Iluzionista (2006)

Naprosto průměrný film, který z nudné šedi nezachránil ani jindy skvělý Edward Norton. Ono s tak pitomým scénářem se herecké zázraky asi dělat nedají, ale vkládal jsem do něj větší naděje. Ve srovnání s Dokonalým trikem je tohle naprosto rutinní "historický" snímek. A pointa na závěr pozorného diváka překvapit opravdu nemůže. Jediné, co mě na snímku zaujalo byly české lokace. Film není průser, ale snažím se najít alespoň jeden důvod, proč bych ho měl komukoliv doporučit. Možná pokud jste zavření někde na chatě a v televizi nic jiného není, tak to bude lepší než Výměna manželek nebo Ordinace. Ale dobrovolně na to nekoukejte.

Imaginární lásky (2010)

Můj první film Xaviera Dolana a musím říct, že jsem byl celých 90 minut naprosto unešen! Především filmařským uměním Xaviera, každý záběr je neskutečně umělecky vypiplaný - od kompozice, barev, světel, kostýmů, hudby... prostě je vidět, že to dělal někdo SRDCEM! A o srdečních záležitostech je také obsah snímku, který je v podstatě banální. O zamilovanosti a všech jejích fázích. Pravděpodobně každý si tím někdy prošel a v určité fázi filmu se pozná. Zamilovanost si nevybírá a zaskočí nás nepřipravené a děláme pak spoustu iracionálních věcí. Při pohledu zpět jen kroutíme nevěřícně hlavou, jací jsme hovada. Skvělého Xaviera doplňuje vhodně vybraný Niels Schneider, naopak stále nevím co si myslet od Monie Chokri, ale to především proto, že tyhle "retro" holky, které se v mládí chovají a oblékají jak 40-ti leté dámy, z duše nesnáším. Nebavily mě příliš vložené "mezihry" s výklady dalších lidí o lásce, ale chápu, proč tam byly. Prostě, musíte to vidět!

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Pro někoho nejslabší díl série o Indym, ale pro mě naopak nejlepší. Kate Capshaw tomu dává šťávu!

Insomnie (2002)

Skvělá detektivka, která vyniká především psychologií postav, které jsou brilantně zahrané. Ústřední trojice Al Pacino, Robin Williams (poprvé jsem ho viděl ve vážné záporné roli a líbil se mi snad ještě více než v těch uhozených komediích) a Hilary Swank je skutečně to, co by si každý režisér měl do svého filmu přát. Jen musím konstatovat, že jsem po všech filmech Chrise Nolana čekal něco víc. Ano, je to skvěle natočené, s výbornou atmosférou, ale všechny Nolanovy filmy vynikají originalitou, ať již způsobem vyprávění (Memento), velkolepostí (Batmani) nebo překombinovanými sci-fi scénáři (Počátek / Interstellar). Insomnie je "jen" skvěle natočená detektivka s nádechem thrilleru. Kdybych neznal jméno režiséra, spíše bych pro temnou atmosféru a precizní obrazový dojem (nádherné prostředí Aljašky) tipoval Finchera. Vůbec tím nechci film shazovat, je to skutečně nadprůměrný snímek, který si ještě určitě někdy zopakuji, ale od "značky Nolan" jsem stále čekal "něco", co nepřišlo, což je pravděpodobně způsobeno cizím scénářem. Na závěr musím pochválit kameru i hudbu, která skvěle dotváří atmosféru. A honička na řece na kládách? Geniálně natočená!

Interstate 60 (2002)

Naprosto vynikající film a nechápu, jak jsem o něm do teď nemohl neslyšet? Většinou to nejlepší bývá běžnému divákovi ukryto. Nejlepší je na tom námět, Bob Gale musí být génius. Ten závěr je famózní, ale i když se vlastně dvě hodiny filozofuje, tak to tempo je neuvěřitelné a i po dvou hoďkách je vám líto, že už to končí (u některých filmů je vám naopak líto, že po deseti minutách stále pokračují). Druhý nesporný klad jsou herecké výkony. Gary Oldman je skvělý herec, to všichni víme, ale Jamese Marsdena jsem zaregistroval poprvé a je opravdu sympatický talentovaný herec. Zaujal mě ještě Michael J. Fox, ale skvělí byli všichni. Prostě nemám co dodat, tohle byl dokonalý film, snad jen mohl být mírně rychlejší začátek, ale to už jsou jen detaily. Gale, kdy natočíš další film???

