Dál než se zdálo (2010)

Další z řady klasických romantických komedií. Tato je ale o ždibíček lepší než je běžný průměr. Je očividné, že se scénáristé snažili naprat tam co nejvíce vtípků, gagů a veselých scének. Ale snažili se držet dobrého vkusu, nepřehánět to a vyvarovat se samoúčelnosti děje jakož to přihrávače fórů. Hlavní i vedlejší hcharaktery jsou poměrně zdařilé a sympatické, tak i jejich představitelé. Soundtrack do pohodičky, takže jediné, co nám chybí je odkopnout pantofle, hodit nohy na stůl, do ruky něco dobrého na pití a na téměř dvě hodinky vypnout.

Cemetery Junction (2010)

"Dospívání" po britsku. Aneb jak se bortí utkvělé představy, mladistvá lehkovážnost a krátkozraké ideály. Velice povedený snímek, hořce vtipný ale upřímný, se střízlivým pohledem ale lehce idealistickou třešinkou na závěr. Obecně až na pár legrácek se jedná spíše o drama. Ale poměrně dobré a lehce stravitelné. Nic co by se vám zaseklo v hlavě, ale rozhodně neurazí a místy hezky pobaví.

Single Man (2009)

Filmy o homosexualitě, gayích atp. jsou mi poněkud proti srsti. Nebráním se jim, ale prostě mi způsobují takový nepříjemný podkres a díky tomu k nim přistupuji skepticky a je problém mě obměkčit. Naposledy to zvládl leda "I love you Phillip Morris". A Single Man to zvládl taktéž. I když tentokrát to nebyla veselá a povedená komediální stránka, co k tomu vedlo. Naopak. Byla to ta temnější, cyničtější a melancholičtější, ta dramatická, stránka. I když hlavní hrdina a téma jsou "homosexuální", nehrají první kolej. Vlastně o tom ani film není. Je o osamělosti, opuštění, hluboké lásce a zalíbení, přátelství a komplikovanosti vzájemné lidské náklonnosti. A o odlišném pohledu na všední svět. A k tomu velice přesvědčivé herecké výkony, sympatické obsazení, skvělá hudba. A co mě obecně potěšilo, krásná perlička vvytahující kontury celého filmu - barevný filtr. Melancholičtější a temnější části ztrácejí na saturaci, oproti tomu veselé a šťastné scény, plné naděje či porozumění, teple září a hýří sytostí barev. A to tak, že to člověk ani pomalu nepostřehne - je to scénou, či je to opravdu filtrový efekt? Úžasné a fascinující. Další způsob jak operovat s "frekvencí" diváka a naladit ho tam, kde ho snímek chce dostat. I kdybych předtím měl nějaké výhrady, jakože bych dozajista něco našel, tohle mě definitivně zlomilo pro maximální hodnocení. I malé věci mohou být krásné a dokonalé :)

Kuky se vrací (2010)

Kuky. Co k němu říct. Povedený animovaný film, animace dala jistě zabrat, je krásná a technicky zvládnutá, i když bystré oko tu a tam najde nějakou tu nesrovnalost či malý šrám na kráse. Druhá věc je dabing a herci. V dabigu překvapivě Zdeňek Svěrák moc neexceluje. Na jednu stranu tón a tempo by odpovídalo postavičce kapitána unaveného životem, ale vyznívá spíš jako monotónní předříkávání. Kuky/Ondra je zase na druhou stranu otravný. Jeho hlas mi ke Kukymu nesedí, ale beru to jako takovou personifikaci a propojení s představivostí a vnitřním světem Ondry, ale i sám Ondra mi moc nesedl. V celku to byl ale zábavný příběh, i když takový trošku netradiční a jeho mnohá pozitiva bohužel vyvažují mnohá negativa.

