Titanic (1997)

viva la Cameron. Takhle bravurně brát téma za témou a všechny je zpracovat tak dokonale a bezchybně, dokáže jedině on. Je to téměř neuvěřitelné, kolik kultovních filmů stvořil a k tomu i mnoho dalších, které se sice díky různým okolnostem kulty nestaly, ale kvalitativně na tom jsou často stejně. O Titanicu se říkají různé nepěkné věci, mnozí ho mají jen jako průměrný film, ale já říkám: tentokrát se akademie trefila a těší to o to víc, když to udělala tak monumetálně. 11 oscarů sice ještě dokázal remízovat Návrat krále o pár let později a Ben Hur o dost let dozadu, oba si je určitě zasloužily (Ben Hur více), ale faktem je, že to, že je dostal Jim, se cení nejvíce.. Dá se to tak trochu považovat za ocenění za ty všechny léta dokonalé práce, kterou uchvacoval lidi, ať už se svoji temnou vizí budoucnosti a atmosférou v Terminátorovi, přetvořením komorního temného Scottova Aliena na perfektní akční jízdu Aliens nebo vytvořením revolučních triků pro další akční nářez T2. A pak nesmíme zapomenout ani na vodní Propast, kde ukázal svoji fascinaci vodou.. A natáčení se v mnohém podobalo tomu v Titanicu. Nebudu tu nic konkrétního vypisovat, ale asi to bude nejlepší a největší zpracování nějaké historické udalosti v dějinách (mimo válku). Tak do všech podrobností propracovaný film se jen tak nevidí. A hlavní je, že hlavní herecký pár nedělá ostudu (stejně jako další zástupci, hlavně kapitán..) a Winslet zde ještě vypadá k světu.. Jako obvykle mi došli slova mnohem dříve než jsem chtěl, takže prostě a klasicky všem doporučuji

Já, robot (2004)

Další příklad typického Hollywoodského zpracování knihy.. Název sebereme (důvod jasně pochopitelný), hodíme nějakou cool novou postavu (důvod pochopitelný a hlavně stejný jako ten první), zahranou nějakou naší stálicí (důvod na třetí), vymyslíme si zbytek postav (které samozřejmě v knize buď nebyly úplně, nebo byly, ale ty ve filmu se od nich líší tak moc, že je za ně ani nejde považovat), vymyslíme si jiný děj, který bude samozřejmě okořeněn totálně vymakaným vizuálem, velkými akčními scénami a dostatečnými emocemi. A tak se stane to, že... já, robot stejně není vůbec špatný film. O nějaké té myšlence, genialitě a propracovanosti Asimovy předlohy sice můžeme leda snít, ale atmosféra je překvapivě hustá, Will Smith v roli, která mu padne nejlépe - frajírka, ovšem rozhodně ne takového, jací se vyskytují v jiných filmech. Je to super drsný detektiv (Bad Boys?), který má paranoiu z robotů (oprávněnou?) a vyšetřuje vraždu. to vše, jak jsem už napsal, v krásném prostředí budoucnosti, nad kterým ale visí tichá hrozba. Proyas byl rozhodně dobrou volbou, jeho talent pro stylovost je pozoruhodný. A tak celá dějová linka uběhne téměř bez problémů (na straně diváka samozřejmě, ve filmu si jich užijí dost) a na konci ještě nějaké to povinné poselství a zárověn nám dává film i varování. Na ty ale stejně všichni kašlou. Takže pěkné 4, hlavně za uvěřitelné výkony, velmi dobře zpracované roboty, všudypřítomný strach (ne tak hutný jako jinde, občas mi přišel takový povinný, ale to jen malá vada, jejíž záplatu poskytl režisér a scénař hned vzápětí..) a za to, že sem četl skutečného robota, který mně do světa budoucího uvedl a hlavně neustálě opakoval 3 zákony..

