• Krátkometrážní

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

Co je nejlepší proti armádě zombie-nácků? No přece zombie-Sověti! Daleko lepší než první díl. Oproti němu totiž dvojka baví hned od začátku, působí daleko profesionálněji a naplno využívá svého potenciálu. O vtipné okamžiky rozhodně není nouze a ani mezi nimi jsem se nestíhal nudil. Některé scény byly navíc vyloženě perfektní. Od Zombielandu jsem se u zombie-komedie takhle nebavil.

Mrtvý sníh (2009)

Byť je to místy docela sranda, první věc, co mě po zhlédnutí tohoto filmu napadá je, že to byla strašná kravina. A i když se to dá od zombie-nazi-komedie čekat, představoval jsem si to jinak. Crazy komedií, která naplno využívá potenciál a dobrý nápad je tento film až v poslední dvacetiminutovce. Do té doby je to nudná slátanina plná klišé a amatérského herectví. Závěrečné řešeto s nácky se docela dá, ale pořád jsem měl pocit, že to šlo udělat lépe. Škoda.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Jedním slovem nuda. Začátek v dodávce mě nijak nenadchl a totéž bohužel platilo o celém filmu. Jednotlivé postavy byly zvláštní a jejich osud mi byl po celou dobu naprosto ukradený. Kvůli absenci strachu a napětí (možná vyjma závěru) mě to navíc opravdu nebavilo. Vidět to v sedmdesátkách, asi hodnotím jinak, dneska každopádně za 2*.

Teorie všeho (2014)

Životní příběh o tom, jak se ze zdánlivě beznadějné situace dá vytěžit opravdu maximum. A musím říct, že jsem měl zpočátku velké obavy z toho, že kvůli tomu bude film pouhou přeslazenou a ubrečenou snahou o Oscary. Tohle zpracování mi však sedlo na výbornou. V první řadě chci pochválit herecké výkony - ať už v nesmírně příjemné poloze hrající Felicity Jones, či čerstvě zlatou soškou oceněného Redmaynea (a třeba říct, že naprosto zaslouženě). Zdaleka to ale není jenom o nich - vynikající je i hudba, překvapivě mě bavily romantické pasáže a co oceňuju nejvíce - ani na chvíli jsem se nenudil. A to se mi u filmových životopisů stává málokdy. Jediná letošní oscarová pětihvězda.

Hon na lišku (2014)

Už jsem si za poslední roky zvykl, že uchazeč o Oscary nemusí být zrovna zábavný, ale tohle na mě bylo moc. Takhle jsem se totiž u filmu nenudil už strašně dlouho. Z části to určitě bylo tím, že zápas není zrovna sportem, který by mě jakkoliv zajímal. Především jde ale o to, že mě naprosto nic nedokázalo zaujmout. Carellova umělá tvář mě navíc neskutečně iritovala, počínání jednotlivých postav neustále udivovalo a provedení závěru nijak nepřesvědčilo. Jedno z největších letošních filmových zklamání.

Noční můra v Elm Street (1984)

I přes několik výhrad vynikající horor. Nejdřív ale k tomu, co se mi nelíbilo. V první řadě je to otřesná hudba, která vůbec nevytváří hororovou atmosféru, naopak trhá uši. V té druhé pak fakt, že už tento film nemá takové grády jako před 30 lety a nedá se říct, že bych se u něj bál. Co ale naopak nelze neocenit je vynikající nápad a především jedna z nejlepších hororových postav, kterou Krueger bez debat je. Celkově rozhodně spokojenost u snímku, který je za klasiku žánru považován právem.

Hele vole, kde mám káru? (2000)

Ultimátní ptákovina, na kterou se v některých pasážích opravdu obtížně kouká. Některé scény dokážou rozesmát, přesto bohužel nemohu napsat, že by mě tento film celkově bavil. Na akce s kamarády a nějakou tou lahví silnějšího pití to není nejhorší volba, ale jinak nedoporučuju.

Americký sniper (2014)

Překvapivě dobré. Dost jsem se bál zbytečně přehnané oslavy USA, jejich patriotismu a obdivu vůči všemu vojenskému, ale z tohoto filmu na mě nic takového nevyzařovalo, ba naopak. Chris Kyle je sice zobrazen jako profesionální voják se vším všudy, ale díky neustálému důrazu na život v civilu působila jeho postava lidsky a postupně si získávala moje sympatie. Záběry z bojišť navíc působí nesmírně autenticky a nudných pasáží je naprosté minimum. K plnému počtu tomu ještě něco málo chybí, ale jinak naprostá spokojenost.

Birdman (2014)

Iñárritu překvapil. Jeho nejnověší počin je po všech stránkách zvláštním filmem, od kterého jsem očekával naprosto něco jiného. A dlouho jsem se nemohl rozhodnout, zda je to dobře či ne - místy mě to bavilo, místy jsem strádal, místy jsem přemýšlel o čem film je a co se vlastně snaží vyjádřit. A jak v drtivé většině případů takovou originalitu oceňuju, tady mi byla spíš na obtíž. Birdman mě totiž ve výsledku silně minul a jediné, co mi zůstalo v hlavě jsou dobré herecké výkony a otravné dokola hrající bicí. A to je prostě málo.

Fotograf (2015)

Po delší době jsem si zašel do kina na český film a zážitek je (jak už je to u domácí tvorby takřka pravidlem) značně rozporuplný. Fotograf je místy výborným dramatem, ale ve chvíli, kdy se snaží být i vtipný, se naprosto míjí účinkem (to, že se v sále našli i jedinci, co z těch pokusů o vtip takřka padali z křesel jsem doteď nepobral). Přehlídka velkých zadnic a prsou se vzhledem k Saudkovu vkusu dala očekávat, ale pro účely filmu by imho nebylo od věci jejich množství omezit. Celkově mírně podprůměrný film, který byl daleko stravitelnější, než jsem při pohledu na obsah a délku stopáže čekal - lepší 2*.