Zátah: Vykoupení (2011)

Kdyby existoval bůh násilí, krve a boje, s radostí by zatleskal. Děj: 0,05%. Násilí, boj a smrt: 99,95%. Místnost po místnosti, podlahu za podlahou, dveře za dveřmi si užijete tenhle brutální skvost. Žádné přemýšlení, žádné filozofování, žádné kompromisy. Pure combat!

Zátah 2 (2014)

Příbyly penízky a tak se pokračování Zátahu chlubí mnoha upgrady, z nichž nejméně milé mi bylo přepálení stopáže. Jinak bych si to užil podobně jako jedničku, protože co se týče soubojů tak je určitě ještě brutálnější i nápaditější a přibylo nám i jiných hodnot. Práce s kamerou za jedna s hvězdičkou, to je třeba opravdu zdůraznit. Efektní nadprůměr a pro vyznavače soubojové akce povinnost ze všech největší.

Zázračná planeta - Série 1 (2006) (série)

Neuvěřitelné. Souznění toho nejkrásnějšího co člověk jednou zničí a toho nejkrásnějšího co stvořil, totiž přírody a hudby, funguje odzbrojujícím způsobem. Zvláště potom zde, za přispění neobyčejně nádherných a dokonalých filmových záběrů. Je to ohromující a dojemné zároveň. Občas se doma nechutně zpiju nějakým chlastem, pak si pustím Od pólu k pólu a pak už jen cedím hroší slzy.

Zelená míle (1999)

Zelená míle by mohla z fleku kandidovat na nejvíce "citově vyděračský" film všech dob. Ať už to na nás Darabont zkouší skrze roztomilou myšičku, či retardovaného dobráka s mystickou silou. Výhoda tohoto filmu je však v tom, že to vidět chcete. I mě to vždy sebere. Ono je to totiž podáno tak nadmíru zručně, že jakkoliv se snažit najít na tomto díle nějaké zápory nemá vůbec význam. Slzám zdar.

Zelená zóna (2010)

Greengrass je technicky naprostý king o čemž se ví jistě dlouho. Ovšem co s tím, když se pustí do látky jenž by potřebovala nejen technický um, ale také notně citlivý přístup a patřičnou hloubku. Takhle je to prostě "jen" dobré. Ano vaří to z Bournea měrou vrchovatou, hudbou počínaje a Damonovým googlováním konče. To by mi však vůbec nevadilo, kdyby se tentokrát přidalo trochu více zmiňované hloubky a citu. Mimochodem amíci jsou máčalové, když si neuměli nějaké ty ZHM do Iráku nastrčit. Mají bahno na hřišťku.

Země nikoho (2001)

Komorní a konverzační dílo s hromskou duší, plné vzletné symboliky i hořkých skutečností. Evropo, už pláčeš?

Zkrocená hora (2005)

O růžové šatičky a kroucení zadečkem tentokrát opravdu nešlo, zato jsem si však měrou vrchovatou užil jiných kýčů. Nechápu jak tu někdo může napsat, že si to užijí příznivci krásných ne-kýčovitých obrázků. Proboha zkuste si tu první třetinu pustit znovu. Naštěstí to ve druhé polovině a závěru chytlo druhý dech, protože z té první se mi protáčely panenky neboť byla jak z bilboardu na Marlboro. Škoda, že country hudba a vůbec country a novodobá kovbojská kultura jdou zcela mimo mě. Možná bych se potom vyšponoval i k nejvyššímu hodnocení, protože práce s postavami a to hlavně s tou Heatha Ledgera mě víceméně nadchla. I když rozpitvání jeho života mohlo být v určitých směrech intenzivnější, byl jsem spokojen. Především s tím, co si musel celý život s sebou nést a jak skončil. Tady se mi Ang Lee trefil do noty velmi dobře a dalo se tomu i věřit. Nemám pocit, že bych zhlédl výjimečné nebo přelomové dílo. Převládájí však nakonec dojmy pozitivní.

Zlatovláska (1973) (TV film)

Dvě hvězdy za hymnu všech egoistů v podání Jiřího Holého.

Zmizelá (2014)

Fincher zná svoje řemeslo i noty dobře a velice správně se jich drží jako čert svého kopyta. Gone Girl by v klidu mohlo posloužit coby učebnice práce s divákem a jeho myšlenkami. Ví kdy má pošťouchnout, ví kdy má udeřit, ale hlavně ví kdy má jen naznačit a nechat pracovat představivost divákovu. Díky tomu všemu jsem si užil těchto 145 minut s gustem přímo labužnickým. Opravdu poctivá práce na poli psychologického dramatu, s otevřenými náhledy do partnerských soužití či podivných zákoutí mozkových. Nezbývá než zatleskat.

Zmizení (2013)

Neskutečné řemeslo tenhle snímek. Tak inteligentně natočenou a zároveň pochmurnou a znepokojivou věc si prostě musíte užít. Tomuhle dílu snad nechybí vůbec nic, skvělé herecké výkony jsou podpořeny podmanivou hudbou (skvostný Jóhann Jóhannsson!) i naléhavou atmosférou a nebývalým dramatickým vkusem. Opravdu málokdy se mi stane, že i finále které bych za jiných okolností asi nekvitoval mě donutilo jen uznale pokývat hlavou. Opojná a napínavá jízda jak má být, jejíž asi největší devizou je dle mého skromného názoru její opravdu výsostná atmosféra, která maximalizuje vžití se do filmu a zároveň nijak neškodí uvěřitelnosti. Je třeba se v tom porochnit!