Utopím si ho sám (1989) (TV film)

Chtěl jsem, aby se mi tenhle film líbil - opravdu ano. Dva skvělí herci v titulních rolích, vynikající scénárista... Bohužel pro mě tento snímek doplácí na přílišnou zastaralost zpracování. Komunistické reálie mají sice své nostalgické kouzlo, ale celek bohužel zůstává (zejména na první shlédnutí více než třicet let po uvedení) poněkud "omšelý". Pár hezkých momentů a zejména závěr ho drží stále v nadprůměru, ale znovu se k němu pravděpodobně nevrátím.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

O co pomaleji se mi zarýval pod kůži, o to hlouběji se nakonec dostal... :D Navíc jedna ze vzácných výjimek, kde hlasitě tleskám a chválím dabing... 100%

Nebezpečné známosti (1988)

Výborná záležitost! Perfektní herecké výkony, silná atmosféra, skvělá hudba... Nemám, co bych vytknul. 90%

Vetřelci (1986)

Svého času bych dal určitě pět. Po řemeslné stránce nemám co vytknout. Jenže v poslední době je pro mě jedním z nejdůležitějších kritérií, jaké pocity film v člověku zanechá. A když si uvědomím, pro kolik lidí tento film byl, je a bude zdrojem nočních můr, musím jednu hvězdičku ubrat. Myslím, že svět by se bez hororů docela dobře obešel... a možná by byl i o něco veselejší. Život dokáže být občas dost děsivý sám o sobě, tak proč to v sobě ještě živit?

1984 (1984)

Po nedávném přečtení knihy jsem váhal, jestli chci tento film vůbec vidět - na jednu stranu mě lákalo vidět vizuální ztvárnění Orwellova děsivě fascinujícího světa, na druhou stranu jsem měl ale obavy, že mě detailní vykreslení téhle noční můry bude ještě dlouho pronásledovat (ne, fakt nemám rád horory). Nestalo se. Naštěstí a - (paradoxně) bohužel. Filmové zpracování si zaslouží pochvalu za vizuální stránku, hudbu a výběr hlavních představitelů, kteří byli skvělí. Nicméně kdybych neznal knihu, asi bych měl velký problém se ve filmu orientovat a chápat (často klíčové) souvislosti - např. vývoj vztahu ústřední dvojice, resp. důvody prvotního odporu Winstona vůči Julii (v knize velmi dobře vysvětlené, ve filmu naopak zdánlivě nepochopitelné) a mnoho dalších věcí. Také ztvárnění samotného Velkého bratra mi přišlo nepřesvědčivé - jeho tvář postrádala charisma, jaké by člověk u obrazu vůdce, kterého všichni milují, předpokládal, a ani jeho všudypřítomnost mi nepřipadala dostatečně silně vykreslená - kultu osobnosti kolem něj vystavěného tak bylo obtížné uvěřit. Obecně se bohužel nepodařilo přenést, respektive dostatečně ilustrovat v knize všudypřítomnou, ve filmu však ve srovnání spíše jen naznačenou tíseň, paranoiu, pocit, že jste neustále sledováni, a strach, že kdokoli může kdykoli kohokoli zradit (a mnozí - zejména děti - to rádi a ochotně dělají) a tím odsoudit k osudu horšímu než smrt, často kvůli sebemenší odchylce od "normálního" chování. Podobně "zředěný" mi přišel i samotný závěr (aneb ta část, jejíhož přespříliš věrného zpodobnění jsem se nejvíc bál), což na jednu stranu znamená, že můžu v dohledné době poměrně klidně spát, ale zároveň právě těch několik "detailů", které knize přidávaly na zdrcujícím vyznění, ve filmu citelně chybí a ubírá mu v klíčové závěrečné pasáži na síle. Celkově rozhodně silně nadprůměrná obrazová ilustrace Orwellovy dystopie, kterou bych však pro její zkratkovitost doporučil pouze lidem znalým předlohy.

Blade Runner (1982)

Atmosféra a hudba vynikající (soundtrack poslouchám docela často), nicméně herecké výkony a některé dialogy na mě působí přinejmenším rozpačitým dojmem (a např. začátek milostné scény mi připadá spíš jako pokus o znásilnění, což mi u hlavního (kladného) hrdiny trochu vadí). Naopak mi nevadil mnohými kritizovaný spletitý děj (i když se přiznám, že závěr jsem napoprvé nepochopil a musel mi být dovysvětlen zasvěceným kámošem) a efekty/kulisy na mě sice už dnes nepůsobí příliš futuristicky, nicméně vytvářejí atmosféru zajímavé, řekněme alternativní budoucnosti (pro kritiky - uvědomte si, že ten film je starší, než mnozí z vás) ;o) Celkově pro mě ani dokonalost, ani kult, nicméně pořád velmi nadprůměrné sci-fi, které si rád někdy zopakuji.

Knight Rider (1982) (seriál)

4 hvězdičky za to, jak mě to kdysi bavilo... ;o) -1 za to, kolik jsem mj. díky tomuto seriálu strávil času u televize -1 za to, jaká je to ve skutečnosti strašná a příšerně zahraná blbost. Celkem tedy 2. 35%

M*A*S*H - Sny (1980) (epizoda)

Asi nejtemnější epizoda celého seriálu. Silné, jen se u ní člověk moc nezasměje.

Pat a Mat (1979) (seriál)

Pata s Matem jsem měl vždycky moc rád - navíc pro klasickou animaci mám slabost... :o) 90%

Láááska! (1978)

Fajn námět, ale bohužel mi nesedlo zpracování (nelíbil se mi styl kresby/animace ani zde tolik opěvované namluvení)... 40%