• Krátkometrážní

Tahle země není pro starý (2007)

Pro mě jeden z nejstravitelnějších filmů bratří Coenových. Díky chlapáckému prostředí, drsným postavám a úžasnému důrazu na detaily jsem zde byl totiž schopen přehlížet, že zde opět nekladou důraz na děj a místo toho nutí postavy vést dlouhé dialogy, které ne vždy baví. Tentokrát jsem se totiž do prostředí Texasu dokázal ponořit natolik, že mě mi ze začátku takřka nic nechybělo. Pak se ale zase něco změnilo. Druhá polovina už tak záživná nebyla a spíš jsem očekával tolik vychvalovaný konec, který nakonec zůstal daleko za očekáváním. Někdy se k tomuto oceňovanému snímku určitě rád vrátím, ale na plné hodnocení mě to ani zdaleka nepřesvědčilo.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Moje první setkání s íránskou tvorbou dopadlo poněkud rozporuplně. Na jedné straně je Rozchod opravdu zajímavým pohledem do odlišného světa, který odkrývá důležitost víry, fungování tamního práva a spravedlnosti i chování jinak smýšlejících lidí v těžkých životních situacích. Na straně druhé je to ale zpracováno snad až příliš obyčejně a nezáživně. Ono to sice pak působí velmi autenticky, ale abych pravdu řekl, přibližně půlka filmu mě naprosto nudila. Díky několika silným scénám a velice povedenému závěru si ale 3* zaslouží.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Pochopitelně méně originální, ale stále velmi příjemné pokračování úspěšného animáku. Opět nechybí výborná animace, poutavý děj (byť mi zápletka s matkou příliš nesedla) ani úsměvné momenty. Jednička se mi určitě líbila o něco více, ale na 4* tenhle druhý díl rozhodně má. Na to, že animákům příliš neholduju, si nesmírně rád za pár let pustím i trojku.

Život je krásný (1946)

,,Strange, isn't it? Each man's life touches so many other lifes. When he isn't around he leaves an awful hole, isn't he?" Úžasná záležitost. Přitom první polovina vůbec nenasvědčuje tomu, že by film byl opravdu tak krásný, jak napovídá název. Když ale přečkáte některé nudnější pasáže, závěrečná půlhodina, nesoucí se v duchu nádherného poselství, vám je s přehledem vynahradí. Film, který si určitě někdy o Vánocích pustím místo nějaké té pohádky. ,,Remember no man is a failure who has friends."

Konfident (2011)

Citlivé téma, ale (opět) tomu chybí silnější scény, emoce, napětí či strach. Z Konfidenta sice čiší snaha zaujmout, to ale bohužel nestačí. Celou dobu jsem hledal postavu, se kterou bych se ztotožnil, motiv, který by skutečně zaujal, scénu, která by mě dostala. Ale nic z toho ne a ne přijít. A to přesně tomuto filmu nesmírně chybí. Příliš navíc nechápu, proč se zde otevírá tolik různých dvířek pro další dějové linie, ale přitom zůstávají zcela nevyužité. Co naopak neurazí je Mádlova role, solidně vylíčená atmosféra či scény s letadly. Celkově slabší 3*.

Frajer Luke (1967)

Upřímně mám raději trochu jiná vězeňská dramata, ale jen v málokterém se objevuje tak výborná postava, jakou je Luke. Newman si totiž jako vězeň (už jenom tím, čím se provinil) okamžitě získává veškeré sympatie a jen málokdo by mu dokázal nefandit. Jediná škoda je, že film plyne v tak pomalém a bezstarostném duchu (bez ohledu na prostředí ve kterém se odehrává), že to místy trochu nudí. Jinak ale všechna čest, dobrý film.

Lucy (2014)

Zajímavý námět, ale zpracování pokulhává. V drtivé většině filmu totiž béčková akce převažuje nad jakýmkoli nápadem, což je u takového filmu docela škoda. Poslední čtvrthodina sice nabízí nemalé množství výplodů Bessonovy fantazie, ale příliš dobře to bohužel nepůsobí. Největším plusem tak podle očekávání zůstává Scarlett a další z řady povedených vedlejších rolí Morgana Freemana. Celkově ale nic, co by se nějak zvlášť vrylo do paměti.

Až tak moc tě nežere (2009)

Romantická komedie hlavně pro ženský, která díky příjemnému obsazení rozhodně neurazí. Akorát je škoda, že nemá čím překvapit. Ani jeden z příběhů není nijak originální, jejich vzájemné propojení příliš nefunguje a nějaká silná závěrečná pointa vlastně úplně chybí. Především díky krásné Scarlett a výborné Jennifer Connely se mi na to ale vůbec nekoukalo špatně. Průměrné 3*.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Mám prostředí Středozemě i všeho okolo nesmírně rád a skutečně mě mrzí, že to celé končí tak rozpačitě. Třetí díl totiž zůstal daleko za očekáváním. Jestli mě putování skupiny trpaslíků v předchozích dílech ještě bavilo, jejich vysedávání uvnitř hory a dlouhé záběry na rádoby se měnícího Thorina už ani náhodou ne. Dějová linka lidí byla ještě slabší a především postavu Alfrida (která asi měla být vtipná) bych nejradši úplně vymazal. Dojem z filmu pak vůbec nevylepšuje zběsile pobíhající zamilovaná Tauriel, spousta ubrečených scén ani Legolasovo skákání po kamenech (wtf?). Zdaleka největším zklamáním je ale ona velká bitva, na kterou jsem se těšil od prvního dílu - Azog nebojuje, Elfové nestřílí a Thorin se uprostřed bojiště objímá s bratránkem, jakoby se nechumelilo. Pak dvě odbočky na typické bossfighty úplně mimo hlavní bitvu a najednou konec, který vyvolává víc otázek než odpovědí. Vizuálně je to všechno v pořádku, závěrečný návrat taky fajn, ale celkový dojem opravdu žádná sláva. Nebýt trošky nostalgie a faktu, že mě tohle prostředí bude bavit asi v jakékoliv podobě, šel bych s hodnocením ještě níž.

Blbý a blbější (1994)

Podobné pocity jako u Ace Ventury. Strašně pitomá komedie s výstižným názvem, která ale místy dokáže rozesmát. Překvapilo mě, kam až humor místy zachází a byť mě to občas i znechutilo, celkově jsem se pobavil. Nic hlubokého se od toho opravdu čekat nedá, ale jako jednorázová zábava, proč ne.

Časové pásmo bylo změněno