nascendi

homepage

Skype: juglon1

<< předchozí 1 2 3 4 25 50 74 98
    • 21.10.2018  13:42

Tri hviezdičky sú málo a u štyroch váham. Obyčajná tvár je filmom, o ktorom si spravíte predstavu predtým, než ho dopozeráte. Pretože problémom nie je čo?, ale ako? Ako sa celý tvorivý kolektív vysporiada s úzkou hranicou medzi umením a gýčom, medzi senzitívnosťou a slzopudnosťou, medzi vierohodným a falošným stvárnením. Oceňujem, že v tomto filme uvedené hranice boli prekročené iba sporadicky. Uvedomujem si, aké ťažké je zobraziť všetko, s čím sa odlišný jedinec v živote stretáva a neskĺznuť do šablóny a popisnosti. Z niekoľkých komentárov, ktoré som si prečítal ma oslovil názor, že by sa tento film hodil do škôl, pretože považujem za vhodné, aby ho školáci videli.

• 13.10.2015  19:43

Nezaujíma ma, ako tento film pôsobil na divákov v čase jeho premiéry, nezaujíma ma, ako sa zmenili kritériá ženskej krásy po 60 rokoch, nezaujíma ma príbeh filmu ani jeho filmárske kvality. Zaujíma ma iba to, že Brigite Bardot bola nadčasovo krásna a Roger Vadim si ju nielen vzal za manželku, ale ju aj ukázal svetu, keď bola v najlepšej forme. Boh stvoril ženu a Vadim Bardotovú.

• 10.3.2014  08:16

S hodnotením a komentovaním tohto filmu mám značný problém. Celá, v snímku zobrazená, komunita mi je odporná a absolútne nechápem, prečo sa im niekto snaží priradiť punc bojovníkov proti režimu. Dnes máme mraky takýchto bezdomovcov a tí proti žiadnemu režimu neprotestujú. Rovnako, ako ich predchodcovia majú iba záujem prežiť bezstarostne deň a mať pritom po boku partiu rovnako postihnutých, dostatok piva a nadrozmerných vajglov. Na druhej strane je to kvalitne nakrútený film, s dobre zvolenou dokumentárnou formou, obsadením nehercov a autentickými exteriérmi. Ale ani filmárska kvalita nedokázala vo mne prehlušiť hnus z obsahu.

• 29.4.2014  14:40

Amerických filmov z právnického prostredia je toľko, že hlavným cieľom je nájsť nejaké odlišnosti, niečo, čím je výnimočný. A spravodlivosť pre všetkých takým filmom je. Má skvelého až neuveriteľne presvedčivého Al Pacina v hlavnej úlohe. Má množstvo epizód, ktoré vytvárajú členitú architektúru celého filmu a spája ich nástojčivé hľadanie odpovede na otázku, aké miesto má etika a pravda pri výkone právnického povolania. Plné hodnotenie som napriek všetkým kvalitám nedal iba pre pocit, že menej epizód a lepšie prekreslenie ponechaných by filmu iba prospelo.

• 25.7.2014  16:15
    10 dní do války (TV seriál) (2008)

Dobre a zaujímavo priblížených posledných desať dní pred dňom D. Môj problém spočíva v tom, že udalosti z filmu ďalej pokračovali, boli prekrývané inými obdobnými udalosťami z iných kútov sveta a tak sa z tohto filmu stáva historický (pseudohistorický) dokument, ktorý má stále menšiu výpovednú hodnotu. Preto "iba" tri hviezdičky.

• 24.10.2017  19:09

Fyzických 134 minút, pocitových omnoho viac. Fil sa utápal v dlhých, statických záberoch, prerušovaných výbuchmi násilia a ponižovania. Priniesol ojedinelý príbeh úspešného vymanenia sa z otroctva, do ktorého sa Solomon dostal po únose. Aj keď snahou tvorcov filmu bolo priniesť plastický obraz otroctva na juhu USA, nedozvedel som sa prakticky nič, čo by som už predtým nevedel. Môžem byť spokojný s kamerou a hereckými výkonmi, ale film ako celok vyvolal vo mne iba priemernú odozvu.

