• Krátkometrážní

Život Briana (1979)

Při sledování to možná na plnou palbu úplně nebylo, ale vzhledem k tomu, že jsem včera viděl 5 filmů a v podstatě si z nich pamatuju jen ten druhý (tedy Život Briana), je jasné, kde pro mě leží Království nebeské.

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

Nejsem z těch, co by Ardmanům automaticky dávali plnou palbu, kolikrát se u jejich dílek spíš nudím a jen občas se zasměju. Tady jsem se ale rozřehtal tolikrát, že nemůžu jinak. Na toho Oscara to tehdy asi nebylo, ale ostudu si Angláni taky neudělali.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Ta animace mě docela děsila, ale k filmu se skvěle hodí a je super. Sice není nejlepší komiksový film roku (Infinity War a Black Panther jsou o chlup a lusknutí prstu lepší – aspoň zatím mi to tak přijde), ale rozhodně je to nejkomiksovější film roku. Má totiž všechno – humor, akci, boje o osud světa, absurdní vynálezy, hrdinu s rodinnými trablemi, šmrnc, akci a je napchaný hromadou odkazů. Na mě byla ta animace možná až moc zběsilá a třetí čtvrtina lehce ztratila na síle, protože nebyla bůhvíjak originální, ale zbytek jsem si hrozně moc užil. A je mi jasné, že se k Paralelním světům ještě mnohokrát vrátím. Určitě víckrát, než k Black Pantherovi. A těším se na dvojku.

Sunset Boulevard (1950)

Když se někoho zeptáte, kdo byl nejlepší režisér poválečné éry klasického Hollywoodu, a on vám neodpoví Billy Wilder, je to buď blbec, ignorant, lhář, nebo provokatér. Tak jako tak nemá cenu se s ní(m) bavit. V době, kdy si všichni hráli na vysoké umění, vám tenhle žánrový chameleon nejenže podstrčil něco civilně neotřelého a (nejen) na svou dobu až nepochopitelně realsitického a komplexního, ale ještě v tom svým méně sebereflexivním kolegům pěkně vymáchal rypák. Díky tomu jsou to právě jeho filmy, které jsou skutečně nadčasové a nepůsobí jako výlet do muzea voskových figurín (jak by to glosoval hlavní hrdina Sunset Blvd.). Můžu sice prskat, že to trošku přehání samotný závěr a že tam je asi dest maličko nudnějších minut, ale to bych se spíš rýpal v maličkostech jen pro to rýpání samotné a nikomu by to neprospělo.

Batman se vrací (1992)

Burtonova superujetá superklasika. Film tak divný a tak "hrozný", že Warneři slavnému režisérovi celou sérii sebrali a dali ji někomu, kdo více splňoval jejich představu o adaptaci, která bude prodávat hračky. Poslední dobou se toho hodně namluvilo o Michelle Pfeiferový a tom, jak je její geniální Catwoman zastíněná DeVitovým Tučňákem. A i když musím souhlasit, že se jedná o výkon možná dokonce na rovni toho Ledgerova, zároveň chci upozornit, že se jejím vychvalováním tak trochu zapomíná právě na onoho slizkého a chlípného pána z kanálů.

Kdysi byli bojovníky (1994)

Kdysi byli bojovníky, teď si svoje frustrace vybíjejí v chlastu, hospodských rvačkách, čuchání lepidla a hře na gangy. Ti šťastnější z nich se dostanou do děcáku, kde se učí tančit hakku a hledat vnitřní klid, ti méně šťastní zůstanou doma. Syrová a dost realistická záležitost. Ale není to jen o příběhu a emocích, tenhle film je perfektní ve všech ohledech - kamera, zvuk, režie. Bomba. Mamaengaroa Kerr-Bell se měla stát herečkou.

Léto (2018)

Není to dokonalý. Ani náhodou. Ale tak nějak mi to sedlo. A to i díky zábavným snově-muzikálovým sekvencím.

Pochybná žena (1946)

Mission Impossible 2. Akorát tohle je skvělý film.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

I kdyby tenhle film nebyl naprosto bezchybný, jako že je, budu ho milovat hlavně proto, že mi umožnil seznámení s Reeccou Fergussonovou.