• Krátkometrážní

Kuntilanak (2006)

Rozjezd dobrý, Julie Estelle v hlavní roli skvělá (hlavně když zpívá Kuntilanačí píseň), Kuntilanak samotná vynikající. Jen škoda slabé střední části a trochu kýčovitého závěru. Ale jinak slušný kousek. Má to své kouzlo i atmosféru. Možná jsem příliš skoupý.

Saw 4 (2007)

Saw mělo zemřít společně s Jigsawem. Tedy předchozím dílem. Viděl jsem zatím prvních pět dílů a tohle je ten nejslabší. První půlka je naprosto nudná a i ty pasti a mordy v ní jsou dost slabé. Druhé půlka je trochu lepší, mordy se taky zlepší, jenže zase na druhou stranu, je to už strašně překombinované, a to až za hranici snesitelnosti a logiky, čemuž pověstnou židličku podrazí ten šílenej konec a jeho SPOILER propojení s koncem předchozího dílu SPOILER, to už mi připadalo naprosto šílené a blbé. Člověk se v tom začne trochu ztrácet. V podstatě naprosto zbytečný počin, který do celého světa SAW vnese jedině zmatek a v jakémkoliv ohledu nepřinese vůbec nic nového. Asi jako když jeden pytlík čaje použijete čtyřikrát, taky už vám ten čtvrtý čaj nebude moc chutnat a bude takový nijaký. Stejně jako tahle část Saw. Je to, jako by nás tvůrci zkoušeli, co všechno vydržíme. Až jsem měl chut, stejně jako jedna postava zařvat: "Já už nechci hrát! Zabijte mě!"

Der goldene Nazivampir von Absam 2 - Das Geheimnis von Schloß Kottlitz (2008)

Tomuhle se fakt říká promarněná šance. Vůbec to nevypadá, že by to byla nějak ultralevná amatérština, spíše naopak. Některé triky, kostýmy atd. jsou fajn. Výprava je na ten film snad až příliš povedená. Jenže na tom to všechno končí. Hlavně tedy komedie, horror až někde v hodně vzdálené poslední řadě. Jenže i ta komediálnost je mnohdy dost křečovitá. Napoprvé jsem u toho někde v půlce usnul. Napodruhé jsem si to musel posouvat a vychytávat jen důležité úseky. A ty jsou hodně slabé. Po většinu času to je jen pouhá vata, bez zajímavých míst. Škoda. Docela jsem se těšil. Jeden dobrý výstup s hlavním záporákem je na skoro 45 minut žalostně málo.

Desátý kruh (2008) (TV film)

Takové komorní až televizní (ovšem na TV film slušně natočené) drama o tom, jak se sex lehce může změnit ve znásilnění (a zda se tak skutečně stalo), o pravdě, lži, důvěře, řečech a o tom, že vina nemusí být jednoznačná, ale krásně rozmělněná na snad až zanedbatelné kousíčky skryté za nedorozuměním, pozitivní snahou a dobrými úmysly. Z jedné strany zajímavý film, ze druhé strany zaplněn poměrně nesympatickými postavami, z nichž ta sympatická trčí skoro až kýčovitě, což trochu zamrzí. Záměr není vůbec špatný, možná si jen zasloužil lepší zpracování, respektive lepší scénář.

Lidská jatka (2009)

Snad možná paradoxně se mi více líbila ta první „nehorrorová“ půlka. Když se to pak nakonec rozjede, stane se to slabší a nudnější. Obě holky jsou fajn, i docela dobře hrají (v té první půlce), ale ten konec je prostě dost slabej. A snižuje to ještě fakt, že je to údajně podle skutečných událostí. Už tento fakt filmům spíše ubírá, než přidává. Nechápu, že je to ještě pořád baví to tam psát.

Kdo hulí, ten umí (2001)

Negři, ganja a rap... Jo, z toho jde udělat slušná komedie, i když jste kultu zeleného listu, na němž je film založený hlavně, vůbec nijak nepropadli (jako já). Černošky, rap, neúcta k nepřirozeným autoritám a sem tam povedený vtípek (nikdajc, blbec už furt, pasák) na slušnou zábavu postačí. Hector Elizondo je skvělý. Nehulím a umím taky – třeba vynést smetí :-). Cypress Hill vládnou...

