Old Guard: Nesmrtelní (2020)

The Old Guard je predvídateľným filmom na všetkých frontoch od začiatku až do konca. Ale! veľkým plusom je že je to vcelku zábavný akčný film s neskutočne sympatickým castom, a zaujímavou mytológiou ku ktorej by som sa rád vrátil... čiže teda dúfam, že Netflix nebude dlho otáľať s pokračovaním. Tie dve hodiny ubehli ako voda, bavil som sa, a taktiež som vďaka tomuto filmu našiel svoju novú #1 nočnú moru. 3.5*

Hamilton (2020) (divadelní záznam)

Tri roky dozadu, v lete 2017, som si po prvý krát vypočul celý Hamilton soundtrack, ktorý je dostupný na Spotify. Od prvého momentu som sa naprosto zamiloval do tohoto muzikálu, a doteraz si viem vybaviť kde a kedy som prvýkrát stlačil play, ako aj to čo som robil či cítil počas počúvania. Niekoľko mesiacov v rade som nepočúval nič iné, iba Hamilton soundtrack - doma, v práci, na cestách, všade a kdekoľvek. Do dnešného dňa sa s láskou a radosťou vraciam k tomuto klenotu. Každú jednu skladbu viem naspamäť od začiatku až do konca. Piesne z Hamiltonu sú niečo bravúrne, skvelo napísané, naspievané, vždy zo mňa dostanú emócie... a tých je teda veru požehnane. Naprieč týmito tromi rokmi som si neprial nič viacej než vidieť Hamilton. Vidieť show naživo? Pre to by som musel rozpredať svoje telo na orgány. Áno, samozrejme, videl som tú nelegálne natočenú verziu ktorá je na internete, ale to pochopiteľne nie je ideálne forma sledovania tohoto skvostu. Preto som bol nesmierne šťastný, keď tento muzikál bol zakúpený a mal ísť na veľké plátna. Predstava vidieť Hamilton v kine aspoň stokrát ma napĺňal nesmiernou radosťou. Avšak prišiel COVID, a Náš myšací panovník sa rozhodol, že Disney+ o rok skôr je tá správna voľba releasu. Aj napriek tomu, že by som preferoval kino (a stále dúfam, že bude aspoň v rámci nejakých výnimočných predstavení), tá možnosť vidieť Hamilton odo dnes minimálne raz za deň počas najbližších pár mesiacov v pohodlí domova, kde môžem bez hanby lip syncovať, a naplno si užívať každú sekundu, je a bude na nezaplatenie. Tento divadelný záznam je všetko v čo som dúfal, a ešte viacej. Filmová podoba Hamiltonu je vyzdvihnutá réžiou, kamerou, perfektným blokovaním; prvkami ktoré vás vtiahnu a nepustia od úvodného momentu, a zároveň vyzdvihnú všetko čo robí tento muzikál špeciálnym. Vidieť Renée Elise Goldsberry spievať a prežívať 'Satisfied' je niečo neuveriteľné, tak emočne nabité; vidieť jej herecký výkon vyzdvihuje ešte vyššie moju najobľúbenejšiu skladbu do výšin o ktorých som ani nevedel že existujú. Vidieť celý tento úžasný cast spievať, tancovať, odrozprávať príbeh na jednoduchom sete, a absolútne vtiahnuť človeka do tohoto sveta je proste skvelá ukážka toho prečo milujem Broadway, divadlo, muzikály... len tak mimochodom, nenahneval by som sa keby Disney zakúpilo práva na Hadestown, just sayin'. Hamilton si zaslúži všetok hype sveta pretože doručí všetko to čo ľudia vyzdvihujú, a prihodí niečo naviac. Hamilton je zaslúžený kultúrny fenomén, ktorý nepoľavuje ani po piatich rokoch na Broadwayi, práve naopak, obzvlášť keď je teraz dostupný pre všetkých. Viem, že som toho v skutočnosti moc nepovedal, a že vyzerám len ako fanboy (čo som), no toto sa oplatí vidieť; toto je must-see event roku 2020, roku ktorý nebol až taký skvelý v mnohých oblastiach. Tento muzikál naprosto MILUJEM, a je len veľmi málo vecí, ktoré má dokážu tak veľmi nadchnúť, inšpirovať, cítiť, ako to robí práve Hamiltonu. Veľké Ďakujem Lin-Manuelovi za jeho kreatívneho génia, a ja len teraz dúfam, že sa tú nájde viacero ľudí, ktorý budú zdieľať podobné pocity ❤️

Zem je láva (2020) (pořad)

Sľubný nápad pretavený do otravného finálneho produktu. Keby sa tvorcovia nesnažili správať k divákom ako k totálnymi idiotom, vysvetľovať každú jednu súčasť trasy, opakovať všetko desaťkrát počas epizódy, a nechali by súťažiacich ísť si svoje, Floor Is Lava by bolo omnoho zábavnejšou, energickejšou a napínavejšou podívanou. V súčasnej forme táto show pôsobí len ako televízna relikvia zo začiatku milénia, ktorú našiel stážista z Netflixu v archíve ABC.

