Casablanca (1942)

Na neutrální půdě, a to i přeneseně, v jednom baru v Casablance, rozplétají a splétají se různé cesty osudu. Asi nemá smysl se tu rozplývat nad těmi skvělými momenty či zpochybňovat některé věci, které nefungují tak, jak by mohly (např. Ilsa a Rick by mohli dohromady fungovat přesvědčivěji,...). Tohle je jedna z mnoha perel světové kinematografie, se spoustou krásných scén, scének a hlášek a už jen kvůli popkulturnímu povědomí by měla být zhlédnuta alespoň jednou v životě.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Akční oddechovka s Ryanem Reynoldsem, která je sice akční a oddechová, ale to je asi tak vše. Pistolnická variace na Krotitele duchů tak nějak funguje, ale je poměrně přímočará a duševně chudá. A to i na akční "popcornovku". A bez dlouhého otálení přejdu rovnou ke dvěma hvězdičkám, protože je to přibližně adekvátní skóre, které se dá z těchto neživých agentů vymačkat.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Osobně moc nevím, co si o tom myslet. V principu je to taková buddy-cameo blbina, kde se vlastně nemusí ani nikdo moc snažit, je to založené na extrémních a absurdních situacích a v podstatě kvalita degraduje úměrně od začátku ke konci. Na druhou stranu je to ale místy celkem sranda, takže přivřu očko a ty dvě hvězdy tomu sednou.

Králové léta (2013)

Krásný maloměstský komorní film, s ne příliš snaživými hereckými výkony, ale skvělou atmosférou. Letní prázdniny a sociální tlak dospívání si žádá svoje úniky. A pro každého jinak velké, jak mírou úniku, tak mírou poznání. Zápletka není moc kreativní, ale námět je sympatický, zpracování krásně melancholické, a každý si v tom najde to svoje - přátele, rodinu, zneuznané romance, velké a nenaplněné sny, jenž nám i přes to dokáží něco přinést. Rád bych dal plný počet, ale nemohu, protože přes všechen půvab lze pořád vidět, že to mohlo jít lépe, hlouběji. Ale i tak obsahuje některé geniální scény (jak prostřihy bezstarostného dovádění uprostřed, tak třeba takové krátké příklady jako závěrečné setkání ve výtahu, jenž bylo naprosto odpovídající, nebo závěrečný pozdrav v autech...). Kings of Summer jsou taková malá, melancholická, sympatická věc.

Po zániku Země (2013)

Hrozivá kravina, podepřená mrzkým herectvím Jadena a minimální snahou jeho táty, k tomu průměrné CGI a Shyamalan se svou kariérou na kolizním kurzu k zapomnění. Jestli tohle je budoucnost lidstva, tak bych si prosil jeden řádně velký asteroid před tím, než stihneme přijít na kloub mezihvězdnému cestování.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Tom Cruise se opět vydává na stříbrné plátno v roli charismatického, ale drsného, správňáka. Tentokrát má na to dvě hodiny a pět minut, vystřihnout ukázkový thriller ze staré školy. Který je napínavý a táhne dějem i přes to, že na začátku máme skládanku, která je rozsypaná, ale rovnou máme v ruce obrázek toho, jak má vypadat. Ale to nedělá skládání kousíčků o nic méně zábavné. Jack Reacher je velmi dobře zvládnutý, a to jak režií, tak herectvím, kamerou a tak dále. Poctivá práce, a na tom nic nemění ani to, že je (na mě) možná místy až zbytečně rozvláčný a zdlouhavý. Každopádně je to kvalitní filmový zážitek, který příliš netlačí na pilu, spíše na opak, a snaží se nabídnout poměrně nenáročnou a upřímnou diváckou potěchu. Za mě, v rámci žánru a mantinelů, s lehce přivřeným očkem, plný počet hvězd.

Spisovatelé (2012)

Potíže s láskou ve světě spisovatelské buržoazie. Každopádně je to ale milé, idealistické a optimistické. Na jednu stranu nevím, zda je to adrenalin do pochmurného života, či jen 97-minutový neútěšný metadon za tu vrtkavou, zrádnou a opojnou věc zvanou láska. Sladká iluze toho, že každý bad trip skončí nakonec šťastně. Každopádně Stuck in love je poutavým pozitivním příběhem, který ve svém vymezeném čase zvládne vše, co si předurčil, a to velmi obstojně. Pokud máte chuť na nějaký "chick flick", ale i tak by jste si rádi pustili něco mnohem obstojnějšího, tak tohle je hodně dobrá volba. ______________PS: (444-té hodnocení, magie čísel) :-)

Lore (2012)

Nacistické Německo padlo, jizvy války se pomalu zatahují. Avšak s koncem jednoho utrpení začíná utrpení jiné, jiných. Film Lore nedebatuje nad vinou, nevinou, morálkou a svědomím, ale nad syrovou skutečností. Sen Třetí říše se rozplynul a málo čí svědomí zůstalo čisté. Bezpráví se páchalo, páchá a dále páchat bude. Jen se karty rozdají do jiných rukou. Lore, jakožto nejstarší dcera nacistického důstojníka a jeho ideologicky souznící ženy se po porážce vydává se svými mladšími sourozenci ze samoty Schwartzwaldu přes celé obsazené Německo vstříc jedinému útočišti - babičce v Hamburgu. Její anabáze zahrnuje jak fyzické, tak i psychické strádání, kdy se potýká se svou vnitřní anomií, pomýleností, zoufalstvím. Lore je upřímný, minimalistický a intenzivní snímek. Na můj vkus mohl ubrat s divokostí pohybu kamery, když už funguje na scénách zaměřených na poetičnost (i tu krutou) a detail. To nic nemění na tom, že je to velmi dobře zvládnuté drama, bez vtíravého poselství a odkazu, ale k vnitřnímu zamyšlení nad lidským životem a osudem. Z mé strany - hodně dobré, solidní čtyři hvězdičky.

Babovřesky (2013) odpad!

Tak jsem měl tu možnost rozkoukat Babovřesky. Schválně píši rozkoukat, protože o dokoukání nemůže být řeč. Aneb jak prohlásil kamarád - je to tak blbé, že kdybys to tak chtěl natočit, tak se ti to rozhodně nepovede. Tahle Troškova bizarnost nezná hranice špatného vkusu a dna nejtupějšího humoru. Nevidím smysl nějak dál pokračovat v komentáři...

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Dvě hodiny. To jako proč? Akce je dost, ale délku u mě ospravedlňuje především zápletka, a ta je tu, jak bych to řekl... úměrná GI Joe. A to nehledě na logiku některých věcí, kterou lehce omlouvá to, že je to popcornový akčňák. Jako ano, tak nějak jsem se "bavil" pořád se tam něco děje, někde se bojuje, mlátí, vyhrožuje, zloduší a tak. A popravdě nevím, jestli jsem vůbec čekal něco víc. Asi ne. Takže zde není ani žádné řádné místo pro nějaké zklamání.