Otec (2020)

Pozrel som sa na The Father hlavne zo zvedavosti, kvôli vysokému tunajšiemu hodnoteniu. Nešlo mi do hlavy, že čo môže byť také suprové na dráme o chlapíkovi, ktorý trpí demenciou, a vzťahu s jeho dcérou. Po prvých úvodných minútach filmu mi spadla sánka a veru, dostalo ma to nepripraveného. Tým, že je film natočený a vyprávaný z pohľadu starého chlapíka, ktorý sa neorientuje v čase a priestore, pozdvihuje   Florian Zeller túto tému do úplne iného levelu. Nevšedný a neobyčajný filmový zážitok. Miestami som sa cítil až nepohodlne kvôli tomu, ako sa foter zachovával občas k svojej dcére. Veľmi smutné až depresívne. Treba sa na to psychicky nastaviť.

Los parecidos (2015)

Los Parecidos je skôr ako horor temným  Sci-Fi s vymakaným retro vizuálom a musím uznať, že sa mi to dostalo do hlavy a hlboko pod kožu. Ten príbeh jednoducho nemá chybu i napriek jeho lacnom prevedení a idiotskému chovaniu sa postáv. ( Matku malého Ignácia by som zajebal bez mihnutia oka hned na mieste!) Ja tieto temné a záhadné záležitosti mám rád a preto sa prikloním k vyššiemu hodnoteniu.

Niewidzialna wojna (2022)

Netuším, do akej miery sa sám Vega vo svojom autobiografickom filme zidealizoval, ale život mal veľmi zaujímavý. Už ako decko dokázal skrz svoju nesmiernu inteligenciu manipulovať s rovesníkmi, ale i s dospelými. Vo filme je zobrazené, ako sa dostal (ako totálny laik) k režisérskemu remeslu či k stykom s pruškovskými gangstermi, s polišmi, o ktorých nakrútil seriál Pitbull (2005) či s vysoko postavenými cirkevnými  hodnostármi. I napriek tomu, že ide o životopisnú snímku, Vega dokáže pracovať s napätím rovnako, ako vo svojich krimi filmoch využívajúc k tomu namakanú muziku. Samotný film ma ku koncu už trochu nudil, ale ak to bola všetko pravda, tak je u mňa ešte väčší frajer, za akého som ho mal!

Bez viny (2022) (seriál)

Anglická psychologická krimi dráma zasadená do Notinghamu , v ktorej Vicky McClure (Line of Duty (seriál) (2012) , Trigger Point (seriál) (2022) ) hrá matku, ktorej dcéru zavraždili. Chlapík, ktorý sa k činu priznal, vyšle obom rodičom nahrávku, v ktorej všetko ľutuje so žiadosťou o vzájomné stretnutie vo väzení. Popritom sa začnú na povrch postupne vyplavovať záhadné okolnosti okolo úmrtia mladej Maisy. Je to taká jednohubka, ktorá rýchlo odsýpa. Vicky  McClure podáva štandardný výkon, akoby ani nepotrebovala svoju rolu nacvičovať. Nie je to nič svetoborného, ale ani to neurazí. Trochu napätia si divák užije v base, ked v istých situáciach sa kamera celkom slušne pohrala s divákovou hlavou a dokázala vytvoriť dosť nepohodlný pocit. Silnejšie tri hviezdy, alebo slabšie 4. Kvôli Vicky McClure sa prikloním k vyššiemu hodnoteniu ja osobne.

Summering (2022)

Coming Of Age pre mladé žubrienky. Ja som sa síce bohovsky nudil, ale malo to dobré také tri scénky, ktoré sa mi nesmierne lúbili. Prvá bola s obrazom, druhá s mobilom a tretia seansa, ked otvárali oči. Ale to bohužial na vyššie hodnotenie, ako dve hviezdy, pre mňa nestačí i napriek tomu, že tomu nemôžem uprieť takú nenásilnú a civilnú formu vyprávania, ktorú som ocenil. Keby som bol mladou babou v ich veku, štyri hviezdy nabeton.

Sneengle (2021) (seriál)

Veľmi depresívna sociálno psychologická dráma s kriminálnym podfarbením, na ktorú treba byť mentálne nastavený a psychicky pripravený, pretože maličký vám vyvrieska dieru do hlavy (3.epizoda bola pre mňa čistý hardcore) a matka zase uvarí krv v žilách. Tá by si zaslúžila jednu poriadnu do držky! A jej máti to isté. Chvalabohu, mám to už za sebou. Z celej tej série celkom slušne mrazí. V každom prípade seria končí, podľa mňa, slušne namakaným záverom, ktorý zanechá v divákovi silný emočný dojem z aspoň jednej nezodpovedanej otázky.

To Leslie (2022)

To Leslie ubíja. Ubíja svojou dlžkou i svojim obsahom. Milujem filmy o troskách, ktoré nájdu zmysel života, vzchopia sa, vyhrabú zo sračiek a nakoniec sa im darí, avšak tuna to príde v záverečných troch minútach. Celý film ma trýznilo sa pozerať na hlavnú hrdinku, ako sa "uchlastáva" k debilite a celý film som čakal, kedy príde ten zlom, tá svetlá chvílka transformácie a ona nikde. Vo filme ma zaujali akurát dve postavy- Royal a Sweeney, ktorí jej podali pomocnú ruku. Ale i tak nechápem, že kto má potrebu robiť filmy o niekom, kto rozmrdal všetky prachy z výhry na chlast a drogy a padol na dno. Ved takých osudov tu je okolo nás všade veľa.

Cela (2000)

Absolúne nadčasový film. Neuveriteľne namakané efekty na rok 2000! Občas som mal pocit, že sa nachádzam uprostred obrazov od Salvatora Dalího. Totálne šupy! Príbeh tiež skvelo odvyprávaný. Navyše to má hlavu aj pätu plus civilné hercké výkony Jennifer Lopez a Vince Vaughna. Ziadne heroické pátosy a to sa mi na tom veľmi páčilo.

Městečko Three Pines (2022) (seriál)

Pohodová, oddychová krimi vhodná na piatkový/sobotný večer s príjemnými hlavnými postavami, občasným humorom a dobre napísanými dialogmi, ktorá sa odohráva v mestečku, kde každý pozná každého a miestni moc neradi spolupracujú s políciou. V ôsmich epizodach sa riešia dokopy štyri prípady, ktoré na seba nenadväzujú (jeden prípad na dve epizody) a na pozadí ktorých ešte 'okrajovo' riešia jeden, akože taký hlavný. Neurazí, nenadchne a ak náhodou bude druhá sezona, tú už ťahať nebudem. Silnejšie tri hviezdičky.