Artemis Fowl (2020) odpad!

Nudné, zdĺhavé, otravné a naprosto pochopiteľné prečo Disney tak dlho váhalo s releaseom tohoto filmu. Ešteže majú Disney+ lebo toto by bol neskutočný flop v kinách, mimo toho že budú mať neskutočný prepadák na ich koncoročnom zúčtovaní. Stačí sa pozrieť na prvé ohlasy kritikov a divákov a je jasné, že nie som jediný kto opovrhuje týmto filmom. Keď už pre nič iné, Josh Gadd a jeho voiceover ma vytáčali od začiatku až do konca. Dialóg vo všeobecnosti pôsobí neskutočne dreveno, a tie všakovaké akcenty tomu nijako nepomohli. Akcie nenápaditá. Fantasy nemastné-neslané s tonou expozície, ktorá nijako nezaujala. Naozaj sa snažím nájsť niečo čo sa mi na tomto filme páčilo či ma pobavilo, alebo aspoň len trochu zaujalo. Mimo toho, že Colin Farrell je fešák a mám ho veľmi rád, tak Artemis Fowl neponúka absolútne nič okrem naprosto nezáživného materiálu a 95 minút nudy. Kenneth Branagh v mojich očiach klesol ako režisér a tvorca, a ostáva mi len dúfať, že Death on the Nile bude jeho vykúpením - naozaj nechápem ako tento film mohol byť tak neskutočne zlý v jeho rukách. Môj prvý odpad! od Robina Hooda z roku 2018. BIG Yikes! 😬

All Elite Wrestling: Double or Nothing (2020) (pořad)

Tak ako WWE, aj AEW nám ponúklo naprostú predtočenú wrestlingovú PPV klasiku. The Elite vs. The Inner Circle bola neskutočná porcia zábavy. Wrestling je mnohokrát o týchto hlúpych, zábavných momentoch, a tento match ich mal teda požehnane. Ja som sa bavil kráľovsky, plakal od smiechu, a Stadium Stampede bol highlightom môjho vcelku mizerného týždňa. Dovolím si tvrdiť, že tento zápas taktiež bude aj highlightom roku 2020, či wrestlingovej histórie... aspoň čo sa mňa osobne týka. Zvyšok PPV, tiež nebolo sklamaním. Dva zápasy by som pokojne nechal pre akúkoľvek epizódu Dynamite alebo dal Buy In hodinu. Nie, že by boli vyslovene zlé alebo nudné, ale nemali taký ten PPV feel, a keby niet main eventu, ktorý sme mali, hodnotím určite o hviezdičku nižšie. Z Championship zápasov kraľovala bitka o ženský titul, a Ladder Match bol taktiež famózny... len mi je ľúto, že v ňom zabili Darbyho. AEW mi viacej a viacej prirastá k srdcu. Skvelé charaktery, skvelý atléti, skvelé zápasy, skvelá prezentácia - väčšina funguje, väčšina ma baví viacej než nudí či vytáča. Ak ste tejto spoločnosti ešte nedali šancu, určite sa to oplatí!

WWE: Money in the Bank (2020) (pořad)

THE GREATEST MONEY IN THE BANK MATCH OF ALL TIME - plakal som od smiechu; bavil som sa neskutočne; nehorázne množstvo zábavných momentov; a s dvojitou vraždou ako čerešnička na torte. Zvyšok PPV má svetlé momenty, ale úprimne poviem, že až do zápasu o WWE titul som nevenoval priveľkú pozornosť (aj keď Sasha mala všetku moju pozornosť kedykoľvek bola na obrazovke 😍). Avšak keď nastal čas pre MITB, to bola jednoducho zábavná jazda od začiatku až do konca. Samozrejme že sa dá vytýkať veľa, a nenahneval by som sa keby zápas pridal pár minút v útrobách Titan Towers, no tento zápas bude jedna z mojich najobľúbenejších vecí tohoto roku, či wrestlingu vo všeobecnosti - kreatívna zábavná podívaná, a v to som dúfal.

