Poupata (2011)

S českou kinematografií je něco špatně. To cílené zaměření na lůzry, nezodpovědné jedince, lidi, kteří si prohrávají sami svůj život svou pasivitou. Je v tom obdiv? Memento? Heroizace? Proč mankote všechny tyhle snímky o lidech prázdných jako vyschlý potok? Hoďme to do vánoční atmosféry (tohle je minimálně čtvrtý pátý lůzerský český film, kde hraje velkou roli vánoční pozadí, a je z toho umění. Kamera je zde skvělá, hudba ujde, Javorský se snaží, ale to je tak vše pozitivní, co jde o tomto filmu napsat. Jinak jde odnikud nikam, a podobně jako "vánoční" Alois Nebel nemá ani smyslupný příběh.... Mimochodem, někdo tu řadí režiséra tohoto dílka k Robertu Sedláčkovi - jenže ten dokáže používat humor, nadhled a vidět v lidech i to pozitivní.

Divoké vlny (2007)

Zmatený děj, který navíc není ani pro děti. Nesympatické postavičky.

Královská dvojčata (2010) (seriál)

Viděl jsem jen pár dílů, má to kolísavu kvalitu, ale některé nápady jsou skvělé (třeba mořské panny). Jasně, je to pubertální humor, kulisy ve studiu z papundeklu, ale zabaví, neurazí.

Camelot (2011) (seriál)

Legendy o králi Artušovi a čaroději Merlinovi neustále přitahují pozornost filmařů. Nový televizní seriál zkusil kombinaci teen a sexu. Král Uther je otráven svou dcerou Morganou (velmi dobrá Eva Green), která vyžene macechu, spojí se s nepřítelem a dělá si nárok na trůn a vládu. Papínek ji totiž v mládí dal k jeptiškám, které ji zdá se naučily kouzlit (!), a tato skutečnost nebohou děvu tak poznamenala, že prahne jen po pomstě. Co však Merlin (Joseph Fiennes) chtěl, existuje dobře skrývaný dědic a následník trůnu - mladíček Artuš, který nyní bude muset prokázat své vůdcovské schopnosti a sjednotit zemi. Že se mezitím zamiluje do Guinévry, je samozřejmé... V mnoha recenzích se dočete, že seriál Camelot chtěl konkurovat Hře o trůny, Na to mu ale evidentně od začátku chyběl rozpočet. Přitom výprava je docela sympatická, natáčelo se v Irsku (a lesy v Kanadě, jak je zvykem), je to dobře sestříhané, ozvučené, hudba pasuje. První - a velký - problém zjistíme u castingu. Nic proti snaze Artuše zlidštit, ale Jamie Campbell Bower, kterého jsme mohli vidět v Harry Potterovi i posledním Twilight, se svýma vykulenýma očima, blond přelivem a výrazem "nakopněte mne někdo" skutečně postrádá charisma nutné i pro roli kluka, který se přes noc stane králem, a neví, jak na to, Troufám si říct, že Roman Skamene by to zahrál líp - vzpomeňme jen jeho podobný přerod v Princi a chuďasovi. Teen Artuš má působit jako svůdce žen a umí se ohánět s mečem, ale nesmí se na něho dívat. Královna macecha má rovněž stále jeden výraz a je zde spíš na ozdobu (ostatně, Claire Forlani vždy šel spíše modeling než účasti v mnoha béčkových filmech či Seznamte se, Joe Black), podobně Guinévre herečky Tamsin Egerton je založena spíše na odhalování poprsí... Čímž nyní přeskočím k problému číslo dva - poučeni Římem, Hrou o trůny apod. i zde tvůrci vsadili na hodně sexu. Ostatně sexem na břehu potůčku seriál začíná a uvidíme posléze hodně ženských ňader a zadků - a také mužských zadků. A tak nějak mi to už začíná v podobných historických seriálech vadit. Jasně, sex je v životě člověka důležitý, ale přijde mi, že v poslední době je berličkou scenáristů, když nevědí, jak psychologicky a dramaticky rozehrát situaci a dovést ji do nějakého zdárného konce. Má postava psychologický problém? Vrazíme tam nějakou šťabajznu s velkýma kozama a trochu toho sexu, divák si nemrava přijde na své, a my to nemusíme řešit. Přitom seriál nemá špatný potenciál, ale prostě jde divnou cestou. Scénář není úplně hloupý, ale časem mu dojdou motivace postav a začne si je cucat z prstu. Jednu z výrazných postav, kterou hraje James Purefoy (Solomon Kane), navíc zabijí hned ve druhém dílu - a to nás jich čeká ještě osm. Merlin Josepha Fiennese vypadá spíše jako intrikář a lobbyista, než čaroděj, některé postavy by mohly být zajímavé, ale nemají co hrát, zápletky jsou postupem času značně ubohé. Jsou zde odkazy na magii, určité tajemné věci, podobně, jako tomu bylo v seriálu Robin of Sherwood, ale zde nejsou příliš ústrojně zasazeny do děje, ani nemají drajv, aby vás z těch scén mrazilo na zádech. Na slušné úrovni jsou historické reálie, i když i zde se sem tam objeví chybička. Nu, a protože tvůrci doufali ve druhou řadu, seriál ani není v podstatě nijak ukončen. Druhá řada se však nekoná. Asi teen vykulený Artuš neurčitelného pohlaví a pár párů koz prostě na seriál nestačí. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/camelot.html