• 2.2.2010  23:08
    12 opic (1995)

Mám rád žáner sci-fi a dodnes si pamätám, ako sa mi páčil krátkometrážny film Rampa (La Jetée), keď som ho pred mnohými rokmi videl vo Filmovom klube. V Gilianovej verzii sa nedalo neobdivovať herectvo hlavných predstaviteľov, bol to zaujímavý a príťažlivý film. Napriek tomu som si po jeho skončení pripadal ako dr. Watson pred tým, ako mu Sherlock Holmes polopatisticky vysvetlí, ako to všetko bolo. Keďže nemám záujem púšťať si film niekoľkokrát, aby som na všetky finesy v ňom ukryté prišiel, ponechávam si rezervu v podobe púhych štyroch hviezdičiek.

• 7.1.2015  08:10

Považujem za prirodzené pozrieť si 68. najlepší film podľa mienky užívateľov ČSFD a za rovnako prirodzené, že sa v tomto prípade budem v jeho hodnotení rozchádzať s mienkou väčšiny. Splnil som si svoju nepísanú povinnosť, dokonca som ho dopozeral až do konca, samozrejme s mikrospánkovými vložkami, lebo jeho hypnotický účinok nemôžem poprieť. A to je asi tak všetko čo som na margo hrdinských Galov ochotný napísať.

• 28.7.2012  19:47
    127 hodin (2010)

O Dannym Boylovi toho neviem veľa, ale s určitosťou viem, že nenakrúca filmy pre mňa. Po nedopozeranom Trainspottingu som videl odpadový Sunshine a iba zo slušnosti som dal tri hviezdičky Milionárovi z chatrče. O 127 hodinách som samozrejme vedel, že sa dočkám ufiknutia si ruky, keďže odkúsnutie nožičky po chytení sa do pasce, je vyhradené líškam. Išlo teda o to, ako sa počas 90 minút neunudiť. Prežívanie času je u hrdinu príbehu je predsa len diametrálne iné, ako u rozmaznaného diváka. Už na začiatku ma znechutili delené políčka (módne pred 50 rokmi) a klipovitý charakter úvodnej časti. V najťažšej pasáži, kde sa v obmedzenom priestore odohráva skutočná dráma jedného mladíka som čakal jeho výraznejšiu fyzickú degradáciu, v ktorej by bolo vyvrcholenie formou traumatickej amputácie ruky dielom pološialeného zúfalca. Nedočkal som sa. Je to síce film, ktorý sa oplatí vidieť, ale nepochopil by som diváka, ktorý by ho chcel vidieť opakovane.

• 31.8.2009  00:02
    13 (TV film) (2008)

Majorovi Maixnerovi zlyháva pištoľ, Valovi Kilmerovi redukčná diéta, Duanovi Clarkovi nakrúcanie akčných filmov pre televíziu a mne prirodzená ochrana proti ich sledovaniu.

• 9.11.2016  09:27

Michael Bay rozhodne nepatrí medzi mojich obľúbených režisérov. Skôr je mnou tolerovaný, o čom svedčia hodnotenia jeho filmov. Ale neplánovane pozretých 13 hodín ma zaujalo. Prvoplánovo som si pri bojových scénach, ktoré boli nakrútené tak realisticky, že bol divák vťahovaný do prestreliek, pripomenul zostreleného čierneho jastraba. Nezvyknem oceňovať pyrotechnické efekty a filmové triky, pokiaľ sú samoúčelné a nahrádzajú kvalitný scenár a dobré herecké výkony. Ale to nebol prípad tohto filmu. Druhoplánovo som ocenil zobrazenie ľudských slabostí, kompetenčných a byrokratických prekážok, alibizmu, ktoré stúpali alebo klesali podľa zastávaných funkcií. A tiež to, ako sa v mysliach vyššie postavených činiteľov stávajú tí poslední, ktorí to všetko znášajú, iba číslami zo štatistiky. K očakávaným, a v prípade Baya asi aj neodstrániteľným nedostatkom filmu, patrí jeho brnkanie na strunu amerického patriotizmu. V každom prípade však považujem 13 hodín za mimoriadny a pre Michaela Baya výnimočný film.

