Bottle Rocket (1994)

Možná zbytečně až moc ovlivněné The Clerks a stylem Jima Jarmusche. Celovečerák už má pak šmrnc, protože jde svou cestou. Ale stále je i tohle zajímavé pokoukání, a skutečně ta jazzová hudba je výborná,

Tenure (2008)

Příjemně natočený film o nepříjemných životních zkušenostech. Jeho devizou jsou uvěřitelné postavy, které se skutečně konečně nechovají jako idioti v mnoha dalších současných paskvilech, celé to má chytrý a inteligentní scénář, jemný humor, ale i nostalgii, jakýsi smutek. A klade to otázku, zda je důležitější definitiva, nebo vlastní já, byť pro zkostnatělé akademiky poněkud svérázné. V poslední době Luke Wilson hraje e vážně dobrých filmech a má větší charisma, než všichni aktuálně áčkoví herci dohromady.

Pastorova žena (2011) (TV film)

Jistě zajímavé téma, ale podané tak jednostranně... Žena je vzor všech ctností, skoro bez chyby, pastor je ďábel v lidské podobě... Já neříkám, že takoví hajzlové chlapi nežijí, ale tady mi černobílé rozhození rolí přišlo až příliš okaté.

Needle (2010)

Taková kombinace studentské vyvražďovačky, voodoo panenek a "tajuplného středověkého mechanického stroje". I když se to snaží, chybí tomu napětí, chybí tomu třeba nějaká legenda kolem té mechanické "hračky", a vlastně jen odškrtáváme povinný počet mrtvých, často zcela bez nápadu.

Prokouk hodinářem (1972)

Trošku zmatený příběh, ve kterém pan Prokouk působí jako pěkně negativní postava, navíc neschopná, aby pak za pomoci medvěda z lesa bojoval proti neustále zavřeným obchodům s cedulkami Přijdu hned (přičemž sám má jednu stále na hodinářství).

Bitevní loď (2012) odpad!

Obávám se, že tuhle zhůvěřilost někdo myslel vážně, a ne jako parodii - jak to celou dobu vypadá. Neskutečně klišoidní scény, dialogy, postavy, nelogičnosti, umocněné o to víc, kolik víc na to bylo peněz. Ale jak říkám, současnému publiku asi stačí, když na plátně něco řve, něco se tam míhá a má to hodně triků...

Nostradamus: 2012 (2009) (TV film)

Ach ano, před rokem dvěma to běželo na kabelovce. Říkal jsem si, jak zmateně je to natočené a vlastně to neříká nic nového. To, co mne skutečně zajímalo, nějaký hlubší rozbor, to zde chybělo. Důkaz, jak lze dvě hodiny zaplácat dojmy z Wikipedie a Blesku.

Zkrat (2011)

Dokonalá špionážní historka - něco mezi raným Ludlumem a zralým Hitchcockem. Meditativní použití hudby, velice slušná práce s kamerou, barvami a obrazem (jinak kameraman má můj obdiv, kam všude musel vlézt a aranž jednotlivých scén je skutečně dokonalá - jak v oblasti skriptu, tak i denní nálady (ráno má náladu rána, podvečer podvečera, slunce zapadá tak, jak má). Jo, přišlo mi to chvílemi trochu moc feministické, ale pořád uvěřitelné - zhruba jako první filmový Bourne s Chamberlainem. Jo, Salt a Matt Damon by se měli učit, jak se to dá udělat skutečně napínavě, s atmosférou. (Mimochodem, nepamatuji ústrojněji použité slovo "shit" jako tady.)

Kontraband (2012)

Vlastně ničím nevybočující heist movie o geniálním pašerákovi a blbých poldech a pitomých mafiánech, kde logika už od začátku dostává na držku, a divák taky.

Farmářova žena (1928)

Inu ano, námět není nijak geniální - ale je geniálně podaný. Je vtipný, Ash a jeho průpovídky nemají chybu, je i dramatický přesně tak, jak má být (zamyšlení u svatební hostiny, prázdná židle), má velmi vtipné, i když psané dialogy, a nepřekračuje hranu ani na jednu, ani na druhou stranu. Navíc jsou zde příjemné kameramanské kousky (prázdný stůl - stůl se svatebčany, kandidátky na židli) a velmi dobře nasnímané exteriéry. Mohlo to být kratší, ale bavil jsem se u toho. ("Starej se pánovi o kalhoty." - A taky že se starala! :-))