Acidman (2022)

Taká pohodová indie vzťahová dráma o otcovi a dcére, ktorí sa roky nevideli, lebo starý prerušil akýkoľvek spôsob komunikácie. Jedinú komunikáciu, ktorú udržuje, je s mimozemšťanmi. Celé to je také trochu uletené s občasnými dobrými hláškami, avšak na pozadí skutočných citových interakcií dvoch blízkych a zároveň vzdialených osôb. Super kamera, pekné farby... Ono to vyšumí cez noc do stratena a zabudnutia síce, ale príjemne sa na to pozeralo. P.S. To sci-fi v anotácii k filmu nejako nepasuje.

Cesta ven - The Kindness of Strangers (2023) (epizoda)

Druhá epizóda vymakanejšia od prvej i napriek idiotskému chovaniu sa postáv. V jednotke pila krv vedúca zájazdu, tu pre zmenu Julie a Fatima + zavalený kokotko v sutinách domu. Šikmoočko zase neuveriteľne otravný s čajom. To slovo tu zaznelo snád' tisíc krát dnes!

Cesta ven - Strangers in a Strange Land (2023) (epizoda)

Uškriekaný rozstrel druhej sezony u mňa na hodnotení nepridáva. Autobus s nehercami veští dalších dvadsať sezon, ako som vytušil už na konci jednotky. Vedúca zájazdu by si zaslúžila jednu pecku do držky! Mladý tlstý černoch nie a nie sa vymáčknuť k odpovedi. Kurwa, zabíjal by som! Ale dejovo OK.

Last Sentinel (2023)

Výborná postapokalyptická dráma založená na dialogoch , ktorá s divákom rozohráva pomerne slušnú psychologickú hru a ktorá dokonca dokáže prekvapiť (pre mňa) nečakaným rozuzlením. 80%

Chléb a sůl (2022)

Film o klavíristovi s názvom Chlieb a sol mi evokoval suchú, komornú drámu. Dostal som dosť pocitovo nepríjemnú, miestami až nepohodlnú, drámu o chalaniskovi, ktorý sa vymakal na uznávaného klavírneho virtuoza a ktorý prišiel na prázdniny vegetovať a poflakovať sa s partičkou svojho brata, v ktorej exceluje jeden absolútny kokot v kšiltovke, koledujúci si jednoznačne o problém. Veľmi ma prekvapilo, že som vo filme nikoho z učinkujúcich nepoznal. Zistil som si, že hlavný hrdina je skutočný klavírista a tá buchta, ktorá celý čas po ňom išla, má na YouTube tiež nejakú skladbu, ktorú sama spieva. No a borec, ktorý toto celé natočil, tak to je jednoznečne nová vychádzajúca hviezda polskej kinematografie. Dajte mu prachy a Hollywood mu padne k nohám!!!

Matka (2022) (seriál)

Celkom slušná psychologická krimi záležitosť s parádnými hereckými výkonmi. Dokonca sa v nej riešia i vzťahy, takže je to kombinácia, ktorú ja mám, ked je pohromade, najradšej. Príbeh je tiež výborný, avšak mám už podobných vecí napozeraných veľa a tak som si všimol pomerne ľahko indície, ktoré napovedali, k akému asi záveru sa dopracujem.  Matka má niekoľko chybičiek krásy. Ako napríklad, že chlapík ma v base dámsku návštevu bez dozoru, alebo útek zo súdu...  Ale to sa s vypnutím mozgu dá úplne v pohode prepáčiť. Postavy sú príjemné, nikto ma absolútne nesral a celú seriu som si užíval. Posledná epizoda mi prišla akoby narýchlo zbúchaná, ale s prižmúrením oka tie štyri dám.

Blaze (2022)

Film, ktorý svojou formou skôr pripomína videoklip k muzike, ktorá je v ňom použitá a na ktorej pozadí sa odohráva celkom slušná dráma. Avšak ku koncu som toho 'artového divadla' mal už "plné brýle". 30%

Vrch řvoucích lvic (2021)

Film o babách a (hlavne) pre baby. Tri hrdinky sa nudia vo vidlákove a spolu s nimi i divák (ja). K nejakej filmovej akcii a dejovému posunu dôjde okolo 50. minúty. K hlavným hrdinkám som necítil absolútne nič, žiadne pozitívne emócie. Skôr naopak, pekne ma srali svojim chovaním a kecami, ktoré navyše sa nedali počúvať v ich rodnej reči. Filmu chýba nejaký väčší psychologický presah. Cítiť, že to točila mladá režisérka. Verím, že ženské publikum film docení viac, ako ja.

Falcon Lake (2022)

Záver, ktorý sa v coming of age filmoch len tak nevidí. Navyše za sprievodu (pre mňa) namakaného beatu som dokonca premýšľal i nad piatou hviezdou. Výborný filmový zážitok, ktorý vo mne slušne zarezonoval a kvôli tomu koncu rozhodne nevyšumí do prázdna.

Blízko (2022)

Ja som si nechtiac prečítal, po pár úvodných minútach, tagy k filmu a bál som sa, že som si sám sebe celý film vyspoiloval. Našťastie to tak nebolo. To je prvá vec, ktorú kladne hodnotím a pridávam za ňu jednu hviezdičku naviac, pretože ma Lukas Dhont prekvapil absolútne nepripraveného. Film, postavený na vynikajúcich, až dokonalo bezchybných, hereckých výkonoch, so mnou veľmi silno emotívne zatriasol. Treba sa pripraviť na časté pocity istého diskomfortu, ktoré nedokázala odľahčiť ani nádherne farebná kamera celej snímky, ktorá vypadala skôr ako z romantického žánru. A druhú vec, ktorú by som rád vyzdvihol bolo, že tvorcovia vedeli , kedy prestať s nepríjemnými situáciami a odľahčiť tiesnivé napätie. Mno, priznám sa, že som rád, že už to mám za sebou. 80%