Hugo a jeho velký objev (2011)

Čekal jsem fantasy "za zrcadlem" pro celou rodinu (=hlavně pro děcka), ale dostalo se mi oslavy počátků kinematografie a dobrodružství s ním spojeného. Scorsese v poslední době točí filmy jak za mlada (co do počtu), ale stále ne a ne mě nadchnout. Chloë opět sympatická. Srdceryvné výlevy nemusím. Happyendů víc než dost. - 60 %

Zlatý kompas (2007)

Pohádka, co se tváří jako fantasy; další literární "bestseller" (rozuměj slušně se to pár týdnů prodávalo v USA), který prostě "musel" být adaptovaný; Kidman a Craig, kteří si asi chtěli zahrát v něčem, v čem by je mohli vidět i jejich vlastní děti; nudná a sterilní režie Chrise Weitze, která se naplno projevila až v Novém měsíci; kopa mluvící démonků, která samozřejmě nemá nic společného s mluvícími zvířaty z Narnie; a jak už to u dobrodružných fantasy bývá - originální příběh s Vyvoleným děckem (tady nepříliš vydařeně vybraná Dakota Blue Richards), které prostě musí zachránit svět (nepravděpodobně; skoro samo; najde si nové přátele a zažije kopu dobrodrůža). - 50 %

Let's Dance 2 (2008)

Film obsahuje přesně jednu dobrou taneční scénu (tu v dešti) za kterou by se nemusel stydět žádný lepší videoklip na MTV. Stavět na tom film se mi ale zdá přehnané. Ale teenkám se bude líbit a pro ně to bylo dělané, takže důvod jeho existence se dá omluvit. Ovšem jestli holkám vyhovuje sakramensky ploché vykreslení vztahů, žádná chemie mezi ústřední dvojicí (natožpak slušné herectví, aby jsme jim ty utrápené xichtíky věřili), tak to bůh s námi pánové. - 50 %

Odsouzeni k boji (2007)

Občas má člověk pocit, že dialogy mezi teroristy jsou dost odtržené od reality a jedná se spíš o encyklopedické zhrnutí důvodů konfliktů pro nezasvěcené diváky.

Gándhí (1982)

Nejde tu ani tak o precizní filmařinu, jako spíš o silný příběh s reálnými kořeny, v čemž je hlavní síla tohoto 3 hodinového eposu. Nemusíte s Velkouduší souhlasit, ale aspoň ji budete po zhlédnutí filmu respektovat.

Nejdelší den (1962)

Jak je možné, že o téhle klasice jsem nikdy neslyšel? Wayne a spol. ve filmu přinejmenším stejně dobrém, jako je Zachraňte Ryana. Ovšem místo epických bitev a potoků krve se tvůrci zaměřili spíš na taktiku boje a pohled ze všech možných úhlů.

Tenkrát na východě (2000)

Typický produkt na zalepní díry v programu na Nově či Primě. Ale když megaupload stávkuje tak co, že? Nemá to absolutně žádné vyšší (ani jiné) ambice, baví to jen tak napůl, zápletka je dost předvídatelná, ale pokud nevíte coby...

Dalkomhan insaeng (2005)

ČSFD: 83 %, IMDB: 77 %, reálná hodnota: kolem 60-ky. Nadabujte to a pusťte to v sobotu večer na Nově a rázem se zdejší hodnocení "zobjektivní", protože tyhle filmy vyhledává specifický vzorek obyvatelstva bývalého ČS. Zápletka zprofanovaná jak Tomio Okamura (prezident?), k postavám si nenajdete cestu, závěr nejen že nelogický, ale k*revsky natahovaný (že se to nemohlo líbit ani Vám!), sraz na ledním stadionu je nádhernou ukázkou typické dementní scény (jen jedna z mnoha): přijde sice na pozvání známého, ale na hodně neobvyklé místo, Sun-woo nemá rovnou v ruce zbraň, zato čeká až ji vytáhne ten druhý, přičemž i tak přežije pět bodných ran a ještě stačí (v momentě kdy se záporák začne vykecávat) vytáhnout pistoli a párkrát to do něho našít. Další "parádní" scéna je asi desetiminutový úsek po zakopání do mělké jámy a samozřejmě závěrečná sekvence. Prostě ne, ne a ne. Natočit to Američan, bude to parádní propadák, který taky všichni zdrbou. - 50 %

Pohwa sogeuro (2010)

První záběr na severokorejskou armádu parádní, zbytek filmu je křečovitý doják plný správňáckých studentů a hláška "podle skutečné události" se začíná čím dál víc zneužívat a překrucovat (kopy mrtvol na střeše). Nefunguje tam zhola nic. Hlavní "hrdina" právě mutuje, takže na mě působil (nebo spíš měl asi působit) jako drsnější kopie Chucka Norrise (podobný herecký projev tu ale je), generál Severních Korejců byl neskutečně béčkový (půjdu je zrubat sám), vztahy mezi postavy, jejich vnitřní pohnutky, potažmo celé jejich "herectví" nefunguje (a neobhájíte to ani jinakostí východní kultury). Zdejší hodnocení připište na vrub asianfilům, ne filmovým fandům. - 50 %

Lidice (2011)

České zapšklé maminy musí mět něco u čeho by si mohli zanadávat na za*rané Němce (pro které teď dělají). A že většina žijících Němců válku nezažila? To samozřejmě neřeší. Vím že budu za hovado, ale Nanking byl 1000x horší (v řečí čísel doslova >> 4 stovky vs. 400 tisíc).