Gvozdi (2003)

Nájemného vraha sužují noční můry a bizarní nechutné představy. Muž zjistí, že od nepříjemného tlaku si pomůže tím, že si do hlavy začne zarážet hřebíky. Zápletka prostá, přesto šílená. Film tak staví hlavně na surrealistickém zpracování a psychicky velmi nepříjemném hudebním doprovodu. Amatérský přístup v některých případech nebývá na škodu. Místa to má dobré (obědová scéna, rozhovor o ptácích), filmu však strašně škodí jeho středometrážní délka, která má přímý vliv na spoustu nudných a bezvýznamných scén u nichž jsem usínal. Patnáct, maximálně dvacet minut by tomu slušelo mnohem více.

Yojimbo (1961)

Kovbojka po japonsku :-). Dobrá kovbojka. Spousta dobrých postav. Ten vyvolávač času mě dostával, stejně tak ten maník, co v závěru filmu s neuvěřitelným výrazem ve tváři mlátí do nějakého modlitebního bubínku. Výborný scénář. Samozřejmě skvělý Mifune. Hudba dobrá.

Mrtvý sníh (2009)

No vida. Docela zajímavý zombie film. A to věřte tomu, že podobnou větu (v níž najednou použiju slova „zajímavý“ a „zombie“ nepíšu zrovna moc často. Zajímavý hlavně díky třem věcem. Prostředí ve kterém se odehrává. Roční období ve kterém se odehrává (mám rád filmy odehrávající se na sněhu). A původ zombie. Vlastně i zvláštní je, že mi tady utíkající, na strom lezoucí a přemýšlející zombie vůbec nevadily, možná pro jejich kostýmy a povedené masky. Prostě jsem na ně koukal asi více jako na nácky než na zombie. První půlka filmu je docela nuda, možná až zbytečná, ale kvůli metráži asi nutná. Postavy mezi sebou vedou naprosto nemožné dialogy a chovají se jako idioti (kluk co svoji dívku dusí polštářem a skoro se ještě diví, že je naštvaná...). Jakmile ale na scénu naběhnou nazbie (tedy nazionalistische zombie), začne to být zajímavé, v jisté míře i docela nápadité a poměrně zábavné.

Stiletto (2008)

No, dokoukal jsem to v pohodě, ale že by mě to nějak extra bavilo a chytilo, se říct nedá. Když jsem byl mladší, podobné kousky mě i docela bavily, dnes už mi to nic moc neříká. Možná i proto, že jsou svým způsobem jaksi přehnané a přestylizované – všichni jezdí v super autech, píchají hezké holky, chovají se jak největší macho idioti, převážně střílí nebo máchají pěstmi namísto toho, aby trošku zapojili mozek a zapřemýšleli, všichni jsou drsní a vzhledem k tomu, že jsme vstoupili do nového tisíciletí a mezilidské vztahy a vnímání jedinců se trochu změnilo, nejdrsnější jsou ženy, (pokud tedy zrovna nejsou běhnovsky povolné). Ono ne že bych proti tomu něco měl, myslím, že mnohé ženy se mužům v mnohém vyrovnají ba je i předčí, respektive, nijak se nestavím tomu, že by tomu tak mohlo být, ale dvě ženské postavy v tomhle filmu jsou fakt přepálené až na (možná za) únosnou míru. Možná je ve filmu až moc postav, kterým je třeba věnovat pozornost, některé se jen mihnou (asijská policistka, postava Dominique Swain), jiné jsou tu déle, ale je jich prostě asi moc. Zápletkou nic extra světoborného, nelze však upřít, že odvyprávěno to není špatně a scénárista si dal docela záležet. Máte-li pro podobné snímky slabost, asi to oceníte více než já, mě už tyhle snímky nic moc neříkají.

Časové pásmo bylo změněno