Ve při - Zdroj falešných iluzí (2023) (epizoda)

Jestli ještě pořád váháte naskočit na hype okolo seriálu Ve při,  potom to zkuste už jen kvůli tomuhle předposlednímu dílu. Jedna z nejvtipnějších epizod ever v dějinách Netflixu. Celá série jinak slouží jako dokonalá demonstrace butterfly efektu, kdy banální šarvátka mezi dvěma řidiči na začátku spustí postupně kalamitu biblickejch rozměrů. A přesně v 9. dílu tahle kalamita naplno propukne. Havní poučení? Chovejte se k lidem okolo co možná nejvíc slušně, nikdy nevíte,  čím si zrovna prochází a co všechno může jeden prostředníček rozpoutat ...

Následník (1973)

Fragmentaristicky vyprávěný příběh, kde střih a montáž obrazu plus pohyb kamery nahrazují veškerou akci: v dramatickém detailu se odehrávají triviální úkony (schůzky v kanceláři,  setkání na letišti, svádění ve vlaku, sledování v hotelích atd.) a naopak ojedinělá akce (poprava technika) je snímaná ve velikých nepřerušovaných záběrech a celcích ... tenhle postup sám o sobě vyvolává napětí, aniž by se ve filmu po celou dobu dělo něco jiného něž intriky v pozadí a suchý humor navenek

Nesmrtelný (2019)

Tady se dostal cellej koncept na nepříjemnou hranici kýče a vyprázdněný stylizovanosti... nevěřil jsem postavám jejich chování, pocity ani slova, nevěřil jsem jsem jim dokonce ani tu tvrdost. Škoda,  příběh jinak šikovně jako vánočku splétal minulost se současností a vzpomínky s realitou.

Jie wen 4: Wan ťie pchien (2019)

Je to historicky věrný asi jako náš Jirásek... naštěstí o dost zábavnější.

Kód 355 (2022)

Film, který se snaží tím, že se v něm pořád něco děje, zakrýt fakt, že nemá žádný děj. Podobná atrakce jako novoroční ohňostroj: vyvolá rychlé okouzlení, na chvíli zabaví, ještě než vůbec celá ta vizuálně ohlušující show skončí, už ale víte, že se znovu jen doslova vyhodily peníze do vzduchu ...

Žena v domě přes ulici od dívky v okně - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

Sbírka všemožný thrillerový veteše od Okna do dvora,  Ptáky, přes Oblečen na zabíjení, Dvojníka až po Mlčení jehňátek nebo Dívku ve vlaku - každopádně je to chytlavý a přesně tak "ironicky ironický" jako samotný název. PS: zábavný je sledovat už jen rámování dialogů hlavní hrdinky např. s policií nebo sousedem

Vypečený Santa (2020)

Jestli v TV hledáte něco vánočniho,  přitom neokoukanýho, netradičniho, sice ne úplně originalniho,  ale důvtipnýho a tak akorát sentimentálního,  potom zkuste tohle.

Přijde letos Ježíšek? (2013)

Ke zdobení stromečku a vaření rybí polívky ideální podmaz - film, který se dá subjektivně sledovat a objektivně hodnotit jen o vánocích