• Mysteriózní

District 9 (2009)

Šok !!!!!Tak to som nečakal. Síce sa na film valili samé chvály, väčšinou sa s toho vyliahnu samé hlúposti. Toto bol však opak. Prvá polovica ma totálne vyžmýkala, film sa na začiatku tvári ako dokument s ktorého sme sa úplne nebadane preniesli do politickej agendy a končí to akčným sci-fi. Medzi tým máme trošku apartheidu, family movie sa nám tam tiež mihne a šokujúco to všetko do sebe zapadá ako riť na šerbel. Počas celého filmu som bol priklincovaný do kresla i keď hlavne druhá polovica filmu má už kopec scenáristických múch tak som sa neuveriteľne bavil až som mal s toho husiu kožu. Takéto pocity mávam veľmi zriedka. Hlavný hrdina ktorého sledujeme počas filmu nám z obrazu nezmizne na dlhšie ako 1 minútu ma úplne odrovnal hneď na začiatku fantastickým prízvukom a jeho večné ( fokkin ) mi znelo po každom zopakovaní lepšie a lepšie. Ak by to bola čo i len jediná rola v živote jeho meno Sharlto Copley sa už zapísalo do dejín. A to sa už teším čo nám pripraví Neill Blomkamp nabudúce.

Absolvent (1967)

Prvý krát som to videl v nejakom 1999 a včera som si to zreprízoval píše sa už rok 2010 a film má už neuveriteľných 42 rokov a premiéru v USA mal presne 8 rokov pred tým ako som uzrel svetlo sveta. Absolventovi sa naozaj ťažko čokoľvek vyčíta a ani to nemám v pláne. Na prvý krát si spomínam ako som zostal úplne v šoku. Druhé kuknutie mi dovolilo sa kochať krásou kamery a netrápiť sa až tak dejom, až som mal pocit keby film bol nemý asi by som si to ani nevšimol lebo kamera bola mnoho krát veľavravná. Ale keď už sa vo filme čosi povedalo tak to stálo zato. Nádherné prestrihy, ktoré pôsobia oveľa viac záhadne, provokujú a sú sexy a pri tom toho veľa neukážu dokazujú ako tento blockbuster prežíva i dnes.

Bílá stuha (2009)

Konečne sa Biela stuha dostala i do nášho zapadnutého kina. Veľmi som sa tešil na to čo na nás zasa našil obľúbenec Haneke. Pár minút pred filmom som si uvedomil tú dĺžku filmu a vôbec som nebol presvedčený či to zvládnem do konca bez návštevy toalety. Ešte pri začiatočných titulkoch som váhal o svojej výdrži. Prvý záber začína rozprávačom ktorým je mladý miestny učiteľ ktorý akoby len spomínal v pozadí "Nie som si istý či je pravda všetko čo vám idem rozpovedať niečo poznám iba s počutia a nezúčastnil som sa toho" v tom momente páda miestny lekár s koňa a je ťažko zranený. To nám beží ešťe len 2 minúta filmu. S pádom s koňa sa spustí obrovská lavína udalostí ktorá už dlho bublala pod povrchom miestnej dediny a do ktorej akoby boli zapletené prevažne deti. Nádherné čiernobiele dielo akoby plachtí 144 minút bez toho že by som sa čo i len trošku nudil. Haneke pôvodne natočil material na 210 minút pre televíziu ale akosi sa s TV nedokázal dohodnúť. Rozhodol sa to zostrihať a je tom tam troška cítiť z vykreslenia niektorých hrdinov. Snáď niekde na špecialnej DVD verzii sa toho dožijeme celého. Ale i tak atmosféra vystihujúca príchod pekla je vo filme veľmi silno zasiata, pocit všeobecnej krivdy a sebatrýznenia privedený do dokonalosti. Už sa teším na zopáčko....

