Machři (2010)

Občas je fajn se kouknout na komedii, co je jen pro tu komedii. Takový sit-com stand-up skeče. Zde sice silně po americku, ale hezky od země. Smysluplný příběh či nějakou zápletku nehledejte, nechte se po náročném dni v práci unést partou starých přátel, co si dělají srandu jeden z druhého a k tomu další vtipné situace v rámci rádoby příběhu. Mám pocit že tohle si tak trochu natočili sami pro sebe... ale i tak je to pohodová nenáročná podívaná. jen tak role ala "odhozená kost psovi" pro Buscemiho trochu zabolí...

A-Team: Poslední mise (2010)

Celovečerák A-Team je skvělá pocta a zároveň neméně dobrý prequel ke známému kultovnímu seriálu. Akce, dobrodružství a humor si to tu razí s odhodlaností vojenského hummeru co se řítí zvrásněným bojištěm. Není to žádná inovativní nebo unikátní pecka, jen v dobrém stylu opakuje staré dobré ideje seriálu. Pravděpodobně člověk nebude vzpomínat na film ještě několik týdnů, ne li měsíců, ale o to víc se v době, kdy u něj bude sedět, bude bavit. Samozřejmě podotýkám, že je to tak trochu chlapská zábava, protože ženy pravděpodobně nedocení věci jako tank na padáku, ale což. Někdo prostě rád Miluje, jí a medituje, jiný zase dělá přemety s vrtulníkem.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Sovám se z třetího filmového rozměru zatočila hlava a narazily do plátna. I když vlastně kéž by se to opravdu stalo, film by byl hned zábavnější. Nejpropranější verze klasického příběhu, příliš hloupá a otřepaná na to, aby opravdu chytla dospělého, a v provedení místy příliš zmatená a taktéž v akci brutální, aby získala srdce dítěte. je to spíš jak jít do zoo, děti jsou nadšené, sovy sovy, ale protože se ve skutečnosti za celou dobu, kromě sov, nic neudálo, rychle vše sejde z mysli. Při sledování jsem si místy říkal "Co to ksakru...?!?" a často jsem si vzpomněl na Posledního vládce větru od Shyalamana... stejně jako u Já, padouch se nekoná žádný 3D zázrak, animované snímky mají 3D v kapse, tak čekám alespoň trochu práce s tímto, v poslední době expandujícím, filmovým rozměrem, abych získal alespoň trochu spokojenosti, a ještě o dva kroky více, abych byl nadšený. A jestli jsem zmíněnému Já, padouch dal ve výsledku dvě hvězdičky, tak v případě Legendy o sovích strážcích musím jít ještě o něco hlouběji.

Já, padouch (2010)

Na Já, padouch jsem byl hodně natěšený, trailer jsem viděl několikrát, ale výsledek pro mě byl zklamáním. Za prvé, vše co bylo v traileru, je přeloženo ve finální verzi jinak. Všechny gagy v traileru jsou v samotném filmu mnohem roztáhlejší a nemají takový říz. Ale to jsem tak trochu po všech zkušenostech s českou distribucí čekal. Ale i samotný film nebyl tak úžasný. 70% všeho zábavného už ukousl trailer; dohromady se zbytkem to ale pořád nestačí na 95 minut. Takže se místy vplížila vata a s ní nuda. Zbytek se snaží držet nad vodou dívčí trio, především Agnes, a Mimoňové. Ve výsledku mám pocit, že jako kraťas by se mi to zavděčilo mnohem více. A co dodat k 3D zpracování? Pomyslná hloubka je sice fajn, ale tady bych se stejně dobře spokojil s digitální 2D verzí. Takže hvězdička navíc za 3D se rozhodně konat nebude. Naopak výsledek utrpí subjektivní hvězdičkou dolů za konečné zklamání.

Občanský průkaz (2010)

Ač mi byl Občanský průkaz představován jako komedie (s tichým dodatkem hořká), když jsem viděl pod tím podepsaného Trojana, měl jsem trochu podezření. A bylo opodstatněné. Správně by to mělo být představováno jako hořká a tichým dechem dodáno "komedie". Skvělá sonda do dob dávno minulých, vydatná a koncentrovaná (jak radostmi, tak převážně starostmi). Je zde mnoho věcí k pousmání, několik dobrých hlášek a mnoho skvělých dějových linií a propracovaných osudů i se všemi jejich zvraty, místy šokující jak pro postavy v nich, tak i pro diváka, který lehce přijal jejich skutečnost a musí se vypořádat s tím, že věci jsou jinak... herecky dobré, sice nevýrazné, ale to se dá spíše přikládat k dobru. Ve výsledku je to každopádně hodně dobrý, i když poměrně dlouhý, český film, o který by se mnozí rozhodně neměli ochudit.

