, přes hudbu (ta totiž nemá takový prostor a tak její majestátnost povětšinou nevynikne, výjimka je úplný závěr, který i díky takovému načrtnutí posvátnosti je nejlepší část filmu) až po děj - Opus Dei a to další společenstvo jsou určitě zajimavé věci, ale zpracování je mdlé, ten souboj příliš nedůvěryhodný a okatá snaha o kontroverzi, i když ji chce Brown ke konci trošičku uhladit, taky nic moc.. Honička o čas v Římě dravější a ilumináti zajimavější a možná i aktuálnější :))

Dracula (1992)

Skvostná stínohra, polidštěný Dracula dokonale hrajícího Oldmana a Burtonova poetika.. Jediný, kdo prodělal, je Keanu. Zase. A Van Helsing Hopkinse je trošičku jiný, než by se mi zamlouval (A tím nechci říct, že bych v tomhle filmu chtěl toho Jackmanova)