Feliciina cesta (1999)

V úplnom úžase som sa nechal uniesť dejom. Od filmu som očakával oddychovku dychovku. V titulkoch vyskočilo scenár a réžia Atom Egoyan a ja som začal tušiť že toto nebude len tak lážo-plážo. V podstate veľmi simple príbeh o írskom dievčati ktoré sa vybralo na cestu do anglicka hľadať svojho milého ktorý jej sľúbil svoje srdce. Na ceste sa jej však ako to už chodí prihodia okolnosti ktoré akosi pozmenia jej plány. Musím sa priznať že už dávno som nevidel čosi tak nenápadne a pritom tak šokujúce. Po celý film som netušil kam film vlastne speje a čo sa udeje v ďalšom obraze. Film nádherne preskakoval v deji z prítomnosti do minulosti a tým mi objasnil o čo hrdinke ide i keď nič by sa nestalo keby tam írska časť ani nebola pretože i bez nej sa to dalo dovtípiť. Ale minulosť našeho anglickeho hrdinu tá nám veru prezradila v kontexte s jeho postavou naozaj dosť. Nie som velkým fanúšikom írskej tradičnej hudby ale v prestrihoch na írsku časť som sa cítil vskutku ukľudňujúco, dokonca počas celého filmu ma ani na chvíľku nenapadlo že by hlavnej hrdinke mohlo byť ublížené. A čo sa týka Boba Hoskinsa ten by si nezaslúžil 5* ale prinajmenšom 50. Nenápadné ale veľmi silné.

Tokijská sonáta (2008)

Film dýcha svojským Jarmuschovským dychom. Na začiatku máme hlavného hrdinu s ktorého sa časom vykľúva totálny looser. Vo firme v ktorej už desiatky rokov pracuje dostáva padáka. S ním však ide dolu kopcom i celý jeho osobný a aj rodinný život. Tokyo Sonata trvá takmer 2 hodiny počas prvých 30 minút ma režisér zoznámil s kulisami a zvyšných 90 som sa tešil na každý ďalší záber reálii, ktoré sa nádherne striedali minimalisticky ale veľmi vťahujúco ( vnútorný záber na dvere, ulica pred domom, nekonečný rad na socialke, park pre bezdomovcov... atď ...) A nadherný zlomový moment keď sa manželia stretávajú v shopping centre stojí rozhodne za zopakovanie... + Debussyho suita bergamasque na záver ma úplne odpálili.

Hezké chvilky bez záruky (2006)

Český von Trier zasa v akcii. A nenudí. Rozhodne nie na akúkoľvek príležitosť ale na to som už u Chytilovej zvyknutý.

Fantastický pan Lišák (2009)

Do kina som sa vybral na ranné premietanie v pondelok reku bude prázdno. Omyl. Kino plné detí- až som sa pre istotu pozrel na lístok či som v správnej sále. Chudák deti po kine vychadzali von a rodičia neveriaco točili hlavami a snažili sa vysvetliť deťurencom v čom bol Foxy so fantastic. No čo Wes Anderson sa nenechal zlakať Dahlovou relativne detskou predlohou ale ako vždy nám predkladá jeho už klasické kliše o dysfunkčnej rodinke. Len si pre zmenu zapožičal animovaných hrdinov. Náš hlavný hrdina si rieši krízu stredného veku ale len tak ako to Wes vie podať opäť je s toho niečo tak nadherné plné farieb pôsobiace nadlahčujuco. Keď film končí mám chuť zostať v sále a počkať na ďalšie premietanie. ++ nezabudnuťeľný parťak Kylie s ktorým Fox podniká svoje vykrádačky pôsobí absolútne neschopným dojmom skrývajúci v sebe génia nepozornosti... Nemôžem dať menej ako 5

Fish Tank (2009)

british Dirty Dancing. Film sa začina ako Mia kráča ulicou kamera drží focus na jej pohyb na jej body language. Katie je nadherna v tej svojej roli- na ceste, ked tancuje, chlastá, miluje, snivá, nenavidí všetko aj seba. Story ako vystrihnutá niekde s Košickeho sidliska len hrdinami nie su naši cigani ale londynsky bieli poberači podpory a všemožnych príspevkov na deti, ktorý v živote nepracovali iba stihnú v 15-tke otehotnieť. Spoločnosť sa ich len zbaví "odloženim" do zeme nikoho kde heslo NO FUTURE platí do bodky. To je však len jedna stranka filmu druhá ukazuje že Mia dokáže PREŽIVAŤ bez všetkych zábran ktore mi ľudia vyrastajúci v middle class v sebe máme hlboko zakorenené a môžeme jej to len so zavisťou zavidieť. 15 rokov po Pulp Fiction 15-ročna Mia-- náhoda alebo zámer? Top 10 (2009)

Akvabely (2007)

Ak by nič s celého filmu nestalo za zmienku tak rozhodne strata panenstva je ukazaná formou na ktorú kinematografia len tak nezabudne. Veľmi príjemná (nie však oddychová) sonda do dospievania pripominajúca mi moje vlastné.