Agentka CIA Mase Brownová (Jessica Chastain) je na smrtící misi. Přísně utajovaná zbraň se dostala do rukou nepovolaných žoldáků, a tak vymyslí plán. Spojí své síly s mezinárodní konkurencí! První je německá agentka - drsňačka Marie (Diane Kruger), další je bývalá  spojenkyně MI6 a špičková počítačová specialistka Khadihjah (Lupita Nyong'o) a do třetice je to zkušená kolumbijská psycholožka Graciela (Penèlope Cruz). Tyto ženy se navzájem moc nemusí, ale v zájmu důležité mise je nutné, aby spolupracovaly. Musí být o krok napřed před tajemnou ženou Li Mi Sheng (Bingbing Fan), která sleduje každý jejich pohyb. (JOJ Cinema)

filmfanouch

S nápadem na špionážní thriller The 355 přišla herečka Jessica Chastain. Z její hlavy přišel nápad na špionážní film se ženami v ústředních rolích, který by se vydal ve stopách sérií James Bond a Mission: Impossible a oslovila s ním režiséra Simona Kinberga, se kterým Chastain natočila X-Men: Dark Phoenix. V roce 2018 byl na Filmovém festivalu v Cannes projekt odkoupen studiem Universal za 20 milionů dolarů a kromě Chastain se k obsazení přidali také Penelopé Cruz, Lupita Nyong´o, Fan Bingbing a Marion Cotillard (kterou nakonec nahradila Diane Kruger). Kvalitních akčních filmů s ženskými hrdinkami přitom není nikdy dost a námět o mezinárodní koalici špionek snažící se zabránit rozpoutání třetí světové války zněl sám o sobě zajímavě. Bohužel mnohem zajímavěji než výsledný produkt.   Výsledkem je totiž generická akční podívaná, která se sice může opřít o solidní obsazení a slibně znějící koncept, samotný scénáře Kinberga a Theresy Rebeck je ovšem z potencionálně zajímavého námětu nevymlátí prakticky nic. Všechny herečky přitom mají ideální akční formu, Kinberg na pozici režiséra ovšem zapomněl přijít s akčními scénami, které by rvali hlavu. A vlastně v aktuální akční konkurenci vůbec nezaujmou.   Skvadra schopných hereček se musí spokojit s úlohy postav bez pořádných vrstev. Taková Diane Kruger či Lupita Nyong´o si přitom dokáží prostor krást pro sebe, postava Chastain, která je ústřední postavou ovšem tolik zajímavá není a dvakrát nejlépe to neodnáší ani Fan Bingbing ani Penelopé Cruz v roli psycholožky.   Rozpočet údajně mohl tvůrce vyjít na nějakých 40-75 milionů dolarů, přesto to na The 355 vlastně není vidět. Celá zápletka, která vede k tomu, jak se dá ústřední pětice dohromady též působí v rámci celkové logiky podivně a pak jen stačí sledovat, že to celé nejspíš mělo nějaké ty ambice, ve výsledku to ovšem vůbec není poznat. Tvůrci se navíc očividně vykašlali na směr politického akčního thrilleru (ze samotného námětu by přitom klidně šlo vystavit sérii na úrovni filmů s Jasonem Bournem) a vsadili jen na směr akční podívané. Jenže ta též dvakrát za řeč nestojí a The 355 i díky tomu působí poměrně líně a nenápaditě.   Celé by to přitom chtělo rozhodně být pokrokovým filmem, který ukáže, že dámy nepotřebují muže při záchraně světa, ani tento pocit ovšem film vyvolat zcela nedodává. Schopné herečky tak alespoň dávají do jednorozměrných postav víceméně veškerou možnou iniciativu a v akci působí věrohodně. Jenže je to celé přeci jen málo.   Soundtrack Junkieho XL je alespoň tradičně úderný, ta průměrná akce je alespoň většinu času přehledná a pořád to má daleko k vyložené tragédii. Jako jakýsi pokus o nastartování nové atraktivní série a ukázku girl power v plné síle to ovšem nefunguje. A v rámci feminismu je možná celý film tak trochu krokem zpátky.   Mohl z toho vylézt start nové zajímavé série, The 355 je ovšem ve finále neobstojí ani jako kdovíjak funkční akční podívaná. Je to škoda, protože kvalitních akčňáků se ženskými hrdinkami je bohužel jako šafránu a samotný námět měl určitě potenciál. Ten mohl být možná proměněn, kdyby se ho chopil někdo zajímavější a celé by to tak působilo lépe než pilot potencionálního akčního seriálu. Ani na kabelovce by ovšem The 355 moc nezazářilo..... () (méně) (více)

