Kukačky - Epizoda 10 (2021) (epizoda)

V posledních dílech to zcela rezignovalo na rozehrané motivy (to se záměnou dětí je už dávno taková drobnost v pozadí) a vydalo se to cestou nekonečné telenovely. Hodně štěstí s druhou sérií, aspoň pan režisér, herci a štáb budou finančně zajištění.

Ulice krokodýlů (1986)

Nakonec tomu těch slabých pět hvězd dám, ačkoliv není dotažena do konce úvodní hraná scéna (i když...) a přestože mi tady vadily švankmajerovské postupy. Jinak je to velmi dobrá antiutopie ve stylu 1984 nebo nedoceněné a žel méně známé Války světů - příští století od Szulkina... Ta snaha nebýt loutkou na provázcích, dokonce ty „provázky“ a uzlíky včas najít, aby se jim člověk vyhnul, ale stejně vás nakonec semele pár prázdných hlav (zde doslova). To poselství je myslím docela jasné, pokud člověk trochu zapne mozek. A navíc je to celé protknuto zajímavou, mystickou atmosférou s neméně zvláštní hudbou (jen v případě Sedí muška na stěně mi to přišlo nechtěně vtipné – kde asi tvůrci objevili melodii z československého filmu Dva týdny štěstí z 50. let, kde písničku Josefa Dobeše zpívá Adina Mandlová a Jaroslav Marvan?). A teď si vlastně říkám, že ten konec o financování filmu také hodně říká. Zvláštní, že tohle natočili dva Amíci, podle mne musejí mít ke slovanským zemím blízký vztah. Jinak by mě docela zajímalo, kdo je Janina Zmuda, kterou v závěru semelou, a jestli to má něco společného s tímto albem.

Hudobný dokument: Enya (2001) (pořad)

No, nic moc - videoklipy posmetané z Youtube, sem tam proložené pohledem na moderátorku, která buď v obraze nebo mimo obraz sdělí informace o Enye posmetané z Wikipedie.

Specialisté - Dvojnásobná vražda (2021) (epizoda)

Proč v tom seriálu dělají z policajtů hlupáky, kteří si neověří alibi všech zúčastněných? Kteří nevyslechnou všechny zúčastněné hned včetně toho Ira na výměnném pobytu? Slaboučké jak stokrát vyvařený pytlík čaje, a navíc ti mladí to moc dobře neuhráli. Ale zase neměli co.

Mars (2018)

Jako - určitý náběh to mělo... Takhle, nic jsem si o tom nečetl, takže komedii jsem nečekal. Spíš to v první části vypadalo na zvláštně pojatý třeba survival nebo dokonce horor s odlehčujícími prvky, ale nakonec to nebyl ani horor, ani komedie, ani podobenství, ani survival, ani kuchařská show (abych byl taky vtipný v Tučkově stylu). U spousty věcí jsem si říkal, jestli nedávají smysl záměrně, nebo se to tvůrci prostě rozhodli nekomentovat? Třeba - proč nikdo neřešil, jak Halka mohla přežít, když jí zbývala jen minuta kyslíku? Nikdo se jí na nic neptá. Chvílemi žere divné rostliny z krabice pod postelí, tak jsem se těšil na odhalení, že je třeba vetřelec. Ale ne. Nebo proč si Vendy myslí, že je to reality show? Oni tam neletěli půl roku v raketě ze Země? Neprošla žádnými testy, nebyla na trenažéru, potažmo centrifuze? A ten Jeřábek je v tom filmu proč skoro furt nahatý? Třeba v tom bahně? A ten vykradený space cowboy nemohl být aspoň originální a neopisovat? A proč svatba neproběhla bez přileb?! Aby byl ten jako fór s polibkem? Nakonec z toho vyleze historka o tom, že na Mars odpad dovážet nebudeme, fuj fuj, a že i robot chce mít vedle sebe dítě a nebýt sám. Ach jo. Vizuál se mi docela líbil, vtipy (až snad na dotaz na Windows 98) stály za prd (fakt má být směšné, že si maluje pusu rtěnkou přes sklo přilby?, že si do helmy vypustí kouř z cigarety?. že dojde na záchodě papír?, že se holky dvě minuty fackují, jen si občas vymění místo? atd.). Mimochodem, jedna postava je tady hodně upozaděná - schválně, kolik toho tady bylo o pilotovi, o tom s brejličkami? Fakt škoda, že tvůrci nepromysleli ten film daleko, daleko víc a nepřišli se zajímavějšími zvraty a myšlenkami - začátek docela chytil, ale pak se z toho stal povrchní článek ve víkendové příloze Blesku.

