Neznámý (2011)

Ve filmu se sice objevilo několik překvapivých zvratů a člověk musel stále přemýšlet, jak to vlastně všechno je, ale nebýt Liama, označil bych to za hodně průměrný film. Více se mi líbila první půlka filmu, kdy si člověk musel namáhat hlavu, druhá polovina už byla spíše jen akčním konzumem s čitelným dějem. Přestože to bylo natočeno relativně dobře, na Taken to určitě nemá.

Lovci dinosaurů (2005)

Výborný film sofistikovaně pojednávající o tématech jako je evoluce živočišných druhů, cestování časem a všech rizicích s ním spojených. Proto bych ho také doporučil všem, kterým tato tématika není cizí, případně by se o ní rádi něco více dozvěděli a nahlédli na ni i z jiné, netradiční perspektivy. Pár zajímavostí: hlavní dějová linie byla autory vymyšlena a zapsána na ubrousky při přátelském posezení nad flaškou absinthu; scénář neměl v původní verzi ani jeden dialog, ty byly přidány až za chodu při natáčení, jako procvičování techniky improv; zisk z filmu byl celý darován na dobročinné účely. Kdo dočetl až sem, asi ho bude čekat zklamání, protože co jsem k filmu doposud napsal je - s prominutím - jen jedna velká kopa sra*ek, od filmu ale nečekejte něco odlišného. Jedna nelogičnost střídá druhou, každý dialog je úsměvnější než ten předešlý, efekty vypadají jak ze 60. let. Kdybych netušil do čeho jdu, asi bych byl hodně zklamán, ale naštěstí jsem se naladil na tu správnou vlnu již na začátku a film si s úsměvem na tváři užíval. Upřímně, nasmál jsem se víc, než při většině současných komedií - a tento film by je ve vtipnosti i s přehledem převálcoval, i když pochybuji, že to byl původní záměr autorů filmu. Přesto bych ho všem fandům filmu doporučil, toto se prostě musí vidět! Kde jinde spatříte šavlozubé paviáno-ještěry a vizi evolucí pozměněného člověka (btw, snad nejvtipnější scéna celého filmu)? Příští stanice: Mega Shark vs. Giant Octopus!

Podivní (2010)

Musím souhlasit s ostatními a přiznat, že klišé číhalo na každém rohu, ale vůbec mi to nebránilo si film ve výsledku užít. Důvod byl prostý - natočeno to bylo vážně výborně! Film měl hutnou atmosféru, krásně pracoval s napětím za pomoci hudby, dobře použité kamery a střihu, postavy a ani diváci nebyli ničeho ušetřeni. Závěr filmu byl pak úsměvnou třešničkou na dortu. Děj není tím největším lákadlem, protože podobných filmů už byly spousty, ale zpracování provedené s řemeslnou přesností jej s přehledem drží nad vodou. 4*

Rocky (1976)

Jako malému se mi film nikdy nepodařilo dodívat až do konce, nevytvořil jsem si k němu takový vztah a možná je to i důvod, proč když jsem mu dal po mnoha letech znovu šanci, moc nadšený jsem z něho nebyl. Je to sice kultovní film, ale snad nikdo nemůže zapřít, že je z něj cítit béčkovost. Kromě toho postava Rockyho není žádný sympaťák, v hlavě toho moc nemá, a to není zrovna kombinace hodná klasických filmových hrdinů. Více jak 3* tomu jednoduše dát nemůžu.

V odborné péči (2008) (seriál)