Machete (2010)

Chtěl jsem začít výčtem věcí, které bych Machete rád vytknul. Ale vlastně si nedovedu představit, jaké zlepšení by se na Machete dalo ještě udělat. Macho-Machete v podání Treja je naprosto skvělý, celý film pod taktovkou Rodrigueze nedostal chuť pocty, výčtu odkazů či skryté parodie ale svou vlastní důstojnost. A to takovou, že i Segal, který v poslední době plodí pouze nedůstojné kousky jako "Oh his is mister Segal!!!" policista v akci či straight-to-DVD snímky, zde získává tolik respektu, co se chladnokrevnému mafiánskému bossovi jen může dostat. Jessica Alba je totálně k nakousnutí a jediný vroubek, který si Machete u mužských diváků může za celý film udělat je ten, že s ní zmizí v dáli... A to jsem se nezmínil o De Nirovi, Johnsonovi a Marinovi... ale to je škoda mluvit, to se musí vidět. co ještě dodat? Machete kills... AGAIN!

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Wow, čekal jsem lehce akční indie komedii, ale to, že dostanu akční nářez, s komixovou scénáristikou a automatově-herní skoro až "osmibitovou" výpravou a efekty, taktéž s elektro-rockovým soundtrackem, jsem nečekal. Jízda na mnoha vlnách a mnoha úrovních. Přiznám se, že jsem to hltal jak malé dítě. Velice specifické střihy, záběry, střihy v obrazu, času, scéně, místě i postavě, téměř ve stylu komiksových rámců, chaotické, rychlé, přesto skvěle konzistentní. Pravděpodobně nic pro méně náročné a odpočinkové diváky, ale pro lidi co chtějí trochu filmové svěžesti a nebojí se intenzivní skoro dvouhodinové jízdy, je to téměř povinnost. Herecky velice zajímavě obsazené a jak se mi rychle zajedlo Cerovo téměř jednotvárné geekovství, tak tady jsem si ho opravdu užil.

Piraňa 3D (2010)

Piraňa 3D je tak ujetý film, až je dobrý. Skládá se vlastně jen ze tří ingrediencí, které se postupně prolínají: Soft-pornem (bezejmenné lepé a vyvinuté děvčata spoře a ještě méně oděné), rodinným dramatem (pojmenovaní hlavní hrdinové) a brutální krvavou lázní, respektive vířivkou (bezejmenní obyvatelé městečka u jezera, bezejmenná pařící mládež, pár dalších a několik pojmenovaných... a hlavně banda prehistorických šupináčů). Každá z ingrediencí je tak trochu (místy občas až dost) tzv. "over the top". Ale to je ve výsledku úplně jedno, protože do 88 minut se to muselo narvat pod tlakem. Takže film má spád, pobaví, znechutí (některé masakry fakt propracované, až člověk přemýšlí, jestli to nebyl od někoho promyšlený hodně cynický vtípek pro ty bystřejší). člověk má až pocit že je to spíš poklona Bčkovým filmům téhle tématiky, než jeden z nich. Tady se na žádné hlubší zápletky, důvody, napínavé chvíle a tak podobně nehraje. Do všech klišé co tyhle filmy přinášejí se skočí rovnou šipka. A na velkém plátně a v celkem povedeném 3D je to prostě... tak děsný až je to dobrý. Poté, co odejdete ze sálu, asi jako většina, nejdřív budete delší dobu takoví... opaření. Ale jak se vzpamatujete, tak budete film proklínat, nebo i přes pochybný trailer doporučovat dál.

Exmanželka za odměnu (2010)

Prý akční, prý komedie... ne. Je to víc konverzačka s pár ne příliš vtipnými gagy, roztáhlá do téměř dvou hodin. Není to úplné filmové zlo, ale spíš taková hodně suchá nuda. Jediné opravdu potěšující na celém snímku je, že Aniston i v roce 2010 vypadá stejně dobře, jen o krapánek "vyzrálejší", jako v Přátelích. Butler je otravný a nezábavný, už podruhé se zaplet do filmové párovky, která je v podstatě fiasko. Jediné, co by ho omlouvalo je, že to vzal kvůli tomu, aby si mohl zahrát spolu s Aniston, scénář ani nečetl a nahodil postavu ala The Ugly Truth. Kdyby film byl o půl hodiny kratší a koncentrovanější, možná by si zasloužil i další hvězdičku. Ale spíš ne, jen by to rychleji uteklo.

Poldové (2010)

Nechci znít jako rasista, ale ten černoch, ehm, afroameričan, je na tom špatně. Styl humoru Bruce a Tracy-ho (co je to za holčičí jméno?) o sebe dřou jako dva hrubé smirkové papíry. A Kevin Smith je v tom cítit asi jako ostřejší koření ve školní jídelně. Celé je to jako nepovedený kulinářský pokus, jen ten Bruce, odkazy, pocty a podtext to drží nad vodou. V podstatě nejvtipnější co tam je, až na pár opravdu povedených scének a fórků, je Seann Scott, který je tak otravný, až je vtipný. Ale to bohužel není žádná výhra. Poldové, vedlejší vysílací čas komerčních televizních stanic vás volá...