Případy detektiva Murdocha - Padající stíny (2018) (epizoda)

Snaží se to autoři dojit pěkně a věřím, že spousta feministek bude na straně Ogdenové (abychom si rozuměli, do každého dílu tohoto seriálu je nějak propašován nějaký moderní liberální názor - zde ten, že ženy mají právo na potrat, a muži je nemají co soudit), ale že to nakonec bude celé jen o tomhle plus hodný massa boy černoušek, který jde spálit na rozkaz své manželky dopisy... Mně to přišlo za vlasy přitaženější, než teorie o milostném vztahu. Fakt nevím, jestli v té době v Kanadě měli černoši až tak velká práva. Crabtree a šéf tentokrát jen přicmrndují. Jediný dobrý fór je s tou lahví bourbonu.

Vzpurní svědkové (1983) (TV film)

Nevím proč, přišlo mi to takové odtažité. Z toho domu hrůzy jsem pocit stísněnosti neměl, ale měl jsem mít (Simenon všechny své romány staví především na atmosféře místa a psychologické drobnokresbě), Maigret v podání Lukavského je takový rozšafný chlápek, který na rozdíl od předlohy pije především čaj, a ne kalvados nebo kmínku, a žel ani hercům moc nevěřím. Celé mi to přišlo, jakože posmetali herce, kteří zrovna měli náhodou volno, hodili je do jedné hromady, ale chemie mezi nimi moc nefunguje a vlastně ani sami ti herci své role nějak moc neprožívají. Akorát na rok 1983 docela odvážné zobrazit lesbický bar, ale to je tak jediné.

Executive Action (1973)

Takhle - ono je to spíš na 3 hvězdy, protože celá první hodina je v podstatě ukecaná divadelní hra. Ale je fakt, že posledních dvacet minut je hodně silných a popravdě mi tahle teorie (ani jí nebudu říkat konspirační) přijde uvěřitelnější, než ta oficiální. Navíc shrnuje všechny nejasnosti oficiální verze. Ostatně - u spousty oficiálních výkladů různých událostí má člověk často pochybnosti kvůli mnoha nejasnostem a nesrovnalostem. Vadil mi u filmu chlad zúčastněných osob - jako by se všichni (a se že jich na tom podílelo docela dost) bavili o seříznutí nějaké kytky nebo rozbití psí boudy, ne vraždě prezidenta. Ale asi to mělo svůj účel - ostatně, co za lidi skutečně může dělat v tajných službách nebo ve vojsku? Jen mě děsí, kolik se v době internetu na nás valí "oficiálních" verzí toho a onoho, a kdoví, jak to ve skutečnosti bylo. Jo, a ještě mě zaujalo, jak mnozí to hrají jako agenti na dvě i tři strany, až je v tom zmatek, že ani sami agenti nevědí, kdo je kdo a co od něho čekat, pokud ho správně "nenasměrují".

Purpurová růže z Káhiry (1985)

Neuvěřitelně nudný s mnoha dlouhými a zdlouhavými, nudnými scénami. Kdysi jsem na to vzal do kina Alfa tátu, a ten u toho usnul, a já si kousal sám nehty nad svou pitomostí, na co jsem ho to vzal. Ani vtipné to nebylo, jednoduchá historka roztahaná na hodinu a půl, herecky taky nic moc.

Hlava Medúzy - Kalich hořkosti (2021) (epizoda)

Čekal jsem lepší zakončení. Ne že by to nemělo atmosféru, pár povedených a dobře načasovaných vtípků, dokonce i ty vinné sklepy jsou fajn, ale brácha musí být úplný debil, když podle zcela jasné mapy jezdí tři dny po krásách okolí Brna, než najde v pravou chvíli srub. A nač vlastně potřeboval od maminky přivézt peníze? Na benzín? Ale vždyť po předání peněz jel hned za kámošem? A i když je hezké, že tvůrci nechávají diváka v nejistotě, jestli je brácha Karin mrtvý (to by ale asi rodiče tak v pohodě nebyli, ne?), opět na léčení, studuje, či fakt odjel do Karibiku, možná by mě to tentokrát víc potěšilo, kdyby řekli víc. Samotný případ nic moc, Táborský hraje svou otřepanou pózu chudáka chlápka (i když chvíli jsem se těšil, že by fakt mohl být padouch, a on by byl dobrý padouch!), vinař fakt na 55 let nevypadá, a ten motiv - i když je člověk opilý a někdo ho prudí kecama, asi hned nezačne do všeho kolem bodat? V národě alkoholiků bychom pak byli už všichni ubodaní. Jinak ten maniak si vybíral samé čupr černovlásky - z čeho mu stál u machny Karin, která k těm typům unesených žen měla podobně daleko jako já domů od tramvaje, když na mne přijde akutní potřeba sr.aní, to fakt netuším. Mimochodem, zajímalo by mne, nakolik na tom seriálu dělal Jirka Strach, nejspíš v utajení. A nemyslím jen ten parodický westernový díl. Obecně ty lokace jsou víc strachovské, než renčovské, podobně nasvícení scén.