• 8.6.2011  18:13
    1984 (1984)

Orwellovu kniha je medzi 100 najobľúbenejšími knihami z mojej knižnice a takisto film medzi stovkou najobľúbenejších filmov. Michael Radford využil príležitosť, ktorá sa predtým nenaskytla (a už sa ani nenaskytne) a nakrútil film v roku totožnom s názvom filmu. Nevedomky tiež využil poslednú príležitosť obsadiť Richarda Burtona do ťažiskovej, i keď vo filme trochu ukrátenej, úlohy. Nezapojím sa do akéhokoľvek porovnávania knihy s filmom, či dokonca odmietania filmu pre geniálnosť knihy. Chápem rozpaky divákov, ktorí nečítali knihu a/alebo neprežili 41 rokov v minulom režime. Ja obe podmienky spĺňam a priznania z filmu vo mne evokujú priznania z procesov so Slánskym Horákovou a ďalšími. Film má vynikajúco vytvorenú atmosféru, desivú šeď a ošarpanosť domov, uniformitu vzhľadu a myslenia postáv, dobrú hudbu a herecké výkony. Lepšieho predstaviteľa Winstona Smitha, ako John Hurt si ani nedokážem predstaviť. A aj keď ma komentáre s odpadovým alebo málohviezdičkovým hodnotením nepotešili, je dobre že sú, aby sme aj v ČSFD neupadli do Orwellovsky jednotného, spoločného a jedine správneho pohľadu.

• 20.6.2010  00:18

Po skončení Linklaterovho filmu Pred súmrakom som bežal k počítaču, aby som film zaradil do mojej Top 100 a Julie Delpy medzi obľúbené herečky. Potom som videl Pred úsvitom a moje nadšenie pre Julie Delpy dostalo prvé trhliny, ktoré dokonali Dva dni v Paríži. Málokedy na mňa film pôsobí tak silene, neprirodzene, a to nielen dialógmi, ale aj postavami. Vyložene som mal z neho zlý pocit a potešili ma iba záverečné titulky. Ani nejdem spomenúť klady, i keď by sa dali vybaviť niekoľkými slovami. Radšej idem vyhodiť Julku z mojich obľúbených. Nemal som sa s ňou tak unáhľovať.

• 9.4.2017  07:53
    2 zbraně (2013)

Celkom som sa na tých odbrzdených zabavil. Takto nejako by mohla vyzerať akčná kriminálka s komediálnym nádychom. A aj keď tento žáner je pre mňa iba vedľajším, po odstránení niekoľkých zakopnutí scenáristu by bolo možno uvažovať aj o slabých štyroch hviezdičkách.

• 15.4.2012  23:51

Tešil som sa, že nejaká televízia zaradila Odyseu do svojho programu, nahral som si ju, ale aj pomerne dlho som váhal, kedy bude najvhodnejšie si ju pustiť. Je to veľmi rozporuplný film, ktorý vyvoláva silné emócie v oboch smeroch. Clarkova predloha patrí medzi nedotknuteľné klenoty mojej knižnice a aj keď spolupracoval na scenári a údajne sa mu film páčil, ja jeho nadšenie nezdieľam. Úvodná, opičia časť, už dnes pôsobí trápno-smiešne. Ponímanie sci-fi filmu ako audiovizuálnych orgií je určite objavné, ale má svoje prirodzené hranice znesiteľnosti, ktoré majster bezproblémovo prekračoval. A už vôbec neviem, aký dojem by vo mne zanechal film, ak by som predtým viackrát nečítal literárnu predlohu k nemu. Naďalej považujem Kubrickovu Odyseu za výnimočný film, na ktorom je stále čo obdivovať. Akurát po dnešnom zhliadnutí už ten obdiv nadobudol svoje konkrétne hranice.