Neopouštěj mě (2010)

První co mě mátlo při sledování tohoto filmu bylo, že jsem si nebyl jist, zda je to historický, nebo spíše fantaskní svět. Nakonec jsem dosplě k tomu, že je to fikce. Zajímavý milostný trojúhelník, sympatické obsazení, dobrý příběh (ale s několika "ale", o tom však až dále), celkem dobře plynul a kamera byla očividně v dobrých rukou. Hlavní zápletka není nikterak náročná, jenže je tu mnoho situací, chování a vztahů, které člověka nechávají přemýšlet, především v tázacích větách začínajících "Proč...?". Naštěstí zármutnost, dojemnost a tah příběhu nenechávají na přemýšlení dost mentální kapacity. Jenže stejně, i kdyby se na to člověk zaměřil, stejně by si musel, často i logicky a reálně, avšak sám, odpovědět. A já nemám rád, když si musím od začátku do konce doplňovat všechny otazníky sám, obzvlášť když mi většinu z nich film v průběhu nedoplní. A zde to tak bohužel je. Neberu to ale jako velkou chybu, protože film je spíše jako střípek několika osudů a nikde není záměr a ani pořádný důvod říkat co je to za zrcadlo života, natož ukazovat toto zrcadlo v celé jeho složitosti.

Mamánek (2010)

Reillyho mám rád. Opravdu. A to až tak, že se kvůli němu podívám i na film, který ve mě na první pohled vyvolává rozpaky. A tak jsem musel překousnout velice uondaný filmový start. Asi takový, jako když by se mu vůbec nechtělo, jako by si říkal "Budeme hrát? Má cenu dělat nějakou zápletku? Kdo první vstane a začne ji dělat? Já ne, ne ne, ještě nejsem dost odpočatý, ať na to jde...". Nakonec se to ale dá do pohybu a svižnost plus nějaké ty sympatie získá až s příchodem rozložitého Hilla a jeho her. Poté už si to film šine celkem známými cestičkami a tak jako John i divák dojde nakonec k poklidu duše.

Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D (2011)

Do třetice tři příběhy, první nikterak chytlavý a rádoby vtipný, druhý zase poměrně pohádkově-klasický, ovšem už více líbivý, což ho od slepého stereotypu nezachránilo, a třetí, asi ze všech nejlepší, i když také nikterak inovativní, avšak nejlíbivější. Po technické stránce, konkrétně 3D efektu, to bylo nad míru dobré. Co se týče výtvarné stránky - je poznat, že se na celku podílí více autorů, a mnoho z nich jiných. Bohužel mě nová krev celkem neoslovila, pouze malými detaily. Navíc mi připadlo, že v tomto Fimfáru se vypravěčství v kontrastu s vizuální stránkou často místy ztrácí, a to je škoda.

Rok jedna (2009)

Divím se, že jsem to tu zapomněl okomentovat a ohodnotit... i když možná že ani ne. Paměť mě už klame, ale co si pamatuji, tak se zde mísily jak prvky vtipnosti, tak i trapnosti. Sesbírali komediální partičku z vedlejších kolejí, k tomu dodali herce více či méně dobré, ale z té samé koleje asi s tím, že ono to nějak vyjde. Ale to málo kdy. Spíš má člověk pocit, že to nesměřuje nikam, je to takové strnulé a nemastné/neslané.

Na vlásku (2010)

Na vlásku je naprosto úžasná, novodobá animovaná pohádka založená na pohádce o dost starší a neméně poetičtější. Vizuální stránka je úžasná. Světla, stíny, textury. Vlasy jako živé. Krása. Až tedy na vodu ve dne, ta jediná oplývá dost zarážejícím zpracováním. Ale to si člověk v tom sledu podnětů ani nevšimne. Dějově sice standardizovaný pohádkový stereotyp, navíc stereotyp ala Disney, ale o to bohatší na jednotlivé scény a gagy. Prostě Disney pohádka jak vyšitá, v okouzlujícím vizuálním zpracováním, velmi zábavná, velmi poutavá. Vše co můžu vytknout, jsou obecné vrtochy tohoto žánru, a tak to stejně jako muzikální stránku, na kterou moc nejsem, nechám být. Možná bych na závěr zase a znovu plivnul na českou distribuci. Tentokrát překlad názvu filmu zvládli obstojně, ale chronicky jinak překládané a střihově matoucí trailery si pořád drží...

Bill Bailey: Tinselworm (2008) (pořad)

Bill Bailey. Komik, hudebník a umělec. Výborné představení. Skvělý zážitek jak hudební, tak cvičebně-bránicový. A že jsem se jí dost naposiloval. Zbytečné zde rozpitvávat, kdo má rád suchá sarkastický humor, bláznivé hudební performance a vtipné stand-upy se zajímavou nonverbální stránkou, to musí zhodnotit sám. Jen více a více těchto záznamů, baví mě na vysoké úrovni a bavit nepřestávají!