Bozvav

Takový potenciál a takhle to zmršit. Sice to měli tvůrci hezky rasově pestré, skoro jako omalovánky, lokace zajímavé, nicméně divák z nich viděl houbeles. Příběh tuctový, ale s trochu lepším scénářem, menším agenturním galimatiášem a zajímavějšími hlavními postavami, to mohla býr dcela pecka. Holky byly fajn, ale bohužel nijak zvlášť nezaujaly, akce průměrná. A nkonec, pár logických kotrmelců které se vyskytly, jen dokončily dílo zkázy. Zapomenutelný béčkový film, který sice vyloženě neuráží, ale rozhodně nenadchne, což je škoda. Za mne 40% max. ()

kolemjdouc

akční babinec!Byla jsem extra potěšená výběrem herců ,troufám si napsat, že pomalu ze všech koutů světa.Což byla óbr volba.Potkala jsem tam hned dvě u mě jedničky - Cruz a Kruger,ta obzvlášť dokázala že je pro režiséry cenný herecký chameleon.Já jsem si film neskutečně užila pro jeho atmosféru i když mi jindy holyvúdské akce lezou na nervy.Zvláště ty ,ve kterých kdy se mydlej o nějaký předmět, který ohrožuje svět...Tady to předvedla jen Chastain.Na plné pecky.Výborná režie a i kamera. ()

M.i.k.e

nemám vůbec nic proti girl-power akčňákům,nicméně realita je taková že zatím všechny pokusy (čest výjimkám) se moc nepovedly a silné ženské hrdinky mnohdy ztvárněné áčkovými hvězdami opakovaně nabíhaly na slaboučké až debilní scénáře (třeba Jolt).355 mělo nemalý potenciál ze z téhle škatulky vydrápat,ale ve finále zůstalo někde na půli cesty.Technicky je to v pohodě,obsazení je nadstandardní a ani ta béčková zápletka by vůbec nevadila,ale jako celek 355 ničím nevyčnívá.Ty dvě hodiny se každopádně dají přežít bez větší újmy,protože Kinbergův film je rozhodně lepší než již zmíněný Jolt,nebo třeba Ava,ale šance že bych si za pár dní pamatoval,že jsem to viděl a o čem,že to vlastně bylo je dost malá...55% ()

JASON_X

Zápletka se superzbraní je jako z Jamese Bonda, děj ale připomíná mentálně retardovanou verzi už beztak retardovaných Charlieho andílků, kteří ale byli alespoň retardovaní roztomile a nebrali se tolik vážně. Návod k použití: Pusťte si začátek z Kolumbie, pak si skočte do 47.minuty na chvilku na čumendu do nějaký marocký mediny (kam se doufám letos podívám už potřetí osobně), a nakonec si pusťte titulkovou pecku od Peaches a hoďte tuhle limonádu do koše. Tedy pokud ovšem nejste náctiletý holky, v tom případě je to film speciálně pro vás. ()

• Postava Marie mluví anglicky, německy a francouzsky. Její představitelka Diane Kruger hovoří plynně všemi třemi jazyky. (peeteno78)
  • Film se natáčel ve Francii (Paříž), Maroku a Velké Británii (Londýn). (ČSFD)