• 7.1.2017  08:35
    21 gramů (2003)

Zaujímavý a dobre nakrútený príbeh s očakávane výbornými hereckými výkonmi ústrednej trojice. Potiaľ všetko dobré. Len nechápem, prečo má Inarritu fixnú ideu, že keď chaoticky rozhádže jednotlivé zábery, bude celok pôsobiť umeleckejšie a možno presvedčí aj akademikov. Ja v tom žiaden veľkolepý zámer, ani žiadne umenie nevidím. Vidím iba pomerne nepoctivú hru s divákom, ktorý namiesto toho, aby si užíval príbeh, psychológiu a charakter postáv, je postavený do úlohy lúštiteľa hádaniek, ktorý potrebuje mať celý film v hlave, aby dokázal správne zoradiť jednotlivé zábery, ktoré opitý strihač poplietol. Podobným prípadom sú filmy púšťané po jednotlivých záberoch od konca (svetlou výnimkou je český Happy end).

• 9.4.2018  08:47
    22 minuty (2013)

Mal som dva dôvody, pre ktoré som si pozrel tento film. Prvým bola absencia ospalosti a druhým zvedavosť, ako sa s problematikou somálskych pirátov vysporiadajú Rusi. Kapitán Phillips aj 22 minút boli nakrútené v rovnakom roku, zobrazujú takmer identický príbeh a platí pri nich, že ak dvaja robia tom isté, nemusí to byť to isté. Oba filmy sa líšia predovšetkým v detailoch dotvárajúcich celkové vyznenie. Zatiaľ čo Greengrass si na ne dal pozor a všetky negatíva jeho diela majú externý pôvod, Serikov zapadol do obvyklých klišé a receptov, ktoré už dnes nefungujú. Vlastne ma zaujalo iba pokrytectvo námornej verchušky, ktorá pustí zločincov iba preto, že v Dume nevydumali zákon proti pirátom.

• 17.2.2013  23:21

Z času na čas je dobré pozrieť si film, ktorý je určený pre väčšinu a väčšinou býva aj kladne prijatý. Aspoň mám predstavu, kam pokročili tvorcovia v snahe zapáčiť sa peoplemetrovému divákovi. Zažil som filmy, v ktorých nesmelo byť ukázané, že nejaký zločinec unikne spravodlivému trestu, filmy, v ktorých sa v jednom kuse nefuckovalo a ktoré nestierali hranicu medzi erotikou a pornografiou. Dnes som videl jeden z filmov, ktorých tvorcovia prepadnú tichému zúfalstvu, keď uvidia prirodzené hranice, ktoré ich nepustia ďalej. Som rád, že sa s ich produktmi stretávam nanajvýš raz ročne.

• 9.5.2017  15:08
    24 hodin na planetě Zemi (TV film) (2014)

Čím viac sa oboznamujem s filmovou tvorbou v poslednom desaťročí, tým častejšie siaham po dobrom dokumentárnom, najlepšie prírodopisnom filme. A keď je vydarený, ako napríklad 24 hodín ... , kde nádherné zábery dokumentujú, ako evolúcia upratala všetko živé na miesto, ktoré im patrí (až na človeka) a k tomu znie pokojný sprievodný komentár, tak necítim ani potrebu vyjadrovať svoju spokojnosť počtom hviezdičiek.

• 20.8.2010  18:48
    25. hodina (2002)

Monty sa lúči sa s luxusným životom, luxusnou priateľkou a desí sa siedmich nasledujúcich rokov vo väzení, kde ho dostal udavač a odporní policajti. A to všetko tesne pred tým, ako chcel začať nový život. Sympatický Monty pôsobí ako ten najkladnejší hrdina, ktorý zachráni ešte aj zúboženého pitbula. No nespravodlivosť obrovská! Vo virvare posledných hodín sa v pozadí stráca fakt, že Monty dopomohol stovkám, možno tisícom ľudí k osudom, proti ktorým je sedem rokov v base zanedbateľnou epizódou. Ešte aj záver vyvolá u nepozorných divákov nádej na americký end. To sú zhruba dôvody, pre ktoré napriek výborným hereckých výkonom a dobrej hudbe nemôžem dať viac, než tri hviezdičky. Aj tie sú pre množstvo zbytočnej vaty vo filme poriadne malé.

