Mluv s ní (2002)

Baletka a ošetrovateľ, toreadorka a novinár a ticho. Film „rozpráva“ o neschopnosti komunikácie a zároveň sa cez postavu Benigna dosť morbídne vysmieva zo seba samého.

Kůže, kterou nosím (2011)

Frankenstein v postmodernej situácii. Oveľa temnejšie, rušivejšie a násilnejšie než rané filmy s podobným námetom (Matador), obsahujúce všetky zaručené almodóvarovské trademarky, ale servírované ako chladený Dom Pérignon.

Světáci (1969)

Skvelá triedna komédia, kde Podskalský odhalil fiasko socialistickej prevýchovy na „nového človeka“.

Hoří, má panenko (1967)

Slávny, zvláštne frustrujúco smiešny film českej Novej vlny - absolútnym vrcholom je sekvencia s horiacim domom ( »Otočte ho aspoň!« »Vždyť on se tam stejně dívá.« »No nedivte se, vždyť mu hoří barák!« »Dedo, není Vám zima?« »Tak pojede blíž k vohni, né!?«).

Vše o mé matce (1999)

Simplemente excelente. Príbeh ženy, ktorá po smrti syna hľadá jeho otca a stretá veľké množstvo neurotických žien, o ktoré sa stará ako matka, je jednoducho úžasný. Výkon Cecilie Roth ako Manuely je (ne)uveriteľne precítený a prežitý, doslova zakúsime všetky jej emocionálne stavy. Penélope Cruz, nešťastná mníška Rosa, si vie udržať optimizmus a sladkosť i uprostred absolútneho zúfalstva. Marisa Paderes odvádza prvotriedny výkon ako starnúca divadelná hviezda Huma, ktorej láska k nemilosrdnej kolegyni Nine (Candela Peña) motivuje všetko konanie. Antonia San Juan nám znova dáva súkromné hodiny sebadôvery a útechy v roli transexuála La Agrado a Manuelyn syn Estéban (Eloy Azorín) vystihuje snílka v každom z nás. Pokiaľ ide o vizuálnu stránku - prepracovaná ako v každom Pedrovom filme - dominujú hlavne otiene červenej a modrej evokujúce tóny smútku, hnevu, vášne a úzkosti. Na konci fimu si v celej komplexnosti uvedomíme význam odkazov na klasické diela ako „All about Eve“, čo je rámcom pre „divadelnú“ zápletku a „A Streetcar Named Desire“ uvádzajúce existenciálne východisko pre väčšinu týchto postáv. Avšak je veľmi veľa ciest ako to uchopiť. Koniec koncov je to plné lásky, nenávisti, straty, materstva a priateľstva...

Spoutej mě! (1989)

Prvý z Almodóvarových filmových vrcholov a celkovo vrchol romantickej čiernej komédie, ktorá dokáže byť dokonale absurdná, smiešna a príjemná súčasne.

Rozvod po italsku (1961)

Trocha morbídne, ale spôsobom, ktorý nikoho neurazí. Tou svojou keatonovsky kamennou tvárou predvádza Mastroianni jednen zo svojich vrcholných výkonov!

Anděl zkázy (1962)

Možno porovnať s "Le charme discret de la bourgeoisie". Oba filmy skúmajú vzťah spoločenských elít ku konvencii. Pokiaľ druhý skúma zlé sny evokujúce strach z odhalenia, prvý zachytáva umelú izoláciu vytvorenú spoločenskými rituálmi: opakovanie úvodnej rozlúčky nakoniec vyslobodí hostí zo zajatia, pretože nahlas vyslovia želanie odísť, čo distingvovaný hostiteľ na začiatku opomenul; úspech napriek tomu zostáva pochybný - otrokárom je konvencia sama. Nenápadný pôvab buržoázie naopak demaskuje elitu ako predátora - imperialistu, vraha, dílera, cudzoložníka - skrývajúceho sa za konvenciu. No nie až tak zlomyseľne ako práve tento film.

Tramvaj do stanice Touha (1951)

Jedna z najintenzívnejších, najsubtílnejších a tiež najdrsnejších drám je v siršom zmysle o znásilnení všetkého citlivého a jemného brutalitou a silou modernej spoločnosti. Tá je vo filme okrem animálneho Marlona Branda zastúpená celým zvyšným ansámblom. Elia Kazan sa stal známym najmä vďaka výpravným projektom ako V prístave (1954) či Na východ od raja (1955), v intímnych lokáciách ale vedel robiť hotové zázraky.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Mal som strach z negatívnych recenzií, ale ak máte radi LOTR, nie je čoho sa báť. Peter Jackson nás privádza späť do Stredozeme, akoby sme ju nikdy neopustili. Z toho dôvodu je Hobit na rovnakej úrovni ako LOTR I a LOTR III, a dokonca lepší ako LOTR II.