• Krátkometrážní

Na dně (1957)

Možná zbytečně moc postav, některé z nich nestačí nějak zaujmout a jejich slova moc nevyniknou a snad i zbytečně ubírají prostor těm „hlavním“, výborným, trefným, výstižným a skvěle podaným postavám. Možná zbytečně moc dlouhé, ten závěr mi přijde přehnaně natažený. Pro tento film bych strašně rád uměl japonsky, protože bych si ho chtěl dát bez obrazu (a doprovodných titulků), myslím, že jen zvuková stopa by skýtala výborný zážitek. Zážitek to byl i tak, byť ne stoprocentní.

Den poté (2004)

Jako oddechovka trefa do černého. Z Emmerichových katastrofických pohádek pro mě ta nejstravitelnější a nejpřijatelnější. Není to prostě tak hloupé, kýčovité, tuctové a přehnaně vlastenecky patetické, jako jeho ostatní katastrokousky. Navíc mám rád J. Gyllenhaala....

Martin (1976)

Kdyby nějakého blba napadlo natočit remake, titulního hrdinu by mohl hrát Robert Pattinson, konečně by hrál nějakého upíra :-). Tohle je naprostá pecka, která v mých očích snad (na to snad kladu důraz) válcuje i Romerům majstrštyk Night of the Living Dead. Výborný příběh vtělený do velmi povedeného scénáře rozehrávající skvěle vypilované a zahrané postavy (mladičký Tom Savini pobaví). Vyzdvihl bych rozhodně velmi charismatického Johna Amplase v titulní roli a Elyane Nadeau v roli Mrs. Santini (nádherné nohy). Plus dobrá kamera. A ten závěr. Prostě skvělý film, který je v Romerově tvorbě snad zbytečně upozaďován a nedoceňován, což je rozhodně škoda. Po nedávném shlédnutí Don't Look Back a tohohle začínám propadat kouzlu sedmdesátkových horrorů.

Zabijáci lesbických upírek (2009)

A jo, párkrát jsem se zasmál, ale celkově to bylo v mnoha ohledech hodně suchý a připadlo mi to jako takřka mizivě využitý potenciál, který dané téma skýtá. Prostě blbůstka pro hodně malé děti, což si myslím, že záměr zcela nebyl. Kdyby hlavními hrdiny byli Zrzavý chlup a Tragéd a celé se to alespoň trochu neslo v duchu Kevin & Perry Go Large, byla by to stejná pecka, přesně na tohle to ten potenciál mělo. Takhle tam je jenom tragédova atrapa, která to ale všechno sama neutáhne. Naprosto viditelný případ, kdy snaha natočit film přístupný pro co nejširší publikum filmu výrazně uškodila. Je to fakt sterilní čajíček, který ani drsnější mluva, ani čuráčí meč síly moc nepřidá. Neočekával jsem nic světoborného, ale ani to co jsem nakonec dostal. Koukal jsem na to kolem desáté dopoledne a to je přesně doba, ve kterou by to bez problémů mohli vysílat v televizi. A to je pro film, který se jmenuje tak jak se jmenuje (a přesně jak píše Obitus, podobný název si zasluhuje mnohem lepší film) a tváří se že chce být něčím, čím ve skutečnosti není, docela přitěžující okolnost. I z těch holek mohli vyždímat alespoň trochu více. 1,5*

Teď se nedívej (1973)

Je opravdu zajímavé, jak se z poměrně slabé povídky (ten závěr se k celému příběhu jakoby nehodil a docela mě zklamal) dá natočit tak dobrý film. Du Maurier je mistryně charakterů svých postav a velmi kvituji, že to film dokázal podchytit. Přesně takhle si představuji mysteriózní film, s dobrým scénářem, dobře vykreslenými a zahranými postavami (hoteliér je grandiózní), skvěle vybranou herečkou v ženské hlavní roli (Julie Christie je úžasná v jakémkoliv směru), parádní kamerou, pohlcující atmosférou, dobrou hudbou, střihem a šíleně kudrnatým Donaldem Sutherlandem. Prostě parádní film, který na míle poráží literární předlohu. Měl-li bych vyhledávat negativa, kdyby se mi chtělo, mohlo by to být trošku kratší a pokud se to opravdu točilo v Benátkách, tak jsou teda Benátky pěkně hnusné město...

Monstrum z bažin (2009)

No ty kráso, Mládkův Jožin z bažin ve filmové verzi. Dokonce i stejně tak zábavný a komický. Boty z kokršpanělů jsou fakt hustý....