• 23.8.2009  20:18
    3-iron (2004)

Nebol by som rád, ak by môj komentár presiahol hovorený text vo filme. Nebol by to žiaden problém. V prvých momentoch sledovania filmu som si myslel, že mi videorekordér nahral niečo iné. Potom som sa postupne ponáral do príbehu a stále intenzívnejšie vnímal jeho cudzokrajnú poetiku. A ešte dlho po jeho skončení som sa nad ním zamýšľal. To vôbec nie je málo od prvého kórejského filmu, ktorý som v živote videl. A keď som ho videl druhý krát, pridal som hviezdičku za atmosféru a vtip.

• 8.12.2014  17:33

Kathryn Bigelow v poslednej dobe nakrúca vojnové filmy, ktoré zodpovedajú mojim predstavám. Svojim poňatím sa blížia dokumentárnym snímkam, v ktorých vystupujú osoby, ktoré sú nielen profesionálmi každým cólom, ale tiež osobami s vlastnými radosťami i starosťami. Historická vernosť filmu nie je úplná, ale autorskú licenciu režisérka nezneužíva. Páči sa mi, že na rozdiel od záplavy superhrdinov, ktorí sú schopní zachrániť zemeguľu ukazuje, koľko sa toho v reáli nepodarí, ako dlho trvá príprava každej akcie a aká obrovská priepasť je medzi jej filmami a mienkotvornými filmami ohlupujúcimi mladú generáciu.

• 4.4.2011  19:52

Už som sa v predchádzajúcich komentároch zmienil o tom, že považujem nakrúcanie filmov podľa komiksových predlôh za nevhodné a svedčiace o tvorivej impotencii scenáristov. Trojstovka to iba potvrdzuje. Netvrdím, že som v nej občas nenašiel momenty, ktoré ma zaujali, tie však boli vzápätí prekryté čudesnými mrzákmi, rovnako čudesným vlkom, superbojovníkom, ktorý sa správal ako odtrhnutý z reťaze, o bojovom nosorožcovi pechoty (BNP) ani nehovoriac. Celkovo mám dojem zmarenej príležitosti a iba tak na okraj poznamenávam, že by malo byť zakázané označovať filmy tohto typu ako historické.

• 24.1.2017  00:10

U filmov, ktoré sú nakrútené podľa mimoriadne dramatickej skutočnej udalosti divák predpokladá, že film bude rovnako pôsobiť, ako na neho pôsobili novinové články v čase, keď správa o jej úspešnom úteku obletela svet. Nie vždy sa dočká, ako tomu bolo v tomto prípade. Opäť za najväčší problém považujem proporcie. Z 3096 dní sa dá vybrať množstvo kľúčových momentov, ktoré charakterizovali osemročné väznenie unesenej a psychiku únoscu. Bolo tam síce naznačené, že si Priklopil plánoval z Nataschi vytvoriť obdobu Pygmaliona a u nej zrejmé pôsobenie Stockholmského syndrómu. Ale desivosť a nezmeniteľnosť jej položenia mala byť výraznejšie stvárnená, veď 3096 dní je neskutočne dlhá doba. Film pôsobil takmer zľahčujúco. Ak by skutočnosť bola taká ako vo filme, nemala by Natascha dodnes desivé sny a psychické problémy. Ani angažovanie tridsaťročnej anorektičky do úlohy o polovicu mladšej Nataschi nepovažujem za šťastný ťah. Celkovo som vnímal tento film ani nie tak ako nepodarok, skôr ako nevyužitú príležitosť.

• 10.12.2015  17:36
    322 (1969)

Dušan Hanák vo svojom ranom filme potvrdil svoj príklon k dokumentárnemu filmu. Jeho takmer bezpríbehový film je mozaikou choroby človeka v chorej dobe. Zdanlivo nesúvisiace obrazy a zriedkavé dialógy majú výpovednú hodnotu najmä pre divákov, ktorí túto dobu zažili. Pre mňa boli osobitne cenné zábery ľudí, domov, ulíc a života v mojom rodnom meste. Ale ani pri najväčšej snahe a pri mojej obľube neskorších Hanákových filmov nemôžem dať viac ako tri hviezdičky. Nevysvetlenou otázkou ostáva pre mňa obsadenie väčšiny úloh českými hercami, vrátane úloh epizódnych, pričom ich nedabovanie bolo rovnako nepodarené, ako dabovanie.

