• Krátkometrážní

Vyvolávač deště (1997)

No nevím. Právnických dramat jsem viděl už kvantum a tohle mi nikterak výjimečné nepřišlo. Po technické stránce je vše v pořádku a ono citové sepjetí mladého právníka se svými klienty mi vůbec nevadilo, počínání dvojice ,amatérů" v soudní síni však ano. Ono sice to, že DeVitova postava nezvládá dodělat zkoušky, nebo že mladý Damon neví, co má v soudní síni dělat má asi vzbuzovat sympatie, ale u mě to mělo naprosto opačný efekt. A i když film ke konci trochu nabírá na síle, spokojen rozhodně nejsem. Ty 3* jsou spíše silnější, ale víc prostě nevymáčknu. Coppola pro mě stále zůstává především režisérem Kmotra.

Co jsme komu udělali? (2014)

Komedie o kulturních rozdílech, stereotypech a neshodách - kdo jiný než Francouzi může s něčím takovým uspět? Od začátku do samotného konce nesmírně zábavná a odlehčená jízda, s příjemnou hereckou sestavou, spoustou humorných scén a ve výsledku i pěkným poselstvím. Přitom to působí nenuceně, vtipy nepřekračují meze přijatelnosti a ani konec, kterého jsem se skutečně obával nekazí celkový dojem. Jednoznačných 5* to sice není, ale vzhledem k tomu, že jsem se skoro celých 97 minut v kině řehtal smíchy, jinak hodnotit nemohu.

Zodiac (2007)

Čekal jsem daleko větší napětí a tempo, i tak se ale bez pochyb jedná o kvalitní podívanou. Největším lákadlem je podle očekávání příběh, který se nevyčerpá ani při dvouapůlhodinové stopáži. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že to mohlo být méně roztahané. Díky špičkové závěrečné půlhodině si ale Zodiac 4* s přehledem zaslouží.

Panna nebo orel (2010)

Na začátku to vypadalo o dost slibněji, ale ztráta času to není. Správně odlehčené chvíle se střídají s těmi poněkud trapnějšími, ale díky Emmě Stone a dialogy s rodiči jsem si film poměrně užil. Působí to celé poněkud nuceně, ale ani ve vážnějších chvílích tomu nedochází dech, takže řadím spíš k nadprůměru.

Úkryt (2002)

Fincher znovu nezklamal. Na minimálním prostoru dokázal opět vytvořit specifickou úzkostlivou atmosféru, která je spolu s postavou Burnhama největší předností filmu. Škoda jen, že příběh není o něco zajímavější a v některých fázích dost předvídatelný. Celkově ale rozhodě převládá spokojenost.

Letec (2004)

U Scorseseho jsem na delší stopáž už zvyklý, ale tomuhle filmu strašně ubírá na síle. Jakkoliv je totiž příběh Howarda Hughese zajímavý, dvě a půl hodiny mě bavit nedokázal. I přes výbornou technickou stránku a fantastické herecké výkony (především Cate Blanchett je opravdu úžasná) vyšší hodnocení než slabší 3* prostě vykouzlit nedokážu.

Svět podle Prota (2001)

Pomalu plynoucí snímek, který zvládá diváka nechávat v nejistotě o tom, jak to vlastně všechno vlastně je. V doprovodu vynikající hudby a dalšího Spaceyho hereckého koncertu je to skutečně zážitek. Perfektní to bohužel není (pomalé tempo kvůli kterému jsem se ke konci začínal nudit), ale musím uznat, že si mě K-PAX nakonec získal. ,,Every being in the universe knows right from wrong, Mark."

Jackie Brown (1997)

Na Jackie Brown se mezi výčtem Tarantinových filmů poněkud zapomíná, přitom mě osobně nepřijde o moc slabší než třeba tolik oslavované Pulp Fiction. Opět to celé stojí na dialozích, zajímavém (byť strašně se táhnoucím příběhu) i rádoby gangsterském prostředí. Opět se hodně kecá, hodně se ,,fuckuje" a moc se toho nestane. Opět to ale tak nějak nevadí. U Jackie mi ale absolutně chybí chuť si někdy v budoucnu projekci zopakovat. 4* si ale zaslouží.

Nesvatbovi (2005)

Až překvapivě výborná komedie. Jo, scénář je napsaný podle mnohokrát ohrané šablony a ke konci tomu silně dochází dech, ale vzhledem k tomu, že jsem od toho nečekal zhola nic, musím hlavně chválit. Wilsonovi s Vaughnem to klape, Rachel je božská, ostatní herci sekundují taky zdatně. Největší předností je však jednoznačně odlehčená pohodová atmosféra a solidní množství zábavných situací. Možná škoda, že to nebylo o 20-30 minut kratší, ale jinak skvělá oddechovka.

Východní přísliby (2007)

Rozhodně nepatřím mezi příznivce Cronenberga a vlastně ani Mortensena, ale tady mě tohle duo takřka nadchlo. Prostředí Londýna, východní přízvuky a úderný příběh vytvořily opravdu zajímavý film o tom, že snaha najít lepší život, nekončí vždy nejlépe. Navíc zde výborně funguje vykreslení mafiánské organizace i samotných postav. Rozhodně doporučuju.