Tatínkova sláva (1990)

Báječná rozprávka plná citov, láskavej ochrany rodičov a predovšetkým film plný úprimného ničím nerušeného detského šťastia a radosti, ktoré režisér veľmi otvorene a nevtieravo preniesol na plátno. Podobný film: Mamičkin zámok.

Hrob světlušek (1988)

Hrob svetlušiek je krásny beznádejný dojemný príbeh, precízne premyslený a vypracovaný, ktorý dosvedčí, že aj umelecké anime má nesmiernu potenciu poskytnúť a vykresliť divákom dianie na obrazovke, ktorému by sa aj živé prevedenie len ťažko priblížilo. Jedine srdcom a s troškou empatie sa dá tento anime skvost dokonale precítiť. Napriek tomu, že Hotaru no haka vznikol pomerne dávno, ešte aj dnes obstojí svoje miesto medzi trhákmi v tomto žánri. Podobné filmy: Môj sused Totoro, Hotaru no haka, Hadashi no Gen.

PVC-1 (2007)

Film sa mi javil ako veľmi amatérsky, statickosť kamery len zbytočne naťahovala dej a úroveň dialógov bola mizerná. Avšak, keby film bol nemý a celá práca by ostala len na mimike hercov, tak by to filmu úctyhodne napomohlo.

Ať vejde ten pravý (2008)

Prínosom filmu je hlavne jeho utiahnutosť, chýbajú z neho veľkolepé búrlivé citové výlevy a efektné dramatické zvraty. Premyslený a chytrý film, ktorý naozaj vážne spracúva frustrovanosť hlavného hrdinu a s divákom narába ako s dospelým. Film chladný ako mrazivá stockholmská noc , ale predsa dokáže zahriať pri srdci. Jedna ozajstná severská rozprávka, brutálna, ale krásna.

Titanic (1997)

Nádherný príbeh o ozajstnej láske, výzvach a prekážkach... Cameronov Titanic je vynikajúcim a vážnym dielom, v ktorom je mimoriadne dokonalo prepracovaná katastrofa do najmenšieho detailu, ale z druhého uhla pohľadu ústredný milostný príbeh nebola zrovna najvhodnejšia voľba hodná spomienke obetí. Cameronove slová "I'm the King of the World! " boli rozhodne na mieste.

Dospívání po americku (1993)

Hoci téma je každodenná, napriek tomu film nie je ani zďaleka priemerný a to hlavne zásluhou hereckých výkonov. Dvaja veľmi dobrí herci predviedli ozaj veľkolepú hru, ale Dicapria by som vyzdvihla, ktorý už aj ako malý hral veľmi presvedčivo.

Láska je láska (1998)

Veľmi hodnoverný film bez akéhokoľvek prikrášľovania. Herecké výkony oboch dievčeniec taktiež veľmi hodnoverné. Také typické európske, veľmi jednoduché a citlivo natočené. Podobný film: Lijla 4-ever.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Môžme spoznať krajšie aj tie temnejšie stránky Švédska, ale hlavne drsnosť, ktorá celý svet obkolesuje. Män som hatar kvinnor je veľmi vydarené krimi, má svoje chyby, je aj trošku dlhý, ale rozhodne stojí za to vydržať až do konca. Škandinávska príroda už samotná vytvára úžasnú potemnelú atmosféru, vyzdvihuje film úplne do vyšších rovín, a toto si myslím, že bude americkému remake určite chýbať. Je žiaduce pochváliť aj pútavosť, napínavé a drsné scény, ktorých je práve akurát. Za poslednú dobu jeden z najlepších filmov svojho žánru, pre milovníkov žánra a škandinávskej kinematografie nevynechateľný kúsok.

Mlha (1980)

Ja neviem, väčšina tu chváli niečo, čo som ja v tomto filme vôbec nenašla. Nebude to dobou a ani terajšou hororovou tvorbou, lebo k poväčšine novodobým klasikám mám odpor a poriadny odstup. Pomalé tempo sa udrží až do konca a divák sa vôbec ničoho prevratného nedočká, na vine je možno až príliš jednoducho spracovaný inak celkom originálny scenár,

Déšť (2001)

Zvláštnu atmosféru filmu vytvorí samotný obsah dotvorený pomocou snových obrazov. Režisér predstavuje situácie a emócie, ktoré americké a iné väčšie filmové štúdio dokáže poväčšine len otrepanými frázami a situáciami. Jednoduchý, ale aj spletitý príbeh lásky, postavenie utečencov a otázka peňazí vykreslená bez prekvapujúcich zvratov, veľkolepých efektov, známych hercov a veľkého rozpočtu. Mimochodom odhalenie Barana a takisto aj záver je jedným z najkrajších a najčistejších momentov.