Čelisti 3 (1983)

vypadá to, že autoři všechny peníze utratili za právo používat název a na efekty jim už nic nezbylo. Scény kdy proplouvá žlutý papír jako ponorka na modrém papíru, který má znázorňovat vodu anebo žraločí probourání skla se nezapomínají :)

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Do slavného udolání olifanta Legolasem je to na úrovni prvního dílu. Je také tak temný, atmosférický, místy až strašidelný - Ať už je to pasáž s Odulou nebo nemrtvými a místy i komorní. Ale od Legolase to jde z kopce a vyvrcholí to mohutným finále, které jsem jak nepobral, tak ani příliš nepochopil, následované neskutečně dlouhou rozlučovačkou, která nudila i při prvním zhlédnutí a na mě působila spíše komickým dojmem, což účelem asi nebylo. Samozřejmě efekty báječné, prostředí nádherné, audiovizuální stránka zkrátka nemá chybu. Ale stačí to snad na nejúspěšnější film v historii? Neměl by takový kandidát nabízet revoluční nápad, originální myšlenku, risk v kapce kontroverze a ne jít na takovouto megajistotu? Rovněž mě mrzí nesmrtelnost všech hlavních hrdinů. V prvním díle to ještě nebyly takové stroje na zabíjení ( i když filmy, hry a koneckonců někdy i literatura nás učí, že bojovat proti přesile je tak snadné) a čas od času spadli do jakýchsi propastných hlubin nebo v souboji jeden proti stem hrdinsky podlehli, avšak ve trojce ( i dvojce) nikdo, asi nepozorovaně nalezli nějakou elfí mast. Toto je ale samozřejmě vina knižní předlohy. Také nechápu z jakého důvodu v této monumentálnosti nevadí téměř nikomu ten jinde neustále vyčítaný patos, jenž je v Lotrovi v podstatě neustále.

Cesta ke spáse (2001)

Celou dobu jsem přemýšlel, jestli mám dát filmu jednu hvězdičku, nebo ho hodit do odpadu. Nakonec jsem mu ale místo toho poslal záchrané lano a spasil ho. Je to hodně trapné a předvídatelné. Zvláště rádoby vtípky z otevíráním dvěří a následným bouchnutím jiného člověka do hlavy. Nevím, jak jiným, ale mně to moc vtipné nepřijde. Jediným kladným momentem je zajímavá postava Wese Studiho, který mi svým chováním na chvíli způsobil lehké povytažení jedno koutku úst.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Do toho filmu jsem vkládal velké naděje. Aby také ne, když bývá na prvním místě žebříčku. Musím říct, že mě Shawshank ani v nejmenším nezklamal a vychutnával jsem si ho plnými doušky až do sladkého závěru. Zelená míle na mě sice emociálně zabrala o mnoho více, Shawshank však působí kompaktnějším dojmem. Dokonce jsem se přistihl, že přibližně mezi 40-100. minutou jsem na obrazovku nepřetržitě čuměl s oteveřenou pusou. Tady není třeba podrobný komentář. Skvělé je zkrátka vše. Jen možná ten úplný závěr nemusel být až tak "hezký". Skvělý film, ale nejlepší rozhodně ne. Těží zejména z prostředí a nekonfliktnosti - líbí se zkrátka všem.

Příběh žraloka (2004)

Už mě tyhle animáče začínají trochu štvát. Bylo vytvořeno několik vynikajících jako je Shrek, Finding Nemo, nebo Ice Age a říkal jsem si, že v podstatě není jediný, který by byl špatný nebo nezábavný. Až do teď. Příběh je pěkný, animace roztomilé, ale co je nejdůležitější - přišlo mi to absolutně nevtipné. Nápad, který nabízí jiná prostředí, či jiná stvoření prožívající stejné problémy a životy jako my, tu už byl stokrát. Jako příklad by mohl stačit třeba legendární seriál Dinosaurus. Jen se děsím až spatřím Užasňákovi či Madagaskar a tento styl filmu se stane stejně vyčpělým jako romantická komedie.