Armageddon (1998)

Nemám tuhle nabubřelou, patetickou hrdinskou nudu rád, prostě ne. Navíc je to dlouhý jak Lovosice. Pár slušných triků, ale od filmu - jako obrazového umění - čekám víc, i když jde o zábavu, Možná víc nadhledu by neškodilo.

Liberty's Kids (2002) (seriál)

Výukový kreslený seriál pro děti, jak to bylo v tej válce za svobodu. Na mne až moc edukační, patriotické a takové zkostnatělé, bez špetky invence, nadhledu, humoru - jako kdyby sécnář psalo ministerstvo obrany a prošel tam několika schůzemi.

Your Studio and You (1995)

Prvotní nápad, navíc ve stylu starých filmových guidů, není špatný, i ta pointa a závěrečný slogan ujde, Ale dost často se tu jednotlivé vtípky opakují, ne vždy jsou vtipné, a vlastně se dalo víc přitlačit na pilu. Přes krátkou stopáž to docela nudí. A navíc tomu tak nějak chybí nadčasovost, je to prostě uťápnuté v sobě a době vzniku. Kdyby takhle točil každý instruktání video, když ho převezme jiná firma, máme takových videí jak naseto.

Hranaři (2011)

Být to vědomá parodie, je to o trošičku lepší než Milionář. Ale takhle ... všude jen dramatická hudba, když se nic dramatického neděje, přiškrcené hlasy, neustálá paranoia sledování a kamer, vypiplané záběry jak z reklamy na deodorant, a celé je to o ho.vnu. Nuda už po 20 minutách. Hvězdička za obstojné občasné výtvarné pojetí kamery. Scenáristicky trvá hodinu expozice, navíc neslaná nemastná a těžko uvěřitelná, protože vlastně o nic nejde, a zhruba dvacet minut zbylo na nějaký děj. Charakteristika postav v podstatě nulová, žádná z nich snad nemá ani rodiče ani příbuzné. Celé to i díky tomu působí značně prvoplánově Jinak jsem myslel, že se Tříska v Americe naučil anglicky, ale ten jeho přízvuk je skutečně úděsný.

Mé nové Já (2011) (seriál)

V poslední době mám pocit, jak je pod něčím podepsáno HBO, jde automaticky o propadák a přinejmenším podivnost. A tady si to navíc Laura Dern sama napsala, sama produkovala a její kdovíco režíroval. WTF? Co to chtělo říct? Je to něco jako hysterický mix Zoufalých manželek se Sexem ve městě a Ally McBeal, hysterický až extrémně, a to na dvě strany... Mužské role jsou naprosto stupidní a jednobarevné. Chybí tomu nadhled, tah na branku a vlastně tady chybí i ta branka. Je mi líto Lukea Wilsona s plnovousem, jak hraje parodii sebe sama a je znát, jak mu ta role vyloženě nesedla.

Co se doma usmaží (1998)

Příjemně ulítlá černá komedie, která si ty slabší 4 hvězdy zaslouží. Nejde o žádnou řachandu, děj se rozvíjí pomaličku, ale má to hrozně dobrou kameru (nejen scény s vrtulníkem na začátku, kdy je to jak ze scifi), ale i celkově takový příjemný, pohodový feeling. A to Drew moc nemusím.