Květy války (2011)

Od Yimou Zhanga jsem tentokrát nečekal mnoho a proto jsem byl nakonec docela potěšený. Některé scény, které mě evidentně měly rozplakat sice byly takřka k smíchu, přesto to nebylo i přes příšernou šablonovitost vůbec zlé a celkově to nevyznělo zase až tak trapně. Slabší scénář vynahradí akční scény, které společně s nápaditou kamerou zvedají tento počin pro masy nad průměr. Ohromná škoda natahovaného konce. Mnohem lepší film o dobývání Nanjigu je film Nanjing! Nanjing! Christian Bale tentokrát neměl příliš co hrát a je to znát, bohužel.

Kvílení (2016)

Zatím můj nejpříjemnější filmový zážitek za rok 2016.

Labyrint světa a ráj srdce (2009) (studentský film)

Za hudbu a dobré interiéry a chápu, že se odprásknul když mu došli cigára. Jenom ten název mi trochu vadí.

La cara oculta (2011)

Prvních čtyřicet minut je důležitých pro vybudování napětí. Zpočátku je to o dirigentovi a jeho milenkách, ale mě se líbila Joana, když se vykoupala byla opravdu rozkošná, to její hebký tělo. Veronika zase vyzařovala intelekt, byla možná nejpřitažlivější. Dirigent samotný je těžko čitelný a vzbuzuje pochyby již od začátku. Film, který mě překvapil, nečekal jsem co se bude dít. Chytrý scénář měl přede mnou vždy náskok. Zajímavý nápad, na kterém stojí film se mi líbil, skutečný teror. Mohu doporučit úplně každému.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Miloš Forman na křídlech Nové vlny. První třetina je plná typicky,, formanovského" humoru. Režisér nás zavede na tancovačku. Ten mumraj mi s dokumentární přesností připomněl, že každý je občas hovado. Ty připitomělé úsměvy, pošetilé řečí a věčný boj o kousek místa v životě. Další námluvy plavovlásky jsou přesným opakem ideálního milostného aktu, nejvíce mi tak připomínají kunderovy popisy milostných šarvátek mezi mužem a ženou, bez příkras a s jemnou dávkou ironie. Když je po styku, naše plavoláska přestane plakat a následuje série obrázku, která jaou jako závan číré poezie. Forman však v těch nejhezčích chvílích naší zamilované plavovlásky přijde s další dávkou humoru, ubere tak sice na erotičnosti, ale také zároveň na napětí - celá scéna v posteli pak působí přirozeně. Další triumf a pro mě vrchol snímku. V další části se plavovláska vydá za svým milým. Je to fiasko, ta trapnost nad všemi aktéry doslova trčí. Při české hymně, symbolu naší státnosti, babka prohledává zavazadlo nic netušící plavolásce (Další režisérův žert.) Nakonec jsem si všiml, že jsem pod tou spoustou trapnosti, hašteřivých řečí a patosu úplně zapomněl na tu naší plavoslásku, která je táhnuta nesnesitelnou tíhou té obyčejnosti všude kolem. Pro lásku jedné plavovlásky kouknu se zítra na Sedmikrásky.

Last Night (2010)

Čisté konverzační drama, které se téměř neohlíží zpět a udává se během dvou dnů. Hlavní otázka, která se tu řeší je nevěra. Dojde k ní? Současně se odehrávají dva příběhy odloučených manželů, kteří se milují, ale především manželka Joana má své pochyby. Je to velmi příjemně zahraný snímek, rád bych upozornil na sympatický výkon Sama Worthingtona (Avatar), sice to není žádná herecká akrobacie, ale jeho zamyšlený pohled vyzařoval charakter. Bývalého Milence Joany zahrál Francouz Canet, zpočátku se vynoří jako zapomenutý milenec, který by si rád v posteli zavzpomínal na minulost s Joanou. Postupně se však vyvíjí a mě postupně docházelo, jak moc zamilovaný a nešťastný je, od začátku nemohl vyhrát, ať už by to dopadlo jakkoliv. Jeho postava mě zpočátku štvala, ale jak se vyvíjel (byl jedinou postavou, která měla vývoj) začal si získávat moje sympatie, soucítil jsem s ním, už proto, že přes svůj povrchní zevnějšek (jeho výraz) měl paradoxně největší hloubku. Keira Knihtley, která hraje Joanu je opravdu krásná, záviděníhodně. Eva Mendes je jaksi do počtu, ale to nevadí. Velmi nenápadná hudba a nerušivá, citlivě umírněná režie z toho dělají pro mě příjemný snímek, který může být pro někoho nudný. Asi bych nedoporučil každému, ale na ty čtyři hvězdy to dá. Jen mi dal režisér trochu brouka do hlavy s tím závěrem. Pokud máte rádi konverzačky a nepotřebujete bůhvíjakou katarzi, je to dobrý tip. Ještě lépe pokud se chcete dozvědět něco o vztazích, možná se dozvíte i něco o sobě, stejně jako já.

Listopadová romance (2001)

Keanův herecký projev, který postráda výraz, nemůže zabránit tomu, aby zcela pasivně okupoval kamery. Je na to prostě až příliš hezký. Za Keanu tři hvězdy, vše ostatní je balast.

Loft (2008)

Pořád jsem přemýšlel jakou společenskou hru budeme hrát s přátely o víkendovém mejdanu u mě. Po shlédnutí thrilleru Loft už mám jasno, zahrajem si blafovanou.

Logan: Wolverine (2017)

Film s výbornou atmosférou a uvěřitelným superhdinou, který má zbytek zlomené lidskosti uvnitř a je donucený znovu ji objevit. Hodně chválím za úplný konec, takto dobře zakončený a uzavřený film se vidí málokdy. Odklonení od současných blockbusterů se vyvedlo a za to si Mangold zaslouží uznání.