• Krátkometrážní

Strašidelný autobus (2005)

Ač jsou hlavními hrdiny pubertální mládežníci, film je mile předpubertální horror pro mladší publikum (max. pod 11 let). Je to hravé, místy zábavné a komické.

Zloději času (1981)

"Hrdina? Tfuj... Co ten ví o pořádné práci..." Fantasy parodická cesta napříč prostorem a časem mytologickými a fantastickými příběhy. Občas zábavné, místy bizarní tu a tam nudné, trikově a výbavou povedené. Celkově takové uondané. Ke konci už je to docela patlanina. Z dnešního pohledu až trapně pojatá kritika konzumu. Skvělý a zábavný Palin. Až mě překvapilo, kolik se mi teď sešlo filmů s Davidem Warnerem.

Divočina (2014)

Mnohem více než kniha o cílech a pohnutkách než o samotné cestě. Což není úplně špatně a vlastně je to i pochopitelné. Ten film musí zaujmout, do něj se nevcítíte jako do knihy, kterou si mnohem více vizualizujete podle svého a propojujete/sdílíte s vlastními myšlenkami a vizemi. Witherspoon v životní formě.

The Boy (2016)

Velmi slušná atmosféra a působivá zápletka. V tomhle podání hodně povedená kombinace.

Zloději času (2002)

Mládežnicko-pubertálně-romantické rodinné sci-fi. Nic více, nic méně. 2,5*

Dukla 61 (2018) (TV film)

Fáral můj děda, fáral můj otec (skoro čtvrt století na Dukle), fáral můj brácha, já šachtu zažil jen na praxi na škole. V Havířově jsem trávil hodně času u babičky a dědy a tu mluvu, tu jsem slýchal kolem sebe až do dospělosti. Jsem prostě chachar odkojený uhlím a ostravsko-karvinskou rázovitostí, kurde. I proto na ten film nahlížím svým způsobem nostalgicky (byť jsem přímo dobu ztvárněnou ve filmu nezažil, jsem až Husákovo dítě). Pro mě subjektivně byla záživnější první část, byť i druhá má své kouzlo. Film rozhodně nekulhá na herecké výkony, byť po našimu mluva z úst "nekrajanů" zní lehce karikaturně. Ale mě by na brněnský hantec taky místní neskočili. Taclík mi nikdy moc neseděl, ale tady suverénně podává nejlepší výkon, který mi dosud ukázal. Issová je naprosto skvělá. Od Langmajera jsem konečně rád viděl jinou hereckou figuru než stárnoucího seladona. Zaujaly Formanová a Žáčková. Hes nebyl zrovna přesvědčivý. Celkově však velmi zajímavá a příjemná práce. Dalo mi to, co jsem čekal. 3,5*

Brána temnoty (2015)

Když se na Halloween nebojí děti, ale rodiče. Já mám Nicolase rád. Jsem jeho fanoušek. A tak jsem rád, že na něj narážím i v horrorech, jichž jsem taky fanoušek. Pro něj to sice znamená kvalitativní i finanční sestup, ale ne vždy je to úplná tragédie. Jako třeba tohle. Ano, je to neoriginální, má to levné digitální triky, snaží se to občas být horrorové až moc a každým okamžikem, nevyhne se to zbytečným lekačkám a novela, podle které to je natočené bude jistě působivější. Ale není to úplně špatné, občas to přichází se zajímavými věcmi a postupy, dokáže to i zaujmout a vyděsit (scéna s koloběžkou je působivá) a Cage je... prostě fajn. když ho máte rádi. A já mám. 2,5*

Vidiny (1972)

Občas si k horroru odskočí tvůrci, u nichž by to člověk nečekal. V tom pozitivnějším případě to může přinést zajímavý způsob i styl. Nezaujmou-li Vidiny jako horror, rozhodně zaujmou svým stylem. Susannah York je ve své roli naprosto úžasný a její plynulé přeskakování z polohy vyděšené a zmatené ženy do polohy naprosto suverénní a sebevědomé ženy je strhující. Vidiny jsou svým způsobem klasickým sedmdesátkovým psychologickým horrorem, balancujícím na hraně dramatického thrilleru, ale ten horror tu je, hluboce zalezlý pod kůží, jako zmatená myšlenka v mozku. Skvělá kamera, pohlcující hustá a napínavá atmosféra, skvělé herectví, parádní hudba (použita tvorba japonského skladatele Stomu Yamash´ty a toho já hodně rád), výborné interiéry a exteriéry. Ten film je prostě lahůdka ve všech směrech a já jen lituji, že jsem ho neobjevil dříve.

Lovec trolů (2010)

Found footage nějak nemusím. To je styl/forma, která mě nedokázala zaujmout a v mnohých případech doslova pokazit prožitek z filmu. Byť se pár výjimek najde (většinou však je to zásluhou příběhu). Lovec trolů obsahuje všechny nezbytné FF prvky - noční vidění, pohledy do kamery, hysterické hulákání, nijaké záběry na nic i zmateně roztřesenou kameru při útěku. Přesto ale dokáže být ten film tak podivně zvláštním mixem severské fantasy, horroru a svým způsobem milé pohádky, až to vlastně vůbec není špatné. K dobru jistě přispívají naprosto úžasné norské exteriéry (Norsko si musím okamžitě přidat do svého seznamu "Musím navštívit, než si pro mě přijde"), vcelku povedené digitální triky (trolové jsou prostě fajn) a sympatická, ovšem nenásilná, komičnost filmu. Jako trencle mi to neustřelilo, ale milé a nečekané, tedy nečekaně milé, překvapení to pro mě bylo, to musím uznat. 3,5*

Patrick (1978)

Zpočátku velmi dobře rozjetý film, s dobrou, napínavou a nápaditou psychologickou atmosférou se naneštěstí před svým závěrem trochu utopí v přetažené stopáži. Hodně zajímavá hlavní hrdinka. Váhám mezi třemi a čtyřmi.