Casino Royale (2006)

Bond, James Bond Nový věk bondovek. Martin Campbell a Daniel Craig dali Casinu něco co neměla žádná Bondovka před tím. A bondovky se začaly ubírat úplně jinou zato však velmi dobrou cestou. Bond větší drsňák a to i přesto že nemá žádné vynálezy, Vesper taktéž úžásná. Konec trochu překvapí, ale budiž. Agent, jak má být. Stále u mě vede Bourne, ale Bond ted ten náskok pekne snížil. Uvidíme jake bude Bournovo Ultimatum a jake bude Quantum of Solace... UPDATE: Bourne Bonda smetl do propasti, ani se přitom nezapotil, stejně mi je toho ale trochu líto. Ta 22 měla určitě potenciál být skvělým pokračováním..

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Nejlepší film podle nesuperhrdinského komiksu. Famózní. Skvělé. Neuvěřitelné. To i přesto že je to natočeno před plátnem. Žádný jiný historický film (kromě Gladiátora, z něhož právě 300 čerpá či kopíruje, chcete-li, mně to ale nějak moc nevadilo, jak jinak a lépe byste takový závěr v poli vyjádřili, je to poetické, dojemné, podpořené tklivou hudbou.. osvědčený postup, ale je pravda, že v Gladiátorovy to přece bylo ještě emocionálnější) nebyl tak dobrý jako tenhle. Ani velkolepá Trója. Gerard Butler hraje Leonidase velmi přesvědčivě a vytváří nového vojevůdce, který všechny ostatní s nadhledem kope do.... Můj nejoblíbenější je však Dilios v podání Wenhama se svými "zábavnými" vtípky, no celá hlavní spartanská sestava je velmi sympatická a spoiler nepřál jsem jim ten konec spoiler. Nemůžu tomuto filmu nic vytknout, protože i těch nudnějších částí ve Spartě je docela málo a ta snyderova akce jich rychle vždycky uvrhne v zapomnění. A zase jsme nemohli přece čekat stoprocentně bitevní film, nějaká primitivnější zápletka musí být i zde. No hlavní je ale přece jen ta akce, a ta je od dob Matrix trilogie nejlepší, jaká byla vytvořena. Snyder upgraduje svůj styl z Úsvitu mrtvých a za podpory obrazů z komiksu génia Millera vytváří neskutečně nářezovou akci s milionem zpomalováků a zrychlováků, kamera skvěle zaostřuje a rotuje kolem bojiště (či staticky snímá průchod jednoho sparťana skrze peršany - to a i mnoho dalších scén se stalo zdrojem mnoha internetových parodií, což jen dotvrzuje jejich výjimečnost a kultovnost celého snímku) a dialogy (či válečné proslovy) jsou velmi zapamatování hodné.samozřejmě mnohým tento styl nemusel sednout, protože ten příběh tam opravdu téměř není, ale já jsem dostal přesně to, co jsem chtěl dostat - kulervoucí, správně chlapáckou a drsnou, někdy temnou, někdy zábavnější, ale vždy cool akci plnou hlav, končetin a digitální krve před plátnem A se skvělým červeno-zlatavým filtrováním. A i kvůli tomu, že se 300 o nic většího nesnažilo, vypadají některé výtky dost nesmyslně, no rýpalové se vždycky najdou. Takže Spartans, tonight we dine in hell!!

Spider-Man 3 (2007)

Nejsem až tak strašně nasrán jako většina uživatelů zde, dokonce bych řekl, že tento film v některých bodech předčil své předchůdce, no jedno je jisté. Co se týče dostatečného popsání všech zůčastněných charakterů, Spidey 3 dost kulhá a utápí se v přílišně velkém víru klišé a blbosti. Raimi by musel tohoto Spidermana propracovat mnohem víc, aby se dalo vůbec začít říkat něco o úžasném třetím díle. Nebo to je možná způsobeno tím, že je film příliš krátký. Ocenuji Raimiho snahu udělat z filmu absolutní vizuální a akční jízdu, která diváka nechá čumět na plátno z otevřenou hubou, ale co z toho, když chybí pořádný děj a co je ještě horší, chytré dialogy. Vztah MJ a Petera znovu prochází krizí jako z dvojky vystřižené, dva ze záporáků nejsou takoví, jaké bych si představoval a třetí má velmi málo prostoru (což vlastně vyplývá z té přemrštěnosti..) Ale naštěstí akční scény vypadají mnamózně, samotný Spidey ještě stále má něco z té své úžasnosti a rozhodně je to nejakčnější díl.. Trochu by se to dalo přirovnat k X-Men 3, i když ti na tom byli přece jen lépe. Raimi prostě dokončení trilogie přehnal a nedokázal ho ukočírovat tak, jak si to představoval. Přes obrovský rozpočet rovnající se tomu Avatarovskému je to jen bezpáteřní nuda, co se postav týče a to zamrzí o to víc, když hlavně ti záporáci byli tak nadějní. PS: podle výdělků ale lidem stačí stále jen ta akce.. Přesto doufám, že se to takhle nebude odvíjet dále.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Hulk is back. Ale návrat se tak uplně nepodařil. A určitě není neuvěřitelný. Přesto to není nějaký blbý film. Scénař je místy nudný, určitě by takové monstrum potřebovalo víc akce ne jen kecání o tom jak tu proměnu zvládat. Tim Roth je však neuvěřitelně charismatický. A jelikož Hulka hral Norton, musím mu hodně přihlížet. :-) A to cameo na konci je skvělé. takže někde na hranicích mezi 3 a 4.

Iron Man (2008)

Jeden z nejvtipnějších superhrdinských filmů vůbec. Možná i nejvtipnější. Tím ovšem nechci říci že Iron Man je nějaká bezduchá parodie. Zrod Železňáka je perfektně zpracován, jediné mínus je absence nějakého opravdového komiksového padoucha, ten, který se tam vyskytoval, mi příliš dábelský a šílený nepřišel.. nemluvě o tom, že Bridges podle mně příliš dobrý výkon nepodal a tak záporák postrádá i jakékoliv charisma a zábavnost. Od toho se pak odvíjí i závěr, který je narozdíl od akce uprostřed filmu, či hned z počátku unylý, ničím zajimavý a je tam jakoby jen z povinnosti. Ale všechny ostatní složky jsou super. A doufám, že nezklame ani druhý díl

Temný rytíř (2008)

Nolan mě totálne dostal. Znovu. Ještě doteď si oblizuju rty a mlaskám, vzpominaje pritom na nejintezivnejsi filmovy zazitek, jaky sem kdy mel :-) Ledger zahrál roli, která se nesmazatelně zapsala do kinematografie. Opravdu, víc realnějšího padoucha sem nikdy neviděl. Hlášek hromada, vsechny inteligentni a nekdy velmi pravdive.. proti Ledgerovi ostatní trochu zaostávají, přesto jsou skvělí, Bale se pro tuto roli narodil, sice chrapti vic nez Eastwood, ale neni to rozhodne tak spatne, jak nekteri tvrdi.. a k batmanove drsne image to perfektne sedi Jediné co se mi trochu nezdálo byl přehnaný vzhled Two Facea/Harveyho Denta, a ani ne tak uplne ten vzhled, ale jak rychle s nim mohl opustit nemocnici.. nicmene Nolanovi verim, urcite to mesice studoval :-) 2 a půl hodiny uběhlo jak voda, což se stává jen u velmi vyjímečných filmů. A taky tento film muzu vidat dokolecka dokola znovu a znovu a nikdy neomrzi.. Pro mne (a nejen) kultovni film Pokud tenhle film nedostane oscara, tak už žádný jiný. (2 oscari, pchéé, chodte se s tim Slumdogem vycpat.) Why So Serious? Let's put a smile on that face!