Interstellar (2014)

Christopher Nolan je génius. Naprosto strhující podívaná (IMAX), po vizuální stránce jsou to naprosté orgie (zvláště pro fanoušky sci-fi a vesmíru), po dějové stránce i přes určitá klišé taktéž velice dobře odvedená práce. Nolan skvěle zkombinovali "reálné" vědecké poznatky s vlastní fantazií, že člověk i může věřit, že něco takového třeba může existovat. Samozřejmě, při zpětném bližším zkoumání se najdou ve scénáři menší i větší trhliny, ale samotná atmosféra filmu je natolik strhující, že celé ty tři hodiny sedíte zařezáni v sedačce a v mém případě i koukáte s otevřenou pusou. A do toho ještě naprosto geniální Matthew McConaughey, který zde herecky překonává i svůj výkon v True Detective, což jsem považoval za nemožné. Už dlouho ve mě nezanechal žádný film takto hlubokou stopu. Pro mě rozhodně film roku 2014. (Doporučení - jděte do kina, pokud můžete tak rovnou do IMAXu, protože doma ten zážitek nebude nikdy takový.)

Interview (2014)

Přesně tak si představuji "americkou komedii" dle mého gusta. Sympatičtí herci (James Franco je skvělý debílek, Seth Rogen klasicky skvělý a Randall Park geniální labilní diktátor), svižné tempo a nekorektní humor (zde z médií víme, že se Severní Korey úplně nelíbí, ale o tom to asi je). The Interview není kinematografickým skvostem, ale bavil jsem se. A to je u komedie tohoto ražení jediné a nejdůležitější měřítko.

Iron Man (2008)

Opravdu velice slušný sci-fi akčňák, od kterého bych to nečekal. Robert Downey je dokonalý, vynikající je vizuální stránka a celé to tak hezky odsýpá, je to vtipné a zábavné. Co víc si na sobotní večer přát? Těším se na dvojku...

Jack a obři (2013)

Opravdu velké překvapení. Šel jsem na film z "nouze", protože buď můj doprovod vše viděl nebo na žádný duchaplnější film nechtěl jít. Takže jsem odevzdaně šel na Jacka a obry... a bavil se! Skvělá akční jízda, stále se něco děje a vše je okořeněné lehkým humorem a nadsázkou. Pěkná hudba i výprava, akční střih. Nicholase Houlta miluji již od Skins, tady sice nefetuje, nesouloží a tak, ale i tak je extrémně zábavné se na něj koukat. Ewan McGregor snad nemá špatné role a jeho dokonalý účes po celou dobu filmu je EPIC. K tomu herec s nejúchylnějším "úsměvem" (spíš úšklebem) Ewen Bremner a výborná kočka na začátku filmu. Pokud chcete vidět, jak z Obi Wana dělají obři štrůdl, rozhodně musíte Jacka a obry vidět! A pokud se chcete odreagovat u dobrého dobrodružného filmu, tak je Jack a obři ideální volbou. Jen si počkejte na DVD, kdy vám zážitek nebude kazit dabing (i když mi nepřišel nijak obzvlášť urážlivý, originál je originál).

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

České komedie 80. let mi vůbec nic neříkají. Hysterka, neposedný manžel a ještě víc neposedné dítě. Nic co bychom neznali a nevím, proč bych se na to měl koukat 85 minut. 3* jen jako smeknutí k herectví Tomáše Holého a v úctě ke klasice. Ale už nikdy více žádných filmů paní Poledňákové...