Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Dokumentární

Loganovi parťáci (2017)

Viděl jsem to v kině v originále,  viděl jsem to na DVD s českým dabingem a teď na to koukám po třetí i v TV ve slovenštině... nemůžu si prostě pomoct,  žádnej film jsem za posledních 10 let neviděl tolikrát. Soderbergh točí tyhle podvratný věci programově, tady je to jasnej parodickej "antipód" k jeho vlastním Dannyho parťákům a jiným "seriozním" heist filmům, ale tohle má navíc takovou tu "proletářskou" poetiku vzpoury chytrých vidláků proti systému ... možná že to napsala ženská, tak příběh i ty postavy jsou trochu jiný a vůbec mi nevadí, jak je celej film "labužnicky" dlouhej: čistý požitek z vyprávění.

Duše (2020)

Oslava života a snů ve všech jejich podobách. Připluje mladá ryba k té staré a říká,  že hledá oceán. Stará ryba jí odpoví,  že oceán je vše tady okolo ...a mladá na to: to je jen voda.

plakát

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Pohodový žánrový mišmaš, který dá člověku právě tolik zábavy,  na kolik se zrovna cítí.

Rodina na baterky (2021)

Mnoho kraválu pro nic, ale už mám tu optiku posunutou, protože děti mi z animáků vyrostly a tak si je neužívám tolik jejich pohledem...

Manhunt (2017)

A mně se to jakože líbilo. I po tomhle zůstává mým osobně nejhorším filmem Johna Woo MI2, kterým Woo svůj styl znásilňuje a zneužívá mnohem víc. Tohle je taková až dojemná a překvapivě vitální variace na poetiku celé předešlé tvorby, ne ve formě nějakého testamentu, ale spíš rozverné hříčky - jako když posloucháte, jak vám milovaný děda v dobrém rozmaru vypráví znovu tu samou historku a vy se těšíte stejně tak moc na obraty i fráze, které pokaždé opakuje, jako ale možná ještě víc na ty momenty, kdy jakoby trochu ztratí směr, zadrhne nebo mírně poplete pointu, protože nikdo jiný to tak prostě vyprávět nedokáže... Zážitek hodně podobný sledování posledních filmů Briana De Palmy (Domino) a Ang Lee (Blíženec).

plakát

Quarry - Nuoc Chay Da Mon (2016) (epizoda)

Pro mě osobně asi "nejfilmovější" seriál, který jsem kdy viděl (a to počítám Fargo, Breaking Bad, Peaky Blinders, všechno, na co si člověk vzpomene z top špičky). Každý jednotlivý díl je způsobem vyprávění a celkovým stylem režie i hraní takový malý velký film, který by obstál sám o sobě. Atmosférou mně to v něčem připomínalo můj milovaný Jakubův žebřík...

plakát

Shuang ma lian huan (1979)

Siu Tien Yuen a jeho kreace v kuchyni potěšily moc, zbytek je spíš taková povinná jízda ve stylu filmů s Jackie Chanem, ale i přesto, nebo právě proto je to prudce koukatelný.

Vyproštění (2020)

Čistá žánrová radost...Teda úplně čistá ne, občas zakalená smítkem nelogičnosti (hned na začátku si mohl ten poručník kluka počkat, až se kluk s Tylorem dostanou k lodi, a pak teprve začít s likvidací posádky, jenže to by se celá odysea ani nemusela odehrát). Ale právě nelogičnosti, dějová průhlednost a akční nadsázka k žánru prostě patří, stejně jako emoční výlevy hrdinů (vzpomeňme třeba na Ramba). Objektivně asi na 4 hvězdičky ale další přidávám, protože mi to přijde podceněná poctivá práce vyšperkovaná navíc originálními nápady typu souboj Tylera s místním dětským pouličním gangem.