• Krátkometrážní

Bourneovo ultimátum (2007)

Třetí díl opět přímo navazuje na předcházející zápletku a o to je jenom dobře. Pokud si pamatujete různé detaily, které se odehrály v předchozích dílech, užijete si film o to víc. Hlavně je to ale neskutečně dobře zvládnutá akce, kterou si vychutná každý fanda žánru. Příběh je vlastně pořád ten samý, ale jde do tuhého, je to zajímavější, napínavější, rychlejší, drsnější... Navíc dostávají větší prostor i další postavy a především Julia Stiles se chytla skvěle. Zkrátka třetí díl s přehledem trumfuje své předchůdce a i když mě štve, že v plánovaném pokračování bude chybět Damon i Greengrass, určitě si to nenechám ujít.

Bourneův odkaz (2012)

Trochu zbytečné a dlouhé, ale dívat se na to pořád dá. Dost mě ale mrzí, že nejlepší částí filmu je úvodní půlhodina, pak je všechno až moc zamotané a postavy z původní trilogie přinášejí spíš zmatek než vysvětlení. Jako samostatný na nic nenavazující film by to bylo dost možná lepší.

Bournův mýtus (2004)

Bournův mýtus navazuje přesně tam, kde nás nechal Agent bez minulosti. Jsem proto rád, že jsem druhý díl viděl bezprostředně po tom prvním - odkazy na již uskutečněné události jsou poměrně časté, ale podívaná je to skvělá i bez znalosti souvislostí. Bourne se dostává ještě do větší formy, trochu přibývá akce a hlavně filmu prospěla změna na režisérské stoličce. Greengrassova akční kamera je neskutečná a posouvá Bournův příběh zase o něco nahoru. Navíc potěší role Karla Rodena, akorát moc nerozumím tomu, proč jsou pravidelně do rolí ruských ,,podnikatelů" dosazování lidé jiné národnosti. Tak jako tak, je to kvalitní podívaná, která hravě předčila první díl. Na 5* to ale ještě není.

Božský Bruce (2003)

Vyloženě špatné to není, ale funguje jenom chvilku. Nápad je to dobrý, ale poněkud nedotažený, Carrey mě navíc už nebaví jako dříve. Na druhou stranu ale potěší příjemná Jennifer Aniston (mně se fakt tady líbila) a Morgan Freeman, který dokáže perfektně zahrát zřejmě cokoliv. Celkově slabší průměr.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Tohle bylo jednoduše příliš. Ze začátku jsem to bral s nadhledem a u některých scén se i nahlas smál, ale čeho je moc... Filmová umělá krev mi nijak nevadí, ale některé zdejší ,,nápady" byly zvrácené natolik, že do filmu podle mě nepatří. Alespoň ne do takového, kterému bych mohl dát lepší hodnocení. Tahle zábava totiž absolutně není mým šálkem kávy.

Bratr (1997)

Vlastně typický Balabanův film. Ze začátku nicneříkající nuda, pokusy o hlášky moc nevychází a dost dlouho trvá, než se pořádně začne něco dít. Pak ale začíná vycházet najevo, že film dokáže sdělit zřejmě všechno, co chtěl. Od Bratra jsem čekal trochu něco jiného - něco ve stylu ,,já na bráchu, brácha na mě"... Tohle je jiné. Jednoduchý příběh totiž není ani tak o vztahu dvou bratrů, jako spíš o Danilovi samém, o drsném petrohradském podsvětí, o hodnotách... V hlavní roli ani ne herci, ale ponuré ruské prostředí, podivná hudba a povedená scéna s brokovnicí. Určitě to šlo zpracovat lépe, ale ve výsledku převládla spokojenost.

Bratři (2009)

Jeden z mých více oblíbených válečných filmů, ač o válce samotné zas tolik není. Zaměřuje se na její následky a dopady na lidskou mysl a působí velmi věrohodně. Plus má oblíbená Natalie Portman v roli ženy, o kterou oba bratři usilují. Emocionálně velmi silný zážitek.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

,,Damn! We're in a tight spot!" Překvapivě poklidný útěk trojice trestanců, který místy až zoufale postrádá šťávu. Pár scén pobaví, vesměs ale platí, že celý film táhne Clooney a jeho kulišácký výraz. Další snímek z dílny bratří Coenů, který mě příliš neoslovil.

Brestská pevnost (2010)

Silný a nemilosrdný film, co jiného také od bělorusko-ruské produkce čekat... Na začátku to tak ale příliš nevypadalo. Počáteční předválečné scény působí strašně nuceně, jakmile však zazní první výstřely, přichází krutá filmová válka se silným příběhem o nerovném boji, beznaději i hrdinství. Tvůrci přitom neodvrací kameru od krve či urvaných končetin a zvládají poměrně dobře předat i emoce. Povedený příspěvek do žánru válečných filmů.