WrestleMania 36 (2020) (pořad)

Chýbala tejto show energia bez divákov? Áno. Snažili sa (takmer) všetci zúčastnení? Áno, a ako. Vyčítať by som mohol mnohé od buildov, cez zápasy, po niektoré finishe. Avšak, tentokrát dám WWE pass len a len kvôli situácii v ktorej sa teraz všetci nachádzame, a že aj napriek tomu dokázali odvysielať show, ktorá dokázala pobaviť a miestami aj masívne nadchnúť. Keď už pre nič iné Boneyard Match & Firefly Funhouse Match si zaslúžia všetky hviezdičky na svete, a masívne vyzdvihli obe noci tohtoročnej Wrestlemanie... a ten naivný wrestlingový fanúšik dúfa, že uvidíme viacej takýchto super cool vyprodukovaných zápasov, obzvlášť s Fiendom & Takerom.

Hrátky s ohněm (2019)

Príjemná, milá, hlúpa komédia pre veľkých aj malých, ktorá neuškodí, neohromí, no pobaví v mnohých momentoch. Skvelý cast povyšuje tento film do menšieho nadpriemeru keďže to vyzeralo tak že všetci si užívali svoje úlohy a to sa odrazilo aj na filme samotnom. Netreba čakať mnohé a film milo prekvapí. 3.25*

Kočky (2019)

Aj napriek tomu, že to boli takmer dva týždne od kedy som videl Cats, tento film azda ani na jeden deň neopustil moje myšlienky. Úprimne... *Michal sa zastavil na moment, aby popremýšľal či naozaj cíti to čo chce napísať. Pokrútil hlavou a pousmial sa. Vedel jedno jediné - chce ostať verný samému sebe a neodpustil by si keby musel zatajovať svoju novonadobudnutú lásku k tomuto desnému muzikálu*... tento film som si užil až príliš moc a ja som si plne vedomý, že by som nemal lebo je to nehorázna filmová katastrofa, ale v tom je tá krása. Tom Hooper mal asi priveľké oči, alebo to bolo jeho ego, či to bola azda jeho hlúposť čo ho viedla k tomuto projektu (ktorého predloha je taktiež desná), no ja som vďačný že sa k tomuto projektu odhodlal. Cats je zarážajúci, mätúci, šialený, podivný, creepy film, ktorý od diváka očakáva mnohé a ja som len s otvorenými ústami sledoval A-list hercov a vychádzajúce hviezdy Broadwayu ako sa pohybujú po plátne čo by mačky a kocúri a kadečo iné. Po celý čas som mal na tvári ten najsprostejší úsmev lebo toto je taká hlúposť až je to prekrásne. Dovolím si aj tvrdenie, že niektoré muzikálové čísla sú objektívne skvelé a za tým si budem stáť, aj keď potom prikývnem na všetky ostatné argumenty proti tomuto filmu. Cats je beautiful spectacular trainwreck! a pravdepodobne moje najväčšie filmové guilty pleasure *chef's kiss* ♥

Malé ženy (2019)

Keby so robil rebríček svojich najobľúbenejších filmov na konci Decembra, tak by som bol nehorázne naštvaný na Gretu Gerwig a jej Little Women. Dôvod? Pretože by my absolútne rozbili celý rebríček na kúsočky čo sa týka každého jedného filmárskeho aspektu. Bez akéhokoľvek preháňania poviem, že Little Women je jedným z mojich najväčších filmových zážitkov, ktoré som mal nielen tento rok ale aj naprieč všetkými rokmi od kedy sledujem filmy. Greta Gerwig zložila dokopy jeden z najkrajšie vyzerajúcich filmov. Od farebných paliet, kostýmov, cez lokácie, a prácu kamery, strihu, svetla - absolútne famózny vizuálny zážitok. Alexandre Desplat ako vždy skomponoval nádhernú hudbu, ktorá prekrásne podčiarkovala každý jeden záber. Cast je absolútne famózny a je len ťažko mi zvoliť "on-screen MVP" tohoto filmu keďže všetci doručili top výkony, avšak len dodám, že rok 2019 skutočne patrí Florence Pugh a dúfam, že jej hviezda bude stúpať a stúpať a stúpať. Little Women trvá 135 minút no tento runtime nie je cítiť ani na chvíľočku, ba naopak, prial som si ostať s touto rodinou, s týmito dievčencami o niečo dlhšie a sledovať ich vzájomné interakcie, dobrodružstva, zaľúbenia a útrapy. Film je tak neuveriteľne vibrant a prekypujúci energiou aj napriek tomu, že je v momentoch neskutočne smutný a emotívny. Filmu nechýba vtip, šarm, hlboké emócie, či myšlienka. Knihu som nečítal, ani jeden z tých päťdesiatich natočených spracovaní som nevidel, no ak každá generácia dostáva svoje filmové Little Woman, ja som rád, že som dostal práve tú od Grety Gerwig a je týmu. Zvyčajne hovorím o filmoch v rámci "najobľúbenejších", no teraz poviem úprimne čo si myslím, a ja si myslím si že Little Woman je najlepším filmom roku 2019.