• 26.4.2015  23:14
    38 (2014)

Nie som fanúšikom žiadneho športu a teda ani hokeja a preto sa nebudem zapájať do bratovražedných bojov hokejových "odborníkov", ktorí nekriticky obdivujú alebo opovrhujú športové legendy. Mňa zaujal film o Paľovi Demitrovi ako človeku s vyhranenými povahovými vlastnosťami, film o človeku, ktorý ako vrcholový športovec zanechal výraznú stopu v hokejovej histórii. Rozumne vystavaná štruktúra a vyjadrenia ľudí, ktorí s ním boli v styku, mu vtlačili pečať autentickosti.

• 10.4.2014  19:06

Nemám problém dať tomuto filmu štyri hviezdičky, aj keď som počas jeho sledovania musel párkrát prižmúriť oči a porovnateľne často zaškrípať zvyškom chrupu. Veď čo by som vlastne chcel od tohto žánru? Keď je film svižne plynúci, napínavý a dobre zahraný, tak nemá veľký význam sa zamýšľať nad logickými kotrmelcami, miestami prehnaným sentimentom a chlapáctvom. To k tomu akosi patrí. Mal som z filmu dobrý pocit a preto necítim potrebu tie štyri hviezdičky zdôvodňovať.

• 19.10.2010  18:15

V prvej časti filmu som si pripomenul doby, v ktorých sa viac zháňalo, ako nakupovalo a znovu obdivoval vynaliezavosť a úsilie ľudí pri obstarávaní si vecí, ktoré im nedokázal zabezpečiť socializmus Ceausescovho razenia. V takýchto podmienkach organizovať ilegálny potrat a kopiť pritom jednu chybu za druhou je námetom na solídnu drámu. Ale to by som sa musel vcítiť do problémov niektorej z postáv, čo sa mi nepodarilo. Tak som to nezúčastnene dosledoval a nenašiel tam nič kontroverzného, výnimočného, či prehnane drsného. To sa tak javí iba pri pohľade zvonku. Preto na záver parafráza známeho výroku: V Rumunsku to bolo tak.

• 10.8.2014  00:14
    42 (2013)

Športové filmy pokojne oželiem, pravidlá baseballu neovládam, takže ani netuším, čo je zmyslom tejto hry a napriek tomu som poctivo dopozeral dvojhodinový film. Športových filmov nakrútených podľa skutočných životných osudov aktérov som videl mnoho. Prakticky sa od seba nelíšia. Tento sa trochu vymykal svojím naivným antirasistickým ladením Poitierovského typu. Násilná disproporcionácia postáv na dobrých čiernych a zlých bielych vyzneniu filmu skôr uškodila, než prospela.

• 18.7.2012  08:55

451° Fahrenheita - teplota, pri ktorej sa papier vznieti a horí. Slávne dielo môjho obľúbenca Raya Bradburyho je ťažko sfilmovateľné, a v 60. rokoch to bolo ešte omnoho ťažšie. Dnes, keď už sme sa k jeho myšlienke priblížili na dohmat sa síce knihy ešte nepália, ale tiež už málokoho zaujímajú a naše LCD, LED a 3D telesteny chrlia na nás tak idiotské telenovely, reality show a sitcomy, že presahujú aj spojenú fantáziu Bradburyho s Truffautom. Možno by bolo možné nakrútiť remake, len by to muselo byť "voľne podľa Bradburyho", nie doslovne, ako to poňal Truffaut. Aj keď jeho filmu nie je možné uprieť atmosféru a invenčnosť, predsa len pôsobí príliš jednoducho, strojene a prvoplánovo. A tak, síce nerád, ale musím ísť s hviezdičkou dolu. O nadčasovom alebo dokonca o kultovom filme v tomto prípade nemožno hovoriť.

<< předchozí 1 2 3 4 25 50 74 98