Matrix Revolutions (2003)

Zklamání se dostavuje stejně jako pocit naprosté zbytečnosti druhého dílu. I tady je to až moc akční. Ocenil bych více psychologie, více srozumitelnosti, lepší dabing (za což samotní tvůrci pochopitelně nemohou). Zase musím ocenit ten depresivní pocit, kdy se stroje probourávají do Sionu. Ne poprvé se mi stalo, že jsem fandil té druhé - "špatné" straně. Efekty mě nijak zvlášť neberou a tímto si mě Wachovští příliš nezískali. Je to tak trochu zkažený námět. Možná měli páni režiséři zůstat u prvního dílu a nechat divákovi možnost dokončit si příběh podle vlastních představ. Ale to by se zase tolik nevydělalo, že?

Umučení Krista (2004)

Možná to není úplně pět hvězdiček, ale i tak si to zaslouží za nejkrvavější, nejbrutálnější a také především nejoriginálněji pojaté ztvárnění Kristova utrpení. Co my víme, třeba to tak skutečně bylo. Na tomto veledíle je především důležité emocionální zapůsobení. Mělo by fungovat u všech ať už jde o ateistu, bezvěrce nebo věřícího, zpomalené záběry k tomu patří, vyčítávání nevykreslených postav je zcestné, jelikož to si tento film za úkol nebral. Kdo nezná základní reálie a postavy Nového zákona, tak ať jde do prdele, to je základní znalost a vyčítat to tomuhle filmu je naprosto absurdní. Úkolem snímku bylo "jen" zobrazit bezesporu nejdůležitější smrt v dějinách lidstva, a to tak věrohodně, že z toho mrazí. A tak jediné, co mě skutečně mrzelo bylo zabodávání železných kolíků do dlaně místo do zápěstí.

Nezvratný osud 2 (2003)

Sice je to překombinované, skoro stejné jako jednička, ale mně a lidem, kteří rádi navštěvují servery typu rotten.com, je to jako balzám na duši :-) Věřím, že autoři berou svoje dílo jako komedii pro tyto lidi :-)

Mechanický pomeranč (1971)

Mechanický pomeranč má z mého pohledu jedinou vadu. Trvalo několik měsíců, než jsem se ho odhodlal prvně zhlédnout. A říkám si, ještěže jsem tak učinil. Ze snímku by měl starý Beethoven nepochybně radost. Zcela jistě nečekal k čemu všemu se jeho devátá dá ještě použít. Slyšel jsem, že Kubrick nepovažoval Pomeranč za příliš zdařilý. Osobně to nechápu. Druhá polovina filmu sice nemá takové tempo jako ta první, ale za to je velice důležitá pro morální ponaučení :-). Pokaždé když venku zaprší, vyběhnu s přáteli, zazpíváme si Singin in the Rain a hrajeme si podobně jako hlavní hrdina. Štěstí je, že na to policie doposavaď nepřišla.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Nebudu skrývat, že jsem měl vždy raději vetřelčí sérii a to překvapivě všechny díly. Ano, je v nich znát sestupná tendence, ale přese všechno měla každá epizoda svou úroveň. Samozřejmě jsem se těšil, jací budou moji oblíbení hrdinové a jak to těm predátorům pěkně natřou. Čekal jsem zklamání a také jsem se ho bohužel dočkal. Herní předloha se již stala legendou. Prach však brzy filmovou konverzi odstraní z lidského povědomí a zařadí se po bok Wing Commanderu a Mortal Kombat 2. Alespoň doufám. Čeká vás sprška nelogičností a trapností a to ještě vůbec nevypichuji trapný závěr ála Godzilla, Aligátor, Jezero nebo třeba další milióny americký béček. Po půl hvězdičce dávám za triky, efektní souboj mezi hlavními hrdiny a za poměrné absentování nudy. Rád ale zaokrouhluji dolů, a tak dávám moc pěknou jednu hvězdičku :)