Poslední dům nalevo (2009)

Tenhle film mi zvláštním způsobem utkvěl v paměti, aniž bych ho vůbec viděl. Bydlím v docela malé prdeli, v sousedním městečku sice kino je/bylo, ale promítá/lo jen v pátek a filmy se tam objevovali s až půlročním zpožděním. Dnes už ani nevím jestli to kino funguje, snad sporadicky spíše ne než ano :-). A právě s tímto kinem a tímto filmem mám spojenu jednu z mých posledních návštěv kina (v kině jsem nebyl už ani nepamatuji). Vypravil jsem se totiž do tohoto kina právě na remake Poslední dům nalevo. Jak já se těšil. Kino jsem míval hrozně rád a vidět v něm horror, no paráda. Jenže to bych tam na tem film nesměl přijít JAKO JEDINÝ, z čehož si rychle odvodíte, že se samozřejmě nepromítalo, spoj zpátky mi žádný nejel, takže jsem neviděl film a šlapal domů přes tři kilometry do kopce. Takže až teď po letech jsem si to dal hezky v klídku doma z origoš DVD. Cravenův „originál“ jsem neviděl, takže můžu srovnávat akorát tak s Bermanovým Pramenem panny a to se zase tak moc srovnávat nedá – psychologicky je to trošku slabší, drsností, tvrdostí a krutostí je to lepší (i když to znásilnění mi přišlo dost podivné). Ale, možná pro neznalost Cravenova „originálu“ se mi to docela i líbilo a vnímám to jako jeden z mála povedených remaků, respektive – bavilo mě to jako film samostatně, bez srovnávání s „předlohou“. Mělo to své velmi světlé chvilky, slabé samozřejmě taky. Líbilo se mi ženské obsazení, ani ne tak vzhledově, jako spíše tím, že herecky strkaly holky mužský ansábl bez mrknutí oka do kapsy. Docela mě pobavil titulek na DVD, že jde o drsnější verzi, která nebyla v kinech. To by mě docela zajímalo, co všechno tam z toho nebylo, protože, chybělo-li tam byť jen jedno procento z toho, co jsem viděl včera já, tak to musel být fakt čajíček horror. A současné kinopoměry musely dost zpřísnit a „zmoralizovat“, protože mám ještě v živé paměti, že počátkem devadesátých let jsme v klidu coby náctiletí chodili do kina na podobné filmy, na který jsem já včera koukal jakožto pro kina nezcenzurovaný. Inu, civilizace se řítí do záhuby a požírá své děti, říkám to pořád. 3,5*

Unhinged (1982)

Poměrně slabý kousek, byť má tu správnou osmdesátkovou atmosféru, na němž je nejzajímavější jeho hudba. Vraždy jsou fajn, pointa tehdy dost tradiční. Docela jsem se nudil a nějak mi to celkově moc nesedělo pohromadě, bylo to jaksi rozhrkané. Přitom herečky byly fajn, prostředí taky. Možná je chybou, že je to mnohem více ukecanější, než nějak akční. 1,5*

Sedm samurajů (1954)

Kdybych měl hodnotit Kurosawův monumentální opus a jeho z obecného hlediska známější americký remake, asi oba dva filmy dostanou plný počet. Ale kdybych měl hodnotit jen a pouze tyto dva filmy, nezávisle na všech ostatních filmech a jen na základě jejich vzájemných podobností a kvalit, Kurosawovi plný počet zůstane a Sedm statečných se bude muset spokojit s jednou hvězdičkou. Sedm samurajů jsou opravdu monumentálním dílem, nejen svou délkou, která je však nabušena příběhem a zcela nudy prostá. Scénář, která se neorientuje jen na hlavní linie příběhu, ale vytváří a rozvádí nové a poskytuje neuvěřitelně mnoho prostoru pro vytvoření příjemného a dolaďujícího pozadí hlavní linie příběhu. Výborně vykreslující charaktery jednotlivých hlavních postav a i několika vedlejších. Ten ztřeštěný samuraj mě fakt bavil. Je tu drama, akce, humor, romance. Prostě dokonalé dílo, pro nějž je mi opět líto, že žebříček osobních oblíbených filmů je pozičně dost omezen :-).

The Final (2010)

Uvědomuji si, že to je samozřejmě filmově zveličené ad absurdum, ale pokud to na amerických školách ohledně mezilidských vztahů vypadá opravdu tak, jak nám to mnohé americké mládežnické filmy, včetně začátku tohoto, líčí, tak si myslím, že se v nich ještě střílí poměrně málo. Ten nápad je výbornej a dost se mi zamlouval. Zpracování by mohlo být ještě trošku drsnější, ale je mi jasné, že důraz byl kladen hlavně na tu psychologickou stránku a tou teatrálností chtěli jen uspokojit lačnější publikum. Tohle mě fakt dost mile překvapilo. Natolik, že jsem tomu ochoten prominout i nebetyčné a donebevolající omyly, jako že v jedné scéně jistá postava zemře a hned v další zase stojí živá a čilá mezi ostatními (je až nepochopitelné, jak tento kiks mohli tvůrci přehlédnout!!!!!!). Diváci často fandí záporným postavám, jenže tady je trochu problém s rozlišením toho, kdo je vlastně záporná postava, každopádně z toho pokřiveného morálního obecného hlediska asi budete fandit těm „špatným“ (jak naprosto trefně vystihne prdelnakopávající závěrečný komentář televizní reportérky). Filmů o šikaně a jejich následcích se poslední dobou rodí docela dost, tenhle svou myšlenkou a nápadem patří k těm nejlepším a nejzajímavějším, co jsem viděl. Už pro to vědomí, že dnešní společnost je již tak dokurvená a vzájemně odcizená, že přesně tohle se zdá být často jediným východiskem. Lůzři všech škol, spojte se!!!