Pro mě nezvyklý typ seriálu plný dialogů imitujících skutečnost se všemi pozitivy i negativy, která to přináší (je nutné obrnit se trpělivostí a nemít příliš veliká očekávání od každého dílu - je to jednoduše běh na dlouhou trať). První série byla poměrně dobrá, nejvíce mě na ni zaujaly příběhy Sophie a Jakea (Amy popravdě až tolik ne, i když byla v páru s druhým jmenovaným), na druhé straně však stály díly s Laurou a - pro mě nejvíce ubíjející díly - s Ginou (s druhou sérií u ní však nastal obrat). Za první sérii jsem dal slabší 4* a rozhodl se dát šanci sérii druhé. Postavy se mi v ní zdají lidštější (menší extrémy než v první sérii), s problémy, které si dokáže každý představit a dokáže se do jejich situace lépe vcítit. Na začátku jsem měl sice určité oblíbence (Walter), ale po několika dílech se rozdíly smazaly a žádný z osudů mi nebyl lhostejný. Druhá série jednoduše vyhrává v emocionalitě i postavách, takže za ni velmi silné 4*. Třetí série bohužel nezajímavá a ubíjející snad až do poloviny (16 dílů není vážně málo na rozjezd!), poté to začíná být zajímavé, ale nevím nevím co s tou Adele, celá ta linii ve mě zanechala hořkou pachuť. 1. série slabší 4*, 2. série silné 4*, 3. série 3*.

Úterky s Morriem (1999) (TV film)

Intense deep stuff. Jeden z filmů, který odmítám hodnotit objektivně. Má sice nějaké nedostatky, ale čert to vem! 5*

Klíč (2005)

Nechal jsem si film trochu uležet v hlavě, než jsem se rozhodl napsat k němu svůj komentář, nyní přišel čas. Upřímně, viděl jsem lepší filmy v tomto žánru - mezi nejlepší řadím The Others, The Sixth Sense a El Orfanato. I The Ring scénáristy tohoto filmu měl větší údernost. Zde se mi ale zdálo, že se režisér příliš okatě soustředí na zapůsobení na diváka, než na samotný příběh, a na mém prožitku se to nutně podepsalo. Nemluvě o tématu hoodoo, které mě vůbec neoslovilo a někdy značně neracionálního chování hlavní postavy. Co mi však vadilo nejvíc, byla absence pořádné atmosféry a vtáhnutí do děje - flashback mohl situaci zachránit, ale ke vší smůle k němu režisér přistoupil poněkud neohrabaně. Nebylo vše ale tak špatné, jak se může z mého komentáře zdát - John Hurt (Ben) příběhu dával alespoň tu špetku emocionální složky, jižanský akcent oživil jinak nezajímavé dialogy a závěr filmu potěšil svou nepředvídatelností. Celkově to bohužel stále dělá nevyvážený, průměrný film, na který člověk velmi rychle a bez výčitek zapomene.

Umělec (2011)

Dlouho jsem váhal, zda na tento film vůbec zajít do kina, nabídka od brněnského festivalu Cinema Mundi se však nedala odmítnout a ve výsledku jsem za to moc rád. Odměnou mi bylo velmi milé filmové překvapení - retro film s působivou atmosférou, vtipnými momenty, ale i dramatickým nádechem. Emoce zachycené beze slov, pouze za pomoci mimiky a řeči těla, pro mě (a tipuji, že i pro většinu ostatních lidí) v dnešní době nevídaná věc - a překvapivě to fungovalo na jedničku! Všechny Zlaté glóby i Oscary tímto filmem získané se mi zdají zcela zasloužené. Netradiční film, který určitě stojí za to vidět.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Již od prvního dílu si člověk uvědomí, že se nejedná o obyčejný seriál.S tolika zvláštními, podivnými a labilními postavami na jednom místě se člověk mohl doposud setkat pouze v psychiatrické léčebně, od nynějška i na obrazovkách v seriálu American Horror Story. Děj prvních několika dílů je zcela jednoduše bizarní, místy nechutný, místy strašidelný... v polovině první série sice napětí pomalu ale jistě přenechává místo příběhu (což někteří mohou považovat za klad, jiní za zápor), mě osobně to ale vyhovovalo. Velice zajímavý projekt, spíše však pro otrlé (hlavní je přežít první tři díly, pak už se člověk otrká a scény se taky značně zklidní). 4*

Ricky Gervais: Out of England - The Stand-Up Special (2008) (pořad)

Pokud jste viděli Rickyho první tři stand-up vystoupení, je toto ztráta času. Nic nového (alespoň ne nic co by stálo za to) se v této pro americké publikum předělávce neobjevilo. Ricky jen vybral ty lepší kousky z minulých vystoupení, lehce poupravil a upřímně i hůře předvedl (původní vystoupení Animals, Politics a Fame jsou určitě lepší než tento výtah).