Truman Show (1998)

Skutečně nezapomenutelné dílo. Jim Carrey umí. Umí i Peter Weir, který vtiskl svébytnost, rozporuplnost a dilema. Svým způsobem chvílemi velmi děsivé. V realitě by to určitě nefungovalo, ale jako vztyčený ukazovák to funguje. Opravdu skvěle zrežírováno, jen co je pravda. Rozhodně si to zaslouží plný počet, o tom žádná, už pro ty oči Nataschi McElhone. No a ten konec, to je třešnička na dortu.

Poslední Mohykán (1992)

Poslední mohykán je přesně tím typem filmu, kde mi vůbec nevadí hrdinský patos, ba právě naopak! Romantika, dobrodružství, láska, hrdinství - toto vše namixováno do parádních 112 minut a zalito jako třešinka na dortu pro mne jedním z nejlepších soundtracků všech dob. Herecké výkony jsou přesvědčivé, jiskření mezi Daniel Day - Lewisem a Madeleine Stowe je překrásně podáno. Výborný Wes Studi v záporné roli, jeho Magua je velmi "zlý". No a samozřejmě nelze opomenout excelentní, gradující hořkosladké finále, které je majstrštykem pana režiséra. Vše v tomto filmu hraje velmi trefně na romantickou strunu někde tam uvnitř mne. Nelze ani vteřinou váhat nad nejvyšším hodnocením.

Slavnosti sněženek (1983)

Další film pana Menzela, který ve své době daleko přesahuje hranice naší země. Velmi výjimečný film v kontextu české kinematografie, nikoliv v kontextu děl pana režiséra. Kromě toho, že vždy při sledování dostanu chuť na uzený salám a pivo, na mě především promlouvá pitoreskní atmosféra podhoubí zahrádkářské kolonie. Z této předlohy bylo v tomto případě vytěženo maximum možného. Hořké, sladké, veselé i smutné. Opět poetično jak má být.

Spalovač mrtvol (1968)

Neuvěřitelně sugestivně a vyjímečně natočeno. Tak dobře zfilmovaná předloha je ve filmovém světě spíše vyjímkou. Klobouk dolů před panem režisérem Herzem, tento film bych směle považoval za jeho nejlepší dílo a zároveň dílo naprosto ojedinělé v celé historii české kinematogafie. A to co předvádí Rudolf Hrušínský, to je precizní vrchol "úsporného" herectví. Nehybné hypnotizující oči, téměř nehybná tvář, ale přesto je řečeno naprosto vše. Toto dohromady samozřejmě podpořeno výtečnou kamerou. Když jsem tento film sledoval, jakoby na mne padla tíživá deka vlastního šílenství a zatlačila mne hluboko do křesla. Od začátku až dokonce jsem byl jaksi tíživě hypnotizován dokonalým zážitkem. A byl to zážitek nad zážitky...

Rozmarné léto (1967)

Lahodné a dobré jako ten nejlepší utopenec. Milé, přívětivé a jadrné jako letní večer. Jiří Menzel exceloval a Rudolf Hrušínský s Vlastimilem Brodským tomu dodali lesk svých osobností. Debutující Jana Preissová je přímo rozkošná. Jazyk básnický z úst zmíněných mi nezněl nijak násilně, jak by jen mohl. Sedumdesát čtyři minuty poetična. Skvost.

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Bezpochyby skvělé! Geniální humor s cynickými momenty a galapředstavení Ivy Janžurové. Možná neprávem trochu opomíjená komedie, pro mě minimálně patří do předrevolučního top 5. No a na Olgu Schoberovou je opravdu radost pohledět, na tehdejší dobu to byla neuvěřitelně šik ženská s parádní figurou. Srovnaní s Bardotovou je rozhodně na místě.

Sunshine (2007)

Tento film není pouze o proklamované cestě ke slunci, ale především také o psychologii jednotlivých postav astronautů a vědců. O jejich společném dlouhodobém soužití v rámci jedné lodi. O jejich chybách které mouhou udělat, protože jsou "jen" lidé, i když tyto chyby mohou mít vskutku fatální dopad na celé lidstvo. Také o tom jak se sami dokážou srovnat s faktem, že jsou chybující a o rozhodnutích, které musejí učinit v kontextu přežití celého lidstva. Audiovizuální stránka filmu je bezchybná, v tomto lze před panem režisérem Boylem pouze uznale smeknout. Některé detailní momentky, ovšem s podstatným významem, lze nalézt po celou dobu filmu, jako drobné jednohubky pro pozorného diváka. Skvělý soundtrack od Johna Murphyho je skvěle padnoucí! To, že se většina děje odehrává spíše v interiérech vůbec nevadí, ale naopak zhušťuje psychologickou atmosféru. Cilian Murphy je skvělý herec a dokazuje svůj nadstandard. Ostaní zdatně sekundují. Čert vem občasné logické chybičky, roztávají v moří slunečního světla rychleji než sníh. Let me guess......surface of the sun? Tenhle film je skvost !

Million Dollar Baby (2004)

Přestože sportovní filmy nejsou mojí doménou, bylo mi zde od prvních momentů jasné, že sleduji výjimečný film. Hilary Swank zahrála svou naivní a kouzelnou postavu zcela perfektně a Morganův hlas škrábal jaksepatří drsně. No a konečně jsem se také na konci slušně dojal. Nemůžu si pomoct, ale vždy když říkám svému šéfovi šéfe, vždycky si vzpomenu na tento film.

Věc (1982)

Syrový a pod kůži jdoucí horor The Thing jsem absolvoval už někdy v raném věku v Tv a to mě tehdy totálně odrovnal. Od té doby jsem ho shlédl již vícekrát a laťka zůstala pěkně nahoře. Na rok 1982 jsou některé gore scény vskutku šokující, to se musí nechat. Vousatý Kurt Russell je prototyp tvrďáka co ho jen tak nic nerozhází, ale z ledu vysekaná návštěva z kosmu přeci jen trochu překvapí. V roce 82 nebyly ještě filmy o ne zrovna přátelských bytostech z kosmu tak ohrané klišé jako dnes, navíc tahle potvůrka je pěkně vychytralá a originální. Výtečný film s excelentně navozenou atmosférou a mistrovský kousek páně Carpentera.

Batman se vrací (1992)

V případě Batman Returns platí stabilní hodnoty, které jsem zmiňoval už o dílu prvním. Nutno dodat, že laťka zůstala zachována na vysokém standardu a to způsobem více nežli elegantním. Více barev, nápadité kulisy, vizuální nonšalance. Ale přesto Gotham zůstal tím temným místem, kde noc není však pouze výhradně časem beznaděje, ale i časem netopýřích křídel. Malinké postrčení postavy Batmana směrem vzad prospělo charakterům Kočičí ženy i Tučňáka znamenitě. Opět lahodný Burtonovský opus, božský to pokrm pro mé oči.