• Krátkometrážní

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Jedna z nejlepších bondovek - výborný padouch, solidní příběh, Connery jako 007, svatba, nindžové - prostě co víc si přát?

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Pro mě jeden z nejlepších filmů o teenagerech, který jsem měl možnost vidět. Trochu jsem měl obavy z toho, že to bude zase typická americká blbost ze středoškolského prostředí, ale tohle je jiná liga. Už po pár minutách mě naprosto pohltila atmosféra filmu a když poprvé zazněli Bowieho Heroes, věděl jsem, že se zase jednou dívám na výborný film. Potěšila mě hudba, výborní mladí herci a hlavně to, že ve mě nějaký film po dlouhé době vyvolal solidní dávku emocí. ,,I feel infinite."

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

,,Nothing lasts." Mám Finchera rád. Tohle je jeden z důvodů. Jeho filmy mě vždy dovedou zabavit, dojmout i překvapit. A s Buttonem je to stejné. I takový originální a zajímavý příběh by ale bez práce režiséra zřejmě nebyl ničím, co by se vrylo do paměti, ale tady se sešlo mnoho maličkostí a společně vytvořily dokonalý film, který mě zasáhl. Kromě Finchera je to výborná hudba, která dodává jednotlivým scénám dostatek emocí a výborná herecká sestava. Vznikla tak neobvyklá, ale o to krásnější lovestory, která zaujme a dá důvod k přemýšlení. Navíc po celé dvě a půl hodiny vůbec nenudí a to je klíč k úspěchu. Výborný film. ,,Good night, Benjamin."

Nespoutaný Django (2012)

,,Gentlemen, you had my curiosity, but now you have my attention." Tato filmová věta se poměrně dobře hodí na popis mého vztahu k Tarantinovým filmům. Jo, většinu z nich jsem si nenechal ujít, ale nadšený jsem z nich byl málokdy. Ale tohle se povedlo natolik, že má nyní Quentin mou plnou pozornost. Westerny mě normálně tolik neberou, ale pan režisér dokázal vytvořit něco, u čeho se nejde nebavit. Krví, vtipem ani rasismem se tady vůbec nešetří, Django tak nemusí sednout každému, ale kdo tuší do čeho jde, rozhodně nebude zklamán. Tohle je film, který kromě jednoduchého příběhu nabízí především výborné herecké výkony - Foxx vytvořil naprosto výborného nekompromisního hrdinu (z Tarantinovy filmografie pro mě dost možná nejlepší postava vůbec), Waltzův zubař naprosto nemá chybu a Samuel L. Jackson perfektní jako vždy. Dokonce mi sedl i DiCaprio a to ho normálně dvakrát v lásce nemám. Krom toho musím vyzvednout výborný soundtrack, který nepřetržitě poslouchám od návratu z kina a výborně zvládnutý konec. Výborný film, výborný zážitek! ,,Say goodbye to Miss Laura!"

V jako Vendeta (2005)

,,Remember, remember the fifth of November." Skvělý film, těžící hlavně z výborného příběhu a obsazení Natalie Portman do hlavní role. Celé dvě hodiny utekly jako nic a musím tak uznat, že mě už delší dobu žádný film takhle nebavil. Na to, že se jedná o McTeigueho premiéru, nelze než smeknout.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Druhá světová dost možná ještě nebyla zpracována lépe. A že se o to snažil už kde kdo, Spielberg ale servíruje něco navíc. Ano, stejně jako k asi každému válečnému filmu, mám i k Saving Private Ryan určité výhrady jako třeba přehnaný amerikanismus, místy zbytečně vyhrocené citové okamžiky, jakoby se snad režisér snažil dohnat diváka k pláči, ale to jsou drobnosti, které se dají hodit za hlavu. Ostatní aspekty jsou totiž prvotřídně zvládnuté a i přes poměrně dlouhou stopáž jsem si užil téměř každou minutu filmu. Klobouk dolů.

Pěrekrjostok (1999)

Přiznám se, že moje hodnocení možná není úplně objektivní. Перекресток je filmem, který má v mém srdci zvláštní místo a proto jednoduše musím hodnotit pěti. Je to nesmírně milá romantická komedie, která se sice nevyhne občasnému klišé, ani nepřekvapí pestrým příběhem (spíš je to banální lovestory), ale já proti tomu nemůžu říct křivého slova. Příjemní herci, nenucená romantika, vynikající hudba a korektní ruský humor, to vše mi naprosto sedí a proto je to jeden z filmů ke kterým se už přes 10 let vždy rád vracím.

Zdrojový kód (2011)

Tak tohle mi sedlo. Originální námět, výborný Jake Gyllenhaal, velmi poutavé provedení a máme se hned o čem bavit. Source Code sice zřejmě nebude filmem, který si budu dokola nespočet krát pouštět, ale na jednorázovou projekci je jako dělaný. Zaujme jak vizuálně tak dějově a díky krátké stopáži nestihne nudit. Maximální spokojenost.

Insomnie (2002)

,,Let me sleep. Just let me sleep." Nolan opět jednoznačně boduje. Jeho film je tentokrát postavený na celkem jednoduchém příběhu (minimálně ve srovnání s Mementem), ale hlavně na zatraceně dobré atmosféře, a zase to funguje. Prostředí Aljašky, scény v mlze, napínavá hudba. K tomu naprosto výborný Al Pacino a dlouhé bezesné noci. Co víc si u thrilleru přát?

Všemocný (2011)

Skvělý a výborně zpracovaný námět. Ano mnozí tady píší, že to šlo dotáhnout dál a něco pravdy na tom je, já jsem ale spokojen. S tím jaké blbosti jsem za poslední dobu viděl (ať už s podobnou či zcela jinou tematikou), musím i malinko přimhouřit oko a hodnotit pěti. Myslím, že si to tento film zaslouží. Cooper s De Nirem byli výborní, režie a hudba také, kromě občasných nudných chvilek (kterých nebylo moc) ani nemám co vytknout. Konečně se zase jednou našel film, který je originální, zajímavý i poutavý. Přál bych si více takových snímků.