Odrazy v prachu (2018)

Zdar experimentům! Možná si kdekdo řekne stejně jako já, že filmová půda je několikrát přerytá a nových myšlenek, narativů a postupů se už nedočkáme. Pak se ale objeví hrdina. Mladík bez zkušeností, ale s jasnou vizí. Kluk, který se nebojí a jde mu především o vyvolání pocitové reakce publika. Natočí uhrančivý znepokojivý thriller, který nenechá vydechnout. A my můžeme být v klidu, že je stále co objevovat. A mít se filmově. Woo.

Lajka (2017)

Zdar fantazii! V každém směru originální je nový film Aurela Klimta, animovaný převážně klasickou technikou. Klobouk dolů, protože hlavně technická stránka filmu je opravdu impozantní. Přestože vtípky cílené snad více na rodiče, než děti, občas balancovaly na hraně vkusu, v sále se bavili všichni bez rozdílu. Některé narážky a pointy naopak trefily do černého. Rozpaky budí i některé písně. Celkově ale prima filmík pro celou rodinu. Všichni její členové se budou mít při sledování Lajky filmově. Woo.

Invaze (2017)

Zdar kuráži! Páni, široko daleko nenajdete odvážnější film! Šílená motanice u které si každý musí připadat zhulený, sjetý, opilý, nebo snad i všechno dohromady! Režisér a zároveň scénárista tohoto íránského nepochopeného filmu rozhodně musel pod nějakou návykovou látkou být, když psal a točil. Pravda, ještě nikdy jsem neslyšel tak živé debaty, když jsem po filmu míjel skupinky diváků. Jestli ale někdo z nás porozuměl filmu správně, těžko říct. Jedna hvězda za originální přístup, druhá za kuráž. Mějte se filmově, Woo.

Převýchova Cameron Postové (2018)

Zdar devadesátkám! Vlny queer filmů už nejsou tak rozbouřené, jak tomu bylo před pár lety. Přesto jde stále o jedno z nejaktivnějších současných filmových témat. Proto je radost vidět jej na plátně uchopené originálním způsobem. Konfrontovat homosexualitu s církví právě v devadesátých letech byl vskutku tah na branku, který mladá režisérka proměnila, když vážné téma zpracovala s přehledem a nadhledem. Měla šťastnou ruku při výběru herců – a já zase při výběru filmu. Měl jsem se opravdu filmově. Woo.

Chvění Petra Zusky (2017) (TV film)

Ahojte! Ano, jsem předujatý. Ano, obdivuji Petra Zusku, ano, obdivuji jeho talent. Ano, dokázal toho neuvěřitelně moc! Ano, tento dokument vzniknul z jeho vlastního popudu. Ano, je to na něm znát. Ano, Zuska je muž s velkým M a nemusí si na něho hrát. Ano, Kubala je zkušený dokumentarista a ano, byla to nejlepší volba. Ano, z těchto pánů se za rok natáčení stali přátelé. Ano, pomohlo to k větší autenticitě. Ano, i k hlubšímu nahlédnutí do soukromí. Ano, Zuska si po všech úspěších zaslouží takový portrét. Ano, i vy budete chtět vidět jeho choreografie. A ano, i vy dáte pět hvězd, protože sledovat tento dokument je čirá radost. Ano, sledovat tento dokument znamená "mít se filmově". ;-) Woo.

Grimsby (2016)

Žďár! Na rovinu.. Už dlouho jsem neviděl něco tak nechutného.. Už dlouho jsem neviděl něco tak zábavného.. Už dlouho jsem taky neviděl něco takhle akčního.. A už dlouho jsem neviděl něco tak originálního.. A originální scénář, který to všechno vydatně a neuvěřitelně dobře míchá dohromady, bude nejspíš hlavním tahákem hvězd, jako jsou Penelope, nebo Ian. Sacha Baron dává najevo, že má v zásobě stále dostatek prasáren nejhrubšího zrna, a Mark Strong zase, že se nebojí jakékoliv výzvy.. Bodejť by jo, když se s každou obstojně popasuje.. Mějme se filmově. ;-) Woo.

Ledová sezóna (2016)

Zdary! "Proč?" musí se ptát sám sebe každý, kdo tento film viděl. Tedy každý, kdo v uplynulé dekádě viděl jakýkoliv jiný animovaný film. Ledová sezóna totiž nepřichází s vůbec ničím novým. Naopak, modely, které fungovaly v předchozích animácích, cupuje jako nemotorné štěně. Jakoby sami tvůrci zamrzli v čase.. Fóry jsou tedy vykradené, krkolomné, nevhodné, nebo jednoduše nevtipné. Animace zaostává kupříkladu za opěvovaným Pixarem, který si drží laťku přísně vysoko. A stejná slova lze psát též o příběhu. Cílová skupina spokojených diváků se tedy úzce profiluje pouze na nejmladší publikum, které je dnes již klasickými šlágry zatím nepolíbené, a více než kvalitu, ocení prdící mončičáky. Co naplat, oni se včera v kině měli filmově.. ;-) Woo.

Konečně doma (2015)

Zdáreček! Jsou animáky originální a výborné, a pak dobré, těžící z předešlých.. Konečně doma je spíše z té druhé škatulky. Vizuálně bohaté, ovšem příběh, gagy, komické figury, to vše už jsme viděli jinde. Já vím, že je čím dál těžší udělat něco nového, ale chce-li film - jakýkoliv - uspět v dnešní konkurenci, musí být originální každým coulem! Taky se mi zdá, že emocionální scény jsou až příliš vyhrocené pro dětského diváka(!) Už je to přes čáru. Nicméně je to stále kvalitní zábava s povedeným dabingem.. ;-) Mějte se filmově. Woo.

Trophy Kids (2011)

No čaau! :-) Tenhle film je dost dobrý.. Je dobrý, protož je jiný, než ostatní. Sálá z něj obrovská energie, nespoutanost konvencemi klasického filmového střihu. Připomíná nezávislé filmy mladých britských filmařů z devadesátých let. Navíc tu skvěle funguje bezprostřední dialog mezi hlavními hrdiny. Za oceánem narazíte na toto příjemné osvěžení také pod názvem Manhattan Hustle. Enjoy! - To je anglicky: Mějte se filmově! Woo.

Simon Killer (2012)

Joha! Náhodičkou vím, proč film nemá tak dobré hodnocení, jaké by mohl mít.. Není totiž sám o sobě špatný.. Zabila ho slova.. Slova v názvu a obsahu.. Očekávání se zcela, ale diametrálně liší od toho, co nám film nabízí.. Bohužel je prakticky nemožné se těmto slovům vyhnout, a tak zklamaných diváků bude přibývat.. Jinak film sám o sobě je docela poutavý, otevřené sexuální scény mezi známým hercem a krásnou francouzskou jsou natočené - tak jako celý film - přesně dle pravidel nezávislého filmu. Jakoby nezúčastněná kamera a typické Camposovy pomalé přejezdy napomáhají odkrývat hrdinovu temnější stránku. Je to dost opravdové